skupina mladých ľudí skákajúcich večer pred stenou

Jump In | Testovanie nového objektívu PZ 16 – 35 mm f/4 G

Alan Stockdale

Objektív FE PZ 16 – 35 mm F4 G od spoločnosti Sony

Volám sa Alan Stockdale a vediem videoprodukčnú spoločnosť Foundlight Productions, ktorú som založil v roku 2004. Jej náplňou je tvorba kreatívneho obsahu od konceptu až po realizáciu. Pracujem so širokou škálou klientov vrátane agentúr či samotných značiek. Úzko tiež spolupracujem so značkami známymi vo filmovom priemysle, ako napríklad Manfrotto, Litepanels, Atomos, Schneider Kreuznach a Sony, pre ktoré tvorím videokampane. Ústredným prvkom mojich projektov je často hudba. Zameriavam sa na tempo a rytmus a pomocou nich vytváram príbehy pôsobiace na tieto zmysly.

Jump In je krátky film nasnímaný objektívom FE PZ 16 – 35 mm f/4 G. Po zvážení jeho širokej ohniskovej vzdialenosti som sa na začiatok rozhodol do filmu zapracovať architektúru a od toho sme sa potom odrazili. Film Jump In sleduje cestu chlapca, ktorý sa chce zdokonaliť a je pre to ochotný podstúpiť aj rôzne riziká. Sprevádza ho od mestského prostredia Brightonu na južnom pobreží Spojeného kráľovstva až po malebné biele útesy na pobreží.

Keď som prvýkrát otvoril škatuľu s objektívom FE PZ 16 – 35 mm f/4 G, okamžite ma uchvátila jeho kompaktná veľkosť. A potom som ho vzal do rúk. Prekvapilo ma, aký je ľahký, hoci je nabitý funkciami. V porovnaní s mojím starším objektívom FE 16 – 35 mm f/4 ZA OSS je menší, ľahší a má oveľa viac funkcií.

záber zblízka na kameru fx6 od spoločnosti sony s pripevneným 16 – 35 mm objektívom

Hlavný rozdiel spočíva, samozrejme, v elektronicky ovládanej transfokácii, no to je len začiatok. Tento objektív si zachováva svoj kompaktný tvar pri transfokácii v rámci celého rozsahu 16 – 35 mm s konštantnou clonou f/4. Vďaka tomu sa skvele používa so stabilizátormi, lebo pri zmene ohniskovej vzdialenosti nedochádza k posunu ťažiska.

kamera fx3 od spoločnosti sony pripevnená v prednej časti auta

Zatiaľ čo môj starší objektív Zeiss nemá dodatočné funkcie, nový objektív PZ 16 – 35 mm je vybavený možnosťami automatického a manuálneho zaostrovania, programovateľným tlačidlom na podržanie zaostrenia, pákovým tlačidlom transfokácie, zámkom clony, ako aj možnosťou vypnutia stupňovaného posúvania prstenca clony, ktorý sa dá upravovať aj na samotnom objektíve… Na takýto kompaktný objektív je to FAKT VEĽA funkcií.

Pozrime sa bližšie na to automatické a manuálne zaostrovanie. Tento objektív má vnútri 4 lineárne motorčeky XD, ktoré sa starajú o rýchlosť a presnosť automatického zaostrovania a transfokácie. Keď to spojíte s kamerou, napríklad s modelom FX6 či FX3, máte poruke mimoriadne tichú a presnú transfokáciu a automatické zaostrovanie. Ak potrebujete rýchlosť transfokácie spomaliť alebo zrýchliť, môžete ju upraviť v nastaveniach kamery, pričom zmena kompozície (tzv. focus breathing) bude minimálna.

kamera fx6 od spoločnosti sony na statíve s autom v pozadí

Pri istých scénach filmu Jump In som potreboval kameru ovládať na diaľku, a tak som ju prepojil s aplikáciou Imaging Edge od spoločnosti Sony v telefóne. Cez ňu som mohol nielen vyberať body zaostrenia, upravovať nastavenia či spúšťať nahrávanie, ale tiež plynule približovať a odďaľovať. Je to možné vďaka elektronicky ovládanej transfokácii, ktorá je neoceniteľná najmä pri filmovaní na diaľku a aj keď kameru umiestnim na ťažko dostupné miesto.

muž držiaci telefón so softvérom imaging edge od spoločnosti sony na displeji

Viem si predstaviť, že by som si nabudúce pripevnil telefón ku stabilizátoru a tak používal túto funkciu. Vytvorenie takzvaného dolly zoom efektu by tak bola hračka.

Už teraz viem, že si tento ľahký a kompaktný objektív nabitý funkciami budem brávať na všetky svoje budúce projekty.

Vybrané produkty

Alan Stockdale

Alan Stockdale | UK

Naša vášeň pre tvorbu originálnych príbehov a fascinácia využívaním najnovšieho vybavenia nás doviedla k tvorbe filmových kampaní vytváraných od konceptu až po realizáciu.

Súvisiace príbehy

Zaregistrujte sa na príjem bulletinu α Universe

Gratulujeme, máte prihlásený odber bulletinu α Universe

Zadajte platnú e-mailovú adresu

Ľutujeme, vyskytla sa chyba

Gratulujeme, máte prihlásený odber