Rozhovor o fotoaparátoch s Bobom Martinom

Medzinárodný športový fotograf spoločnosti Sony

Vďaka viac ako 30-ročnej praxi špičkového športového fotografa netreba Boba Martina, jedného z popredných expertov vo svojom odvetví, vôbec predstavovať. Pred dvoma rokmi, keď ho zaujalo úplne tiché snímanie, Bob prvý raz siahol po fotoaparáte α7R II a odvtedy už nepoužíva nič iné.

Boba sa nám nedávno podarilo odchytiť medzi pracovnými projektami a spýtali sme sa ho na jeho obľúbené fotoaparáty a objektívy od spoločnosti Sony.

bob martin sony alpha 9 profilový portrét moa faraha pred pozadím so zeleňou

© Bob Martin | Sony α9 + FE 100-400mm f/4.5-5.6 GM OSS | 1/500s @ f/5,6, ISO 800

Ste veľkou fanúšičkou technológii, no len vtedy, keď je prínosom pre vašu prácu, nemýlim sa? 

Používam každé malé zariadenie, ktoré môžem a ktoré mi pomôže vylepšiť fotografovanie. A prečo nie? Na používanie digitálnych fotoaparátov v mojom prípade došlo vtedy, keď začali dosahovať dobré výsledky. To isté sa týka aj automatického zaostrovania. Vďaka výhodám, ktoré ponúkajú, pre mňa bezzrkadlové fotoaparáty predstavujú ďalší veľký krok vpred.

Keď som videla fotoaparát od spoločnosti Sony prvýkrát, hneď som ho chcela vlastniť, pretože bol tichý. Nepáčil sa mi však elektronický hľadáčik. Dokázala som sa s tým však zmieriť, pretože výhody prevažujú nad nevýhodami. Teraz si myslím, že táto funkcia je jeho najväčšou výhodou pri predaji, a život bez nej si neviem predstaviť. Ak fotografujem portréty v náročnejších svetelných podmienkach, môžem rýchlo získať ukážku a všetko rýchlo prispôsobiť. Pri tichej uzávierke objekt ani nevie, že to robím. Môžem ho udržať v uvoľnenej nálade tým, že sa s ním rozprávam, a pritom vyladiť nastavenia.

bob martin sony alpha 9 úplne ohnutá gymnastka točí stuhou

© Bob Martin | Sony α9 + FE 400mm f/2.8 GM OSS | 1/2000s @ f/3.5, ISO 3200

Tichá uzávierka je obrovskou výhodou. Ľudia sú dnes zvyknutí počuť cvakanie a vždy zmenia svoju pózu alebo výraz. Tiché snímanie však vracia výhodu späť do rúk fotografa. Vy im poviete, kedy vyzerajú dobre. Nezistia to tak, že počujú cvaknutie.

Môžem stáť vedľa Tigera Woodsa pri 18. jamke, keď ide o úder, ktorým vyhrá turnaj Masters a nikdy ho nevyruším. Nikdy nebude vedieť, že snímam 20 snímok/s.

Ako bolo povedané predtým, myslím si, že technológia fotoaparátov zlepšila športovú fotografiu, pretože ako fotografi sa už nemusíme obávať o techniku a zachytenie momentu. Kedysi možno boli športoví fotografi vnímaní spravodajskými a umeleckými fotografmi ako druhoradí, pretože všetko, čo sme robili, bolo zachytávanie momentu. No teraz nám výbava, ktorú používame, veľmi pomáha. Mám slobodu sústrediť sa na umeleckú stránku kompozície a osvetlenia.

bob martin sony alpha 9 skľúčený lyžiar čupí po prehre vedľa cieľovej čiary

© Bob Martin | Sony α9 + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/4000s @ f/5.6, ISO 2000

Bol pre vás prechod z digitálnej zrkadlovky na bezzrkadlovku jednoduchý?

Nie, nie je to jednoduché. Kým som si na používanie fotoaparátu od spoločnosti Sony zvykla, trvalo to niekoľko mesiacov. Vďaka rokom používania rovnakej značky som digitálne zrkadlovky používala intuitívne. Súčasné používanie fotoaparátu od spoločnosti Sony spolu s digitálnymi zrkadlovkami mi umožnilo nadobudnúť pocit istoty a postupne som naň prešla úplne. Možnosť vlastných funkcií spoločnosti Sony je veľmi užitočná, pretože môžem mať väčšinu najpoužívanejších funkcií vždy poruke.

Mohli by sme sa okrem technológie fotoaparátu, pri ktorej očividne prevláda spokojnosť, porozprávať aj o objektívoch?

Úprimne, pri prvom kontakte s fotoaparátom od spoločnosti Sony ma zaujímal len aspekt tichosti. Mojím zámerom bolo, že budem používať objektívy digitálnej zrkadlovky prostredníctvom adaptéra. Bolo to však ťarbavé a výkon automatického zaostrovania nebol primeraný, takže rýchlo došlo na používanie objektívov G Master.

Možno je to tým, že nemusíte vyvíjať objektívy pre staršie systémy, alebo tým, že v nich používate najnovšiu optickú technológiu, no objektívy G Master majú výnimočný výkon. Najmä objektív 70 – 200 mm f/2,8, na ktorý podľa mňa konkurencia nemá. To, že objektívy spoločnosti Sony boli navrhnuté úplne od základov ako digitálne objektívy, je podľa mňa veľkou výhodou. Sú modernými objektívmi pre moderné fotoaparáty.

Takisto si myslím, že objektívy od spoločnosti Sony si dokážu jednoducho poradiť so snímačmi s vysokým rozlíšením, a pre mňa je to o vec menej, ktorú treba riešiť. Dokonca nepochopím, prečo aj niektoré objektívy nižšieho radu, napríklad 12 – 24 mm f/4 G, nie sú označované ako objektívy G Master, pretože ide o neuveriteľne ostrý objektív. To isté platí pre objektív 24 – 105 mm f/4 G, ktorý je fantastický.

bob martin sony alpha 9 olympijský bobový tím idúci veľkou rýchlosťou počas olympiády v pchjongčchangu

© Bob Martin | Sony α9 + FE 100-400mm f/4.5-5.6 GM OSS | 1/80s @ f/11, ISO 50

Znie to, akoby ste mali pomerne širokú škálu objektívov. Máte nejaký obľúbený?

Ako som už spomínal, objektív G Master typu 70 – 200 mm f/2,8 sa mi naozaj páči a používam ho pri väčšine svojich snímok. Pošťastilo sa mi nedávno získať aj objektív G Master typu 400 mm f/2,8. Tento by mal byť hlavným objektívom každého seriózneho športového fotografa. Okrem skvelého optického výkonu je obrovskou výhodou aj hmotnosť, najmä pre všetkých, ktorí sú ako ja pri fotografovaní pomerne často v pohybe. Jedna vec, ktorá ma ohúrila, bol skvelý výkon pri používaní telekonvertora. Rýchlosť zaostrovania aj ostrosť sú presné. Má tiež výraznejšiu prednú časť, čo veľmi pomáha pri vytváraní momentiek.

Skôr než som si zaobstaral 400 mm objektív, som so sebou nosil 100 – 400 mm objektív G Master. Musím sa priznať, že som od neho veľa nečakal. Na základe svojich predchádzajúcich skúseností som sa dlhým objektívom radšej vyhýbal. Ak to bolo možné, vždy som preferoval používanie základných objektívov. Keď som však bol v Etiópii a fotografoval Moa Faraha, rozhodol som sa dať im šancu. Práve poskytoval nejaké televízne interview a ja som stál vzadu a pokúšal sa vytvoriť niekoľko presne orezaných portrétov. Bol som unesený z jeho ostrosti a teraz cestuje všade so mnou.

Produkty spomínané v tomto článku
ILCE-9
Fotoaparát α9 vybavený vrstveným snímačom CMOS Full-Frame

ILCE-9

SEL2470GM
FE 24 - 70 mm F2,8 GM

SEL2470GM

SEL70200GM
FE 70 - 200 mm F2,8 GM OSS

SEL70200GM

SEL100400GM
Supertransfokačný teleobjektív radu G Master s rozsahom FE 100 – 400 mm

SEL100400GM

SEL400F28GM
FE 400 mm F2,8 GM OSS

SEL400F28GM

Bob Martin
Alpha Universe

Bob Martin

Spojené kráľovstvo

Fotoaparát α9 od spoločnosti Sony je tichý, má automatické zaostrovanie na oči a živý hľadáčik a pre mňa skutočne prelomový.

Zobraziť profil

Súvisiace články


x