Obraz je všetkým 

 Peter Neill

Nie je náhodou, že do oblasti hudobnej fotografie, jedného z najatraktívnejších typov fotografovania, je tiež najťažšie preniknúť. Vďaka tvrdej práci a odhodlaniu sa Peter Neill stal jedným najvyhľadávanejších koncertných fotografov v tomto odvetví.

Spôsob, akým fotografuje vystupujúcich umelcov, ho priviedol k práci s jednými z najväčších mien v hudobnom priemysle, akými sú The Script, Rick Astley, Will.I.am a Justin Timberlake.

peter-neill-sony-alpha-7RIII-rokova-hviezda-s-gitarou-gibson-hummingbird
© Peter Neill | Sony α7R III + 24 – 70mm f/2,8 GM | 1/320 s @ f/2 8 ISO 1600

Ale napriek spontánnosti niektorých týchto neuveriteľných snímok ich koncertov je za celým procesom, kým si môžete fotografie pozrieť, veľa plánovania a neustáleho hľadania.

„Keď s umelcom pracujem prvý raz, pripravím sa a zistím, čím je známy. Napríklad Nicky Wire (basgitarista skupiny Manic Street Preachers) vždy urobí nejaký bláznivý bočný výkop a Danny zo skupiny The Script často na konci koncertu vyskočí spoza bicích. Musíte byť pripravený zachytiť tieto momenty.“ 

peter-neill-sony-alpha-7SII-skupina-elbow-na-koncerte-v-roku-2018
© Peter Neill | Sony α7S II + 24 – 70mm f/2,8 GM | 1/320 s pri f/2,8 ISO 5000

 „V prípade umelca, s ktorým som ešte nespolupracoval, je mojou obľúbenou činnosťou vyhľadávanie videí od fanúšikov zo živých vystúpení na YouTube. Je to úžasný spôsob zisťovania, čo sa stane počas vystúpenia. Povedzme napríklad, že máte novinársky lístok len na tri skladby. Počas druhej skladby sa všetci fotografi v sektore pre fotografov presunú napravo, pretože hráč na basovej gitare prešiel na okraj pódia. Ja však viem, že to, čo sa stane v tretej skladbe, je ešte lepšie, pretože spevák skupiny pôjde doľava a niečo tam urobí. No a ja som tá osoba, ktorá je pripravená na zachytenie fotky, ktorú nik iný nenasníma.” 

peter-neill-sony-alpha-7RIII-spevak-skupiny-the-script-s-akustickou-gitarou-gibson-na-koncerte

© Peter Neill | Sony α7R III + 24-70mm f/2.8 GM | 1/800s @ f/2.8 ISO 1250

Tak ako iné veci v živote sa Peter snaží rozvíjať vzťahy s ľuďmi, s ktorými pracuje, a nie je to vždy len o fotografovaní pri každej možnej príležitosti.

„Za najlepšími zábermi niekedy stojí dôvera a poznanie, kedy na fotoaparát nasadiť kryt objektívu. Pred pár rokmi som bol v zákulisí na koncerte Garyho Barlowa a rozprával sa s jeho manažérom, keď sa tam zrazu objavila jeho rodina a rozbehla sa za ním do šatne. Inštinktívne som na fotoaparát nasadil kryt objektívu.“

„Garry mi o niekoľko hodín neskôr povedal: ,Videl som, čo si urobil s krytom objektívu a naozaj si to cením.‘ Tieto malé momenty môžu mať veľký účinok a vždy, keď som potom videl Garyho, bol voči mne ústretový, pretože si ku mne na začiatku vybudoval dôveru.“

ter-neill-sony-alpha-7SII-guy-garvey-zo-skupiny-elbow-na-koncerte
© Peter Neill | Sony α7S II + 24 – 70mm f/2,8 GM | 1/500 s pri f/2,8 ISO 640

Posledných pár rokov Peter pracoval v štúdiu aj na koncertoch, no to, čo mu pomáha získať zábery, ktoré chce, je to isté – vzťah s umelcami.

„Doposiaľ som v štúdiu pracoval s ľuďmi, ktorých som už istý čas poznal, čo mi umožnilo porozumieť ich osobnosti. Napríklad Rick Astley má rád zábavu a je svojrázny, takže som ho v štúdiu požiadal, aby urobil pár vecí, ktoré by túto stránku jeho povahy ukázali. Keby som ho nepoznal, nemohol by som ho o to požiadať.“

peter-neill-sony-alpha-7SII-rick-astley-pozuje-pre-portret-v-studiu

© Peter Neill | Sony α7S II + 24 – 70mm f/2,8 GM | 1/250 s pri f/3,2 ISO 400

V štúdiu sú pre Petra fotografie vždy spoluprácou, no je tiež presvedčený o tom, že ako fotograf má byť aj kreatívny, nielen stláčať spúšť fotoaparátu.

„Vždy mám tendenciu požiadať umelcov, aby mi ukázali niekoľko záberov vecí, ktoré sa im páčia. Keď však angažujú niekoho kreatívneho, robia to preto, aby ste boli takýto – kreatívny. Je to o rovnováhe medzi naplnením ich potrieb a premýšľaním, čo by bolo ešte lepšie a ako snímky vylepšiť. Je to o tom, že si ako profesionálny fotograf veríte.“

peter-neill-sony-alpha-7SII-coldabank-na-studiovom-portrete

© Peter Neill | Sony α7S II + 24 – 70mm f/2,8 GM | 1/250 s pri f/8,0 ISO 50

Pri snímaní všetkých svojich fotografií sa Peter spolieha na dva fotoaparáty – Sony α7R III a Sony α7S II. Každý mu poskytuje o niečo iné funkcie, čím sa napĺňajú požiadavky všetkého, čo fotografuje. 

„Flexibilnosť medzi dvoma fotoaparátmi je jednoducho skvelá. Obidva sú veľmi dobré na zhotovovanie fotografií aj videí. Ak chcem napríklad vytvoriť skvelé snímky alebo video v slabom osvetlení, α7S II poskytne skvelý výkon. Ak chcem dosiahnuť najlepšie rozlíšenie, siahnem po α7R III. Mojimi dvoma hlavnými objektívmi sú 24 – 70 mm f/2,8 G Master a 70 – 200 mm f/2,8 G Master. Niekoľkokrát som používal aj objektív 85 mm f/1,4 G Master – mám rád manuálnu clonu tohto objektívu. Je to ďalší objektív, ktorý si zakúpim.“

Radou pre tých, ktorí chcú ísť v Petrových šľapajach, je byť odhodlaný a nevzdávať sa.

„Pred prvým úspechom budete veľakrát odmietnutý. Musíte mať odhodlanie, pretože väčšina ľudí to nakoniec vzdá. Tí, ktorí uspejú, sú tí, ktorí sú odhodlaní. Najdôležitejšou vecou je mať správny prístup.“

Najlepšie Petrove tipy na zhotovovanie dokonalých záberov

Poznajte osobu, ktorú fotografujete. Získajte informácie o jej pódiových vystúpeniach a zistite, čo očakávať počas konkrétnych skladieb. 

Keď fotíte portréty v štúdiu, vytvorte si vzťah so svojím objektom. Pomôže vám to dostať z nich viac a zábery tak budú vyzerať lepšie. 

Je potrebné vedieť, kedy fotoaparát odložiť. Ak máte šťastie a máte vstup do zákulisia, mali by ste vedieť, kedy umelca prestať fotografovať, a rozumieť tomu, kedy sa vystúpenie skončilo.

Dobre poznajte svoj fotoaparát, pretože všetky tlačidlá budete musieť nájsť v tmavom prostredí.

Skúste manuálne zaostrovať. Používajte zväčšené zobrazenie a vystupňovanie zaostrenia, aby ste rýchlo dosiahli presné výsledky.

 Produkty spomínané v tomto článku 
ILCE-7SM2
Fotoaparát α7S II s objímkou E-mount a snímačom Full-Frame
ILCE-7RM3
α7R III s 35 mm snímačom Full Frame a automatickým zaostrovaním
SEL2470GM
FE 24 – 70 mm f/2,8 G Master
TEST
Peter Neill
Alpha Universe

Peter Neill

Spojené kráľovstvo 

Peter Neill je najschopnejší fotograf, akého sme zatiaľ našli. V podstate už s nikým iným nespolupracujeme. – Mark Sheehan, The Script.

Zobraziť profil


x