osamelý jazdec na koni cvála k cieľovej čiare

Praktická skúška nového modelu FE 70 – 200 mm f/2,8 GM OSS II

Aleksandra Szmigielová

Aleksandra Szmigielová, profesionálna športová fotografka, vždy nosieva v taške objektív s ohniskovou vzdialenosťou 70 – 200 mm a rýchlou uzávierkou. „Milujem kvalitu objektívov G Master. Napriek tomu, že objektív 70 – 200 mm f/2,8 GM je celkom ťažký, je skutočne všestranný a hodí sa takmer neustále.“

kôň otriasajúci si z hlavy vodu

© Aleksandra Szmigiel | Sony α1 + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS II + 2x teleconverter | 1/1600s @ f/5.6, ISO 1000

Nový model je takmer o 30 % ľahší než predchádzajúci, takže keď Aleksandra objektív po prvý raz vzala do ruky, potešila ju jeho nízka hmotnosť.

Nemohla som uveriť tomu, že držím objektív 70 – 200 mm f/2,8. Je neskutočne ľahký a krásne mi vyvažuje fotoaparát Alpha 1.”

Aleksandra navštívila dostihový okruh doma vo Varšave, aby dala objektívu FE 70 – 200 mm f/2,8 GM OSS II poriadne do tela. „Dostihy sú veľmi rýchle a chcela som vedieť, ako sa nový objektív vyrovná s rýchlosťou automatického zameriavania so sledovaním. Pri práci mám rada voľnosť, chcela som teda skúsiť celý deň fotiť z ruky bez monopodu, aby som vyskúšala, ako sa objektív vyvažuje s fotoaparátom Alpha 1.

dvaja jazdci na cválajúcich koňoch

© Aleksandra Szmigiel | Sony α1 + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS II + 2x teleconverter | 1/1250s @ f/5.6, ISO 200

„Vybrala som si miesto pri trati a nasnímala niekoľko obrázkov jazdcov cválajúcich okolo. Ďalšou novou funkciou je pridanie 3. režimu stabilizácie navrhnutého na snímanie pohyblivých objektov. Pomocou pomalej uzávierky som nasnímala panoramatické fotografie, keď jazdci precválali okolo mňa, a podarilo sa mi zachytiť pár rozmazaných akčných záberov. Orámovanie sa mi zdalo na vertikálnej osi stabilnejšie, no horizontálny posun som zvládla bez problémov. Ľahkosť objektívu tu bola tiež veľkou výhodou, pretože sa objekty sledujú jednoduchšie, ak objektív neprevažuje fotoaparát dopredu.”

rozmazané kone cválajúce po dostihovej dráhe

© Aleksandra Szmigiel | Sony α1 + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS II | 1/25s @ f/11, ISO 200

Nový objektív tiež má manuálny prstenec clony, veľmi praktickú funkciu pre tvorcov videí. „Ja osobne to veľmi vítam,“ hovorí Aleksandra. „Vždy snímam v režime manuálnej expozície, takže možnosť rýchlo zmeniť clonu mi umožňuje sústrediť sa kompozíciu. Okrem toho milujem retro! Prstenec manuálneho ovládania tiež funguje hladšie ako na mojom aktuálnom objektíve, no možno to spôsobila odľahčená konštrukcia.“

kôň a jazdec uprostred behu

© Aleksandra Szmigiel | Sony α1 + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS II + 2x teleconverter | 1/1250s @ f/5.6, ISO 200

Ani nemusím hovoriť, že presnosť a rýchlosť automatického zaostrovania je alfou a omegou každej akčnej fotografie. Nový objektív má 4 lineárne motory XD (extrémne dynamické) s vysokoúčinným vysúvaním dvíhajúcim rýchlosť automatické zaostrovanie na 4-násobok predchádzajúceho modelu.

Rýchlosť automatického zaostrovania aktuálneho objektívu 70 – 200 mm f/2,8 GM mi vždy vyhovovala, no tento nový model je ako blesk. Objektív nemal problém držať zaostrenie, ani keď sa kone rútili priamo na mňa, ba dokonca ani vtedy, keď som počas snímania menila ohniskovú vzdialenosť.“

„Často používam aj objektív FE 400 mm f/2,8 GM OSS, nádherný sklenený kúsok. Keď však chcem byť v pohybe, 400 mm objektív ma spomaľuje. Aj za cenu straty trochy svetla som bola zvedavá na to, ako si nový objektív poradí s mojím 2-násobným konvertorom – a nesklamal! Zaostrovanie bolo bleskurýchle. Nemala som žiadny problém so sledovaním koňa rútiaceho sa na mňa. Fakt, že so sebou môžem nosiť ľahký a vysokokvalitný objektív, malý konvertor a že aj tak mám stále paletu možností potrebnú na športovú fotografiu bez toho, aby som musela obetovať kvalitu, robí z tohto objektívu ideálnu voľbu pre každého, kto potrebuje dlhý telefotografický objektív.

Vybrané produkty

Súvisiace príbehy

Zaregistrujte sa na príjem bulletinu α Universe

Gratulujeme, máte prihlásený odber bulletinu α Universe

Zadajte platnú e-mailovú adresu

Ľutujeme, vyskytla sa chyba

Gratulujeme, máte prihlásený odber