Fotograf Floris Smeets vyrastal v odľahlom kúte Nórska, a tak má lásku k prírode v krvi. „Obaja moji rodičia sú biológovia. Starí rodičia boli biológovia. Sestra je biologička. Láska k prírode je vo mne zakorenená,“ prezradil Floris. Jeho prvou láskou bola vždy príroda a vďaka fotografovaniu môže zachytávať živočíšne druhy, ktoré vídal na prechádzkach.
„V okolí môjho bydliska žijú isté druhy, ku ktorým mám jednoduchý prístup a ktoré snímam v konkrétnych ročných obdobiach. Na jeseň, keď príroda hrá farbami, rád fotografujem pižmone a soby. V zime prevláda zasnežená krajina, a tak aj s týmto pozadím fotografujem pižmone. Na jar je mojím snímaným objektom tetrov a v letných mesiacoch venujem svoju pozornosť predovšetkým sove bradatej, ktorá sa pári v lesoch neďaleko môjho domu.“
Vďaka tomu, že Floris venuje svoju pozornosť počas celého ročného obdobia iba jednému živočíšnemu druhu, môže spoznať jednotlivé páry sov. Jadrom jeho nádherných fotografií sú nielen skúsenosti s fotografovaním, ale tiež skúsenosti z terénu, pretože sa potrebuje spolu s fotoaparátmi α9 od spoločnosti Sony dostať na to správne miesto.
Vysvetľuje: „Vyberiem sa na ich loviská, čo sú predovšetkým staré lesné čistiny s množstvom popadaných stromov. Potom sa snažím nájsť pár sov, ktorým nebude prekážať moje fotografovanie. Maskovanie sov je také úžasné, že nájsť ich je takmer nemožné. Len tam tak sedíte, hľadáte sovy, nič nevidíte, a zrazu si všimnete pohyb hlavy a uvedomíte si, že tam sedela celý čas. Takže môj prieskum musí byť naozaj podrobný.“ Floris pokračuje: „Niekedy nájdem aj 10 či 20 párov sov, kým nenájdem ten ideálny, s ktorým môžem pracovať. Potom až do konca ročného obdobia fotografujem iba tento pár, aby som zachytil čo najpôsobivejšie fotografie.“
Floris so sebou bráva fotoaparát α9 od spoločnosti Sony, ktorý často používa s objektívom FE 400 mm f/2,8 G Master. Druhý fotoaparát α9 spolu s objektívom FE 100 – 400 mm f/4,5 – 5,6 G Master používa, keď chce využiť flexibilitu transfokačného objektívu.
„Digitálna zrkadlovka mi robila spoločnosť takmer 20 rokov, potom ju vystriedal fotoaparát α9. Už po niekoľkých týždňoch používania fotoaparátu α9 od spoločnosti Sony mi bolo jasné, že sa k digitálnej zrkadlovke už nikdy nevrátim.“
Keďže sa celý Florisov život točí okolo ekológie, rešpektovanie zvierat je pre neho veľmi dôležité. „Nikdy nepoužívam návnady,“ prezradil, „všetky moje fotografie zachytávajú prirodzené správanie sovy bradatej.“
Aby sa mohol k sovám čo najviac priblížiť a zachytiť pomocou objektívu FE 400 mm f/2,8 G Master svoje nádherné snímky, potrebuje sa dokonale zoznámiť s ich prirodzeným prostredím: „Často majú svoje obľúbené konáre, na ktorých sedávajú. Lietajú z konára na konár a tiež poletujú nad svojím loviskom, takže zvyčajne viete predpovedať, kam sa vyberú ďalej. Ja sa schovám a čakám, kým ku mne nepriletia. Ak by ste išli vy k nim, nikdy sa tak blízko nedostanete.“
Keď je Floris v dostatočnej blízkosti, na rad sa dostáva fotoaparát α9 od spoločnosti Sony. Automatické zaostrovanie a rýchlosť snímania 20 snímok/s bez straty zobrazenia umožňujú Florisovi zachytávať neskutočné snímky sov bradatých aj počas letu bez ohľadu na to, aké prekážky sa medzi nimi nachádzajú.
„Ak fotografujete digitálnou zrkadlovkou, letiaceho vtáka musíte vždy umiestniť čo najviac do stredu záberu, aby naňho dokázalo automatické zaostrovanie zaostriť. Fotoaparát α9 od spoločnosti Sony disponuje 693 bodmi automatického zaostrovania takmer po celej ploche snímača, čo mi umožňuje na oblasť automatického zaostrovania nastaviť rozšírené bodové zaostrovanie so sledovaním a viem, že ak sa vták náhle pohne, automatické zaostrovanie ho nepretržite sleduje,“ povedal Floris. „Vďaka týmto funkciám a možnosti udržať zaostrenie aj v prípade, že sa zviera na chvíľu skryje za prekážku, dokážem snímať svoje osobité fotografie a prácu so súpravou Alpha od spoločnosti Sony si užívam naplno.“
„Fotografovanie prírody je zaujímavé práve vďaka tým neustálym zmenám, ktoré v nej prebiehajú. Aj keď budete denne chodiť na to isté miesto, zakaždým sa vrátite s jedinečnou fotografiou.“