james glancy s kamerou FX6 s pripojeným objektívom 600 mm f4 GM OSS od spoločnosti sony

Neďaleká divočina | Krátky film nasnímaný kamerou FX6 od Sony

James Glancy

Volám sa James Glancy a som kameraman, moderátor a ochranár prírody. Pred siedmimi rokmi som odišiel z britskej armády a vydal sa na novú kariéru v oblasti ochranárstva a televízie. Prezentoval som a nahrával relácie pre kanál Discovery Channel či National Geographic a produkoval som seriál o ochrane životného prostredia pre platformu Mail Plus v Spojenom kráľovstve. Mojou vášňou je suchozemská aj morská príroda a hoci milujem prírodovedné produkcie, pociťoval som potrebu vizuálne vyrozprávať príbehy o škodách na životnom prostredí, ktoré spôsobila ľudská činnosť, a vrhnúť svetlo na ľudí, ktorí chránia našu planétu. Práve som sa vrátil z Ameriky, kde som nahrával dokument o žralokoch pre kanál National Geographic.

Neďaleká divočina

Rok 2020 nám pripomenul, ako veľmi sa mnohí z nás vzdialili od sveta prírody. Obmedzenia vzťahujúce sa na náš život dali ľuďom príležitosť objaviť krásy prírody, ktorú máme často len kúsok od domu. Ukázala sa dôležitosť ochrany prírody a životného prostredia, bez ktorých neprežijeme. Chcel som vytvoriť krátky film vyzdvihujúci úchvatné prírodné priestranstvá, ktoré sa pre mnohých ľudí v južnom Anglicku stali miestom oddychu od tohtoročnej pandémie. Zároveň som ním chcel vizuálne ilustrovať, že chrániť neďalekú divočinu sa oplatí.

james glancy s kamerou FX6 na strome

Prvé dojmy zo snímania s kamerou FX6 od spoločnosti Sony

Na kamere FX6 od spoločnosti Sony sa mi páčila možnosť snímania spomaleného pohybu v rozlíšení 4K rýchlosťou 120 snímok/s. Dokonale sa hodí na zachytenie dramatických momentov pri filmovaní divej zvery. Umožňuje vám rozložiť ich pohyby a vniesť do svojho obsahu emócie.

Ďalšou požiadavkou, ktorú mám pri snímaní divej zvery, je, že moje vybavenie musí mať minimálne rozmery a hmotnosť, pretože potrebujem snímať z rôznych uhlov vysoko v stromoch alebo zo zeme. Model FX6 je mimoriadne robustná a malá kamera, vďaka čomu sa ideálne hodí na snímanie v pohybe. Navyše na kameru tohto kalibru je veľmi ľahká. Človek by si myslel, že pri takom malom tele sa museli niekde prijať kompromisy, kamera však vďaka snímaču formátu Full Frame s rozlíšením 4K poskytuje úžasnú kvalitu obrazu vo všetkých svetelných podmienkach.

kamera fx6 od spoločnosti sony na statíve s pripojeným objektívom 24 – 70 GM

Ocenil som aj jej modulárnu konštrukciu, ktorá mi umožňuje rýchlo nasadiť príslušenstvo ako stabilizátor, držiak na vozidlo alebo statív. Pre môj štýl snímania je to kľúčové, pretože pri filmovaní divočiny máte na zachytenie záberu jedinú šancu. Pri snímaní tohto filmu som vzhľadom na povahu divočiny použil rôzne široké a dlhé objektívy. Na veľmi tesné zábery divých zvierat som použil najmä objektívy 70 – 200 mm F/2,8 GM, 600 mm F/4 GM a 200 – 600 mm G Lens od spoločnosti Sony, ktoré mi umožnili snímať zver bez jej vyrušenia. Posledný spomenutý objektív poskytuje všestranné možnosti v telefotografickom rozsahu na rýchle zmeny kompozície záberov. Použil som aj širšie objektívy, ako napríklad 16 – 35 mm f/2,8 GM od spoločnosti Sony, na vytvorenie záberov, ktoré poskytujú viac kontextu s cieľom vyrozprávania príbehu.

james glancy držiaci kameru fx6 s pripojeným objektívom 70 – 200 f2,8 gm od spoločnosti sony

Tipy na snímanie s kamerou FX6 od spoločnosti Sony a záver

V prvom rade je podľa mňa dôležité používať základné objektívy s objímkou E-mount od spoločnosti Sony, keďže umožňujú naplno využívať výnimočné možnosti automatického zaostrovania kamery FX6. Hoci pri filmovaní stále používam kombináciu manuálnych a automatických objektívov, nový systém automatického zaostrovania je podľa mňa vynikajúci na sledovanie divej zvery.

Ponuky budú povedomé tým, ktorí používali model FS7 od spoločnosti Sony, kamera FX6 však ponúka viac možností na uloženie prednastavených funkcií. Oplatí sa ich nastaviť na snímanie v pohybe, keď nemáte veľa času na prípravu záberu. Z hľadiska príslušenstva odporúčam používať ručný stabilizátor, keďže kamera FX6 je malá a ľahká. Vďaka modulárnej konštrukcii sa dá jednoducho upevniť na široký rad stabilizátorov. Do výbavy by som pridal aj hľadáčik, ktorý je možné pripojiť k monitoru kamery FX6. Je skvelé, že kamera FX6 rozšírila úžasný rad produktov Alpha od spoločnosti Sony. Kamera FX6 sa podľa mňa stane obľúbenou voľbou pre dokumentaristov a zvlášť tých, ktorí snímajú príbehy odvíjajúce sa rýchlym tempom. Podobne ako model FS7 má odolnú konštrukciu vhodnú na použitie v náročných prostrediach, no zároveň je oveľa menšia a ponúka omnoho vyššiu kvalitu obrazu.

Vybrané produkty

Zaregistrujte sa na príjem bulletinu α Universe

Gratulujeme, máte prihlásený odber bulletinu α Universe

Zadajte platnú e-mailovú adresu

Ľutujeme, vyskytla sa chyba

Gratulujeme, máte prihlásený odber