Podrobnosti o príbehu Alpha Universe
Sila pohybu

Virgo Haan

Stalo sa vám niekedy, že ste si prezerali fotografie na Instagrame, zastavili sa na jednej portrétovej snímke a objekt na vás po jednej či dvoch sekundách žmurkol? Ak áno, pravdepodobne ste videli cinemagraf – kombináciu fotografie a pohyblivého obrazu. Keď ho vidíte prvý raz, môže vás to poriadne zaskočiť, keďže váš mozog len začína chápať, na čo sa vlastne pozerá. A presne vďaka tomuto sa cinemagrafy stali také populárne, a to najmä v prípade značiek, ktoré súperia o vašu obmedzenú pozornosť v online priestore.

virgo haan sony alpha 7RII žena v červených šatách sedí za stolom s ventilátorom rovnakej farby

© Virgo Haan | Sony α7R II + FE 85mm f/1.4 GM | 1/125s @ f/2.2, ISO 320

Virgo Haan je jedným z majstrov cinemagrafov. Istý čas pracoval ako asistent fotografov, napokon však zmenil zameranie a zamestnal sa v reklamnej agentúre, kde sa dozvedel viac o rastúcom svete online marketingu a o tom, ako zaujať ľudí. Na jeho cestu k majstrovstvu v tvorbe cinemagrafov ho možno až prekvapivo zaviedol Harry Potter.

„Asi v roku 2011 som videl film o Harrym Potterovi,“ vysvetľuje, „a v ňom postavy čítali noviny, ktorých obrázky sa hýbali ako živé. Napadlo mi, aké skvelé by bolo, ak by som dokázal vytvoriť niečo podobné.“

Semienko zvedavosti bolo zasadené, ale čo ďalej?

„O niekoľko mesiacov som čítal článok o dvoch fotografoch, Kevinovi Burgovi a Jamiem Beckovi, ktorí tento nový fotografický koncept cinemagrafu prakticky vynašli, a hneď som vedel, že si to chcem vyskúšať aj ja,“ prezradil.

virgo haan sony alpha 7RII žena v žltom tričku stojí pred žltým stolom a v ruke drží rozprašovač rovnakej farby

© Virgo Haan | Sony α7R II + FE 85mm f/1.4 GM | 1/125s @ f/2.2, ISO 320

Koncept cinemagrafu je pomerne priamočiary. Predstavte si dve vrstvy, pričom horná je fotografia, napríklad portrét, s vyrezanou oblasťou, ktorou sú napríklad oči objektu. Pod touto hornou vrstvou sa nachádza pohyblivá vrstva, ktorá je úplne identická, no znázorňuje žmurkanie objektu. Vyrezaná časť v hornej vrstve odhaľuje pohyb vrstvy s videozáznamom pod ňou. A čo je výsledkom? Vidíme objekt žmurkať, no nevidno žiaden iný pohyb hlavy či tvárových svalov.

Existuje množstvo trikov, ktoré možno využiť pri tvorbe cinemagrafov. Záber musí, samozrejme, počas nahrávania videa zostať dokonale nehybný, takže je potrebné použiť statív. Objekty tiež musia zostať nehybné až na časti, ktoré sa majú hýbať, takže ich v danej polohe možno udržať pomocou stojanov a iných pomocných podpor.

virgo haan sony alpha 7RII žena vo svetlofialovej blúzke pozerá na veľkú misu nad sebou

© Virgo Haan | Sony α7R II + FE 85mm f/1.4 GM | 1/125s @ f/2.2, ISO 320

Potom je tu samotný pohyb. Virgo vysvetľuje, že existujú tri typy slučky, ktoré sa používajú na vytvorenie cinemagrafu. „Objekty ako oblaky dokážu vytvoriť prelínajúcu sa slučku, kde sa určitý záber postupne zobrazí a vytratí, aby to vyzeralo tak, že sa oblak neustále pohybuje,“ prezradil. „Potom sú tu vracajúce sa slučky, pri ktorých slučka dosiahne určitý bod a potom sa vráti. Skvelým príkladom je žmurkanie. Objekt otvorí oči a potom sa klip vráti na začiatok, aby začínal a končil v tom istom bode. A napokon je tu slučka s prestrihom, pri ktorej je potrebné zaistiť, aby pohyb začínal a končil v rovnakom bode. Tento typ je najnáročnejší a vyžaduje si veľa praxe.“

Možno to znie komplikovane, ale technológiu na tvorbu cinemagrafov máme k dispozícii všetci. Virgo používa fotoaparát α7R II od spoločnosti Sony, ktorý mu umožňuje zachytiť fotografie vo vysokom rozlíšení a video s rozlíšením 4K v úplne rovnakom nastavení farieb. Vďaka tomu je fotografia a videozáber pod ňou v súlade, keď ich upravuje v softvéri Adobe Photoshop. Existuje viacero softvérových aplikácií, ktoré možno použiť na tvorbu cinemagrafov, no Virgo začiatočníkom odporúča aplikáciu Flixel, ktorá je dostupná aj ako počítačový softvér.

virgo haan sony alpha 7RII žena v ružovej blúzke hrá na flaute pred ružovým stolom

© Virgo Haan | Sony α7R II + FE 85mm f/1.4 GM | 1/125s @ f/2.2, ISO 320

Ďalšie funkcie fotoaparátu α7R II od spoločnosti Sony, ktoré Virgovi pomáhajú pri tvorbe cinemagrafov, sú automatické zaostrovanie na oči a tiché snímanie. Vďaka automatickému zaostrovaniu na oči sú oči vždy perfektne ostré, a to aj pri použití objektívu FE 85 mm f/1,4 GM. Tichá uzávierka zas pomáha zaistiť, že snímanie objekty nevyrušuje.

Hoci sú cinemagrafy navrhnuté tak, aby sa zobrazovali online na malých obrazovkách, rozlíšenie záberov je pre Virga stále dôležité, čo sa potvrdilo aj pri nedávnom projekte pre módny časopis. „Séria snímok musela byť jasná a farebná,“ hovorí Virgo, „no chcel som, aby tiež hovorila o nadmernej spotrebe v našej spoločnosti. Ak sa pozriete zblízka, uvidíte, že postavy v snímkach pestujú napríklad autá či hamburgery v kvetináčoch. Tieto fotografie boli vytlačené na stránkach časopisu, avšak s využitím aplikácie na vytvorenie rozšírenej reality v smartfóne ste mohli telefón podržať nad stránkou a sledovať, ako obrázok ožije, keď sa cinemagraf prehrá na obrazovke.

Je to takmer ako tá scéna, ktorú Virgo pred rokmi prvý raz videl vo filme o Harrym Potterovi.

Spolupracovali:

Asistent: Jaanar Nikker
Modelka: Gertrud (E.M.A Model Management)
Mejkap a vlasy: Maret Ubaleht
Kostýmy: Kriss Soonik, Tallinn Dolls, Embassy of Fashion

Vybrané produkty
ILCE-7RM2
α7R II s obrazovým snímačom Full Frame so zadným osvetlením

ILCE-7RM2

SEL85F14GM
FE 85 mm F1,4 GM

SEL85F14GM

Súvisiace články
Virgo Haan
Alpha Universe

Virgo Haan

Estónsko

„Svoje maximálne úsilie venujem tomu, aby som vytváral práce presahujúce každodenný život.“

Zobraziť profil


x