Panoramatický pohľad 

Dilian Markov

Dilian Markov vo svojej každodennej práci fotografuje pre bulharské vydania známych medzinárodných časopisov ako Elle, Cosmopolitan a Harper’s Bazaar, stále ho to však ťahá k cestovaniu a objavovaniu – a miluje silu, ktorú dokáže vyjadriť panoramatická fotografia. 

„Okrem kreatívnej práce je mojou ďalšou vášňou cestovanie. Pred niekoľkými rokmi som sa dostal k malému fotoaparátu s výbornými objektívmi a skvelou kvalitou obrazu, s ktorým som mohol vyjsť od ulíc a snímať „skutočný život“ bez príkras a umelého osvetlenia. V tom istom roku som si vybral dlhú dovolenku. Z náhleho popudu som sa aj s rodinou na mesiac a pol presťahoval do karavanu a vydali sme sa na cesty. Počas našich objavných výprav som každý deň fotografoval mojich blízkych a život okolo nás“

Na cestách Diliana sprevádzal fotoaparát Sony NEX-6, čo sa prejavilo aj na tom, aké fotografie snímal. Fotoaparát mal funkciu, pomocou ktorej mohol Dilian objavovať snímanie panoramatických záberoch, ktoré ho vždy fascinovali, ale nikdy na ne nemal dostatok trpezlivosti.

dilian markov sony nex 6 čiernobiely záber na pohorie v španielskej Andalúzii
© Dilian Markov | Sony NEX-6 + 55mm f/1.8 ZA | 1/500s @ f/4.0 ISO 100

„Pri práci som veľmi dynamický. Takmer nikdy nepoužívam statív a neustále sa presúvam, pretože hľadám „niečo nové“, možno gesto, úsmev alebo prirodzenú reakciu osoby, ktorú fotografujem. A pri cestovateľskej fotografii je to presne rovnaké.“

„Rešpektujem presnosť a trpezlivosť mojich kolegov, ktorí snímajú panoramatické zábery po jednotlivých snímkach pomocou statívu, ale ja to takto nerobím, jednoducho na to nemám trpezlivosť a nemal by som z takého fotografovania potešenie. Odkedy som objavil panoramatickú funkciu, skutočne sa teším z toho, aké príležitosti mi poskytuje pri fotografovaní.“

Informácia pre nezasvätených: panoramatický režim na fotoaparátoch Sony umožňuje fotografom vytvoriť panoramatický záber jedným plynulým pohybom fotoaparátu. Fotoaparát sníma zábery a zároveň ich spája, aby vznikol jeden panoramatický pohľad, ktorý tak dosiahnete skutočne bez námahy.

 

dilian markov sony nex 6 čiernobiely záber na pohorie v španielskej Andalúzii
© Dilian Markov | Sony α6500 + 10-18mm f/4 | 1/250s @ f/11 ISO 100

„Intuitívne ma vždy lákala panoramatická fotografia bez toho, aby som to dokázal presne vysvetliť. Milujem otvorené široké plochy krajiny s množstvom priestoru, pričom veľký vplyv na mňa má aj svetlo a voda. Na takýchto miestach si dobíjam energiu a túžbu fotografovať. Keď mám pred sebou takéto scenérie, jedine panoramatické zábery mi umožňujú vyjadriť, čo vidím očami a cítim srdcom.“

 

dilian-markov-sony-alpha-6000-panorama-s-dievcatom-hladiacim-na-ocean-v-cannes
© Dilian Markov | Sony α6000 + 16-50mm f/3.5-5.6 | 1/320s @ f/13 ISO 100

Hoci by ste mohli očakávať, že väčšina panoramatických záberov, ktoré Dilian nasníma, sú krajinky, širokouhlý formát preňho často predstavuje alternatívny uhol pohľadu.

„Keď som pracoval pre jednu medzinárodnú chemickú spoločnosť, bol som na služobnej ceste v Cannes a mal som dve hodiny voľno. Išiel som sa poprechádzať s fotoaparátom po nábrežnej ulici. Bolo poludnie a všetko bolo zaliate ostrým slnkom. Podľa všetkých pravidiel to nebol vhodný čas na fotografovanie. Poza davy turistov na pláži som sa dostal na koniec ulice a náhle ma niečo upútalo: mladé dievča, ktoré s očakávaním pozeralo na lode v zálive pred ňou. Vzal som fotoaparát a intuitívne a bez premýšľania som začal fotografovať. Vedel som, že mám len jeden alebo dva pokusy. Dievča otočilo hlavu smerom k fotoaparátu, pozrelo sa na mňa a odišlo. Ale ja som už mal svoj záber. Nie je to tradičná panoráma, ale pôsobí skutočne magicky“.

dilian markov sony alpha 7II Cézarove fórum v Ríme – panoráma pri západe slnka
© Dilian Markov | Sony α7 II + 35mm f/2.8 | 1/60s @ f/4.0 ISO 125

Na otázku, prečo aj naďalej sníma panoramatické zábery, má Dilian jednoduchú odpoveď: „Mám nádherné fotografie z rôznych miest po celom svete v klasickom formáte 2/3 a 1/1. Keď ale ukážem panorámu s dĺžkou 2,50 metra, spraví to úplne iný dojem. Keď pred ňou stojíte, musíte otáčať hlavou, aby ste obsiahli celý záber. V tej chvíli vidím v očiach ľudí, ako sa v mysli preniesli na miesto, ktoré som odfotografoval. A to je skutočne niečo jedinečné!“

dilian-markov-sony-alpha-7II-idylicka-plaz-na-kube-konare-stromov-trciace-z-vody
© Dilian Markov | Sony α7 II + 35mm f/2.8 | 1/500s @ f/16 ISO 100

 „Prostredníctvom panoramatických záberov som si uvedomil, že ak fotografujem srdcom, dokážem sa dotknúť ľudskej duše.“

Najdôležitejšie Dilianove odporúčania:

Pri fotografovaní sa riaďte srdcom a snímajte vtedy, keď vám povie, že je tá pravá chvíľa.

Snímajte z rôznych uhlov, rozličnými objektívmi, až kým nedosiahnete dokonalý záber. Neuspokojte sa hneď s prvým záberom.

Pri úprave fotografií venujte veľkú pozornosť farbám a kontrastu záberu. Je to veľmi delikátny proces, ktorý môže fotografiu zničiť alebo naopak spôsobiť, že bude omnoho pôsobivejšia.

Po úpravách počkajte niekoľko dní, kým fotografiu zverejníte. Pozrite sa na ňu ešte raz s určitým odstupom a až potom sa rozhodnite, či ste ju upravili optimálne alebo či sa k nej ešte treba vrátiť.

Pri fotografovaní panorám nehľadajte len typické scenérie. Zábery môžete ozvláštniť dokonca tým, že do nich pridáte ľudí.

 Produkty spomínané v tomto článku 
ILCE-6500
Fotoaparát APS-C α6500 Premium s objímkou E-mount
ILCE-6000
α6000 FOTOAPARÁT S OBJÍMKOU E-MOUNT A SNÍMAČOM APS-C
ILCE-7M2
Fotoaparát α7 II s objímkou E-mount a snímačom Full Frame
TEST
SEL1018
E 10–18 mm F4 OSS
SEL35F28Z
Sonnar T* FE 35 mm F2,8 ZA
SEL55F18Z
Sonnar T* FE 55 mm F1,8 ZA
SELP1650

E PZ 16 – 50 mm F3,5 – 5,6 OSS
Dilian Markov
Alpha Universe

Dilian Markov

Bulharsko

Poslaním fotografie je podľa mňa dotknúť sa duše iných ľudí.

Zobraziť profil


x