Alpha Universe Story Detail
Majestátna hrdosť: fotografovanie afrických levov

Laurent Baheux

„Fotografovanie levov je pre mňa niečo ako výprava – snažím sa zachytiť vysnívaný záber kráľa zvierat uprostred strateného raja.“ Laurent Baheux.

laurent baheux sony alpha 9 majestic side profile of a lions head

© Laurent Baheux | Sony α9 + FE 100-400mm f/4.5-5.6 GM OSS + 2x Teleconverter | 1/1000s @ f/11, ISO 1600

Cieľom turistov na africkom safari je vidieť a odfotografovať toľko zvierať, ako sa len dá. Pre Laurenta Baheuxa sa to však stalo celoživotnou prácou. Je silno spojený s týmito tvormi a dokáže presne určiť moment, kedy cítil, že musí venovať čas rozprávaniu príbehov týchto jedinečných zvierat.

laurent baheux sony alpha 9 lev pozerajúci sa bokom so svetlom dopadajúcim na jeho hrivu

© Laurent Baheux | Sony α9 + FE 100-400mm f/4.5-5.6 GM OSS + 2x Teleconverter | 1/500s @ f/11, ISO 6400

„Lev stál na skale, pokojne sa rozhliadal po rozsiahlej planine a majestátnu hrivu mu rozfúkaval vietor. Pôsobil v súlade s okolitou prírodou a všetko bolo zaliate nádherným jemným ranným svetlom. Bol to moment, ktorý nikdy nestratí čaro. Ponúkal optimálne podmienky snímania – nebolo to nič veľkolepé, len scéna na rozjímanie, moment umožňujúci znova sa spojiť s voľnou prírodou. Mojím cieľom je zachytávať presne tieto magické momenty,“ vysvetľuje.

Laurentovo úsilie sa ukazuje na výrazných čiernobielych snímkach odhaľujúcich viac než len fyzickú podstatu týchto zvierat. Namiesto toho sa stávajú postavami vlastných príbehov a to je tým, čo, ako Laurent dúfa, pomôže šíriť povedomie a pomôže podporiť snahy o ochranu prírody.

laurent baheux sony alpha 9 levica trpezlivo sedí a sleduje dianie za vysokými steblami trávy v savane

© Laurent Baheux | Sony α9 + FE 100-400mm f/4.5-5.6 GM OSS + 2x Teleconverter | 1/640s @ f/11, ISO 1250

Prečo sa však rozhodol fotografovať čiernobielo?

„Čiernobiela fotografia je pre mňa esenciou fotografovania, rovnako ako aj svetlo a tieň,“ vysvetľuje Laurent. „Pri čiernobielej fotografii sa môžem jednoduchšie sústrediť na tvary a kompozíciu snímky. Farby nás fascinujú, no takisto nás rozptyľujú a bránia nám hlbšie sa zamerať na fotografovaný objekt. Čiernobiela tiež umožňuje osobnejšie vyjadrenie.“

laurent baheux sony alpha 9 pohľad z vtáčej perspektívy na levicu, ktorá pokojne sedí v tráve

© Laurent Baheux | Sony α9 + FE 100-400mm f/4.5-5.6 GM OSS + 2x Teleconverter | 1/640s @ f/11, ISO 2500

Laurent na zachytávanie svojich snímok používa tri rozličné fotoaparáty od spoločnosti Sony: α9, α7R III a α7 III. V závislosti od toho, čo sa snaží zachytiť, má každý z nich svoj vlastný účel. Fotoaparát α9 ponúka rýchlosť a umožňuje Laurentovi snímať mačkovité šelmy s rýchlosťou 20 snímok/s. 42,4-megapixlový fotoaparát α7R III zas umožňuje zachytiť aj tie najmenšie detaily. Fotoaparát α7 III je všestranný a ponúka dobrý dynamický rozsah a rýchle automatické zaostrovanie.

To, čo majú všetky tri fotoaparáty spoločné, je spôsob, akým Laurent používa elektronický hľadáčik, aby vytvoril kompozíciu a zobrazil záber monochromaticky: „Elektronické hľadáčiky fotoaparátov od spoločnosti Sony mi umožňujú snímať týmto spôsobom a ja túto funkciu milujem. Môžem si dokonca prispôsobiť úrovne kontrastu podľa svojich potrieb, aby som vedel, ako bude snímka vyzerať predtým, než stlačím spúšť,“ hovorí.

laurent baheux sony alpha 9 snímka levice vetriacej vzduch z bočného profilu

© Laurent Baheux | Sony α9 + FE 100-400mm f/4.5-5.6 GM OSS + 2x Teleconverter | 1/640s @ f/11, ISO 1600

S nastaveným fotoaparátom je Laurent pripravený fotografovať. Nikdy svoje snímky neplánuje vopred a tvorbu príbehu necháva na prírodu. Levy sú divé predátory a okrem svojej majestátnosti tieto tvory vyvolávajú aj pocit absolútnej sily.

„Ako rozprávač príbehov sa na svoje snímky nikdy nepripravujem. Viem, že pohľad na prírodu bude vždy pekný a nepredvídateľný. Chcem si túto otvorenosť a kontemplatívnosť zachovať a nechcem nič ovplyvňovať. Moja fotografická cesta preto nikdy nebude na konci,“ hovorí Laurent.

laurent baheux sony alpha 9 levica sedí na strome a trpezlivo sleduje okolie

© Laurent Baheux | Sony α9 + FE 100-400mm f/4.5-5.6 GM OSS + 2x Teleconverter | 1/1000s @ f/11, ISO 4000

„Levy sú fascinujúce zvieratá, ktorých prítomnosť je výrazná,“ hovorí a pokračuje, „na stretnutie s levom v jeho prirodzenom prostredí nedokážete zabudnúť. Stretnutie zoči voči je výnimočné, pretože cítime jeho silu, ale aj jeho krehkosť a nehu, ktoré vyžaruje.“

Blízkosť zoči voči, ktorú Laurent zachytáva, ponúka ľuďom pozerajúcim si snímky pocit, že stačí len natiahnuť ruku a môžu sa dotknúť levov na jeho fotografiách. Pravdou však je, že Laurent si nezachováva len bezpečnú pracovnú vzdialenosť, no aj vzdialenosť, ktorá levom umožňuje správať sa prirodzene, aby to nemalo vplyv ani na levy, ani snímky.

laurent baheux sony alpha 9 lev sedí so svojimi mláďatami v tieni stromu

© Laurent Baheux | Sony α9 + FE 100-400mm f/4.5-5.6 GM OSS + 2x Teleconverter | 1/800s @ f/11, ISO 2500

„Často dostávam otázku, ako blízko som pri zvierati. V skutočnosti nikdy nie som veľmi blízko,“ pokračuje a vysvetľuje, „zvyčajne používam objektív 70 – 200 mm f/2,8 G Master od spoločnosti Sony alebo teleobjektív 100 – 400 mm f/4,5 – 5,6. Niekedy dokonca s 2x konvertorom na ohniskovú vzdialenosť 800 mm. Tieto dlhé objektívy vytvárajú dojem, že som blízko. Na snímanie širokouhlejších záberov, ktoré zachytávajú viac prirodzeného prostredia, používam objektív 16 – 35 mm f/2,8 G Master od spoločnosti Sony. Každý objektív pomáha rozpovedať inú časť príbehu.“

„Takisto nepoužívam statív a radšej sa spolieham na stabilizáciu fotoaparátu a objektívu. Umožňuje mi to dobre sa pohybovať a to je dôležité, pretože mi to pomáha skúmať a vytvárať zaujímavé kompozície,“ dodáva.

laurent baheux sony alpha 9 snímka hlavy leva sediaceho v podraste

© Laurent Baheux | Sony α9 + FE 100-400mm f/4.5-5.6 GM OSS + 2x Teleconverter | 1/500s @ f/11, ISO 1250

Laurent má pre tých, ktorí chcú začať rozprávať príbehy voľnej prírody okolo seba, jednu dôležitú radu: „Buďte vždy pripravení, pretože príroda je taká jedinečná, že žiadna scéna sa nenaskytne dvakrát.“

Vybrané produkty
ILCE-9
Fotoaparát α9 vybavený vrstveným snímačom CMOS Full-Frame

ILCE-9

SEL100400GM
Supertransfokačný teleobjektív radu G Master s rozsahom FE 100 – 400 mm

SEL100400GM

SEL20TC
2x telekonverzný objektív

SEL20TC

Súvisiace články
Laurent Baheux
Alpha Universe

Laurent Baheux

Francúzsko

Žiadna klietka, žiadne ohrady, žiaden cirkus, žiadne zoo. Väznenie je fyzické a psychické týranie pre všetky živé bytosti – rovnako pre zvieratá ako pre ľudí.

Zobraziť profil


x