loď s červenými plachtami pred veľkým ľadovcom a mesiacom nad horizontom

Prvé dobrodružstvá: spoznávanie Grónska s fotoaparátom α7R IV

Albert Dros

Hoci Grónsko nie je v auguste také chladné ako v zime, teplotné podmienky na mori sú aj tak náročné. Fotograf prírody Albert Dros sa im vystavuje kvôli tomu čarovnému svetlu. Vďaka tomu, že denné svetlo je tam takmer 24 hodín, slnko sedí na kraji horizontu celé hodiny a na oblohe vytvára pozoruhodné odtiene oranžovej, fialovej a modrej.

Keďže už doma v Holandsku používal predprodukčnú verziu fotoaparátu α7R IV od spoločnosti Sony, jeho výlet do Grónska bol ďalšou príležitosťou reálne zistiť, čo všetko 61-megapixelový fotoaparát α7R IV od spoločnosti Sony dokáže.

červená rybárska loď na pokojnej hladine pred ľadovcom

© Albert Dros | Sony α7R IV + FE 100-400mm f/4.5-5.6 GM OSS | 1/100s @ f/6.3, ISO 1000

Albert na jednej lodi strávil dva týždne spaním a fotografovaním a žartovne o tom hovorí ako o „pravej životnej skúsenosti“. Každú noc trávil na lodi tak, že celé hodiny fotografoval. „Je to naozaj krása,“ vysvetľuje, „existuje toľko rozličných farieb a spôsobov, ako zachytiť polnočné slnko. Bol som vo svojom živle, všade okolo seba som videl množstvo príležitostí na zachytenie skvelých záberov.“

loď s červenými plachtami vedľa obrovského ľadovca

© Albert Dros | Sony α7R IV + FE 100-400mm f/4.5-5.6 GM OSS | 1/200s @ f/6.3, ISO 400

Hoci príroda predstavuje pútavé pozadie, Albert do niektorých záberov pridal jachtu s červenými plachtami, ktorá na istých snímkach slúži ako bod zaostrenia. „Máme veľa fotografií s loďou, ktoré vznikli tak, že som bol na jednej lodi a cez vysielačku som žiadal kapitána druhej, aby červenú loď umiestnil na správne miesto snímky,“ hovorí.

Napriek komplexnému plánovaniu si je však istý, že to fotografovaniu neubralo na kreativite. „Musíte počkať, kým sa loď nedostane na správne miesto, kým mesiac nebude v ideálnej polohe na oblohe a musíte si všetko naplánovať, aby to bolo dokonalé a získali ste tak výnimočný záber. A to je niečo, čo je ťažké dosiahnuť,“ vysvetľuje.

západ slnka nad modrým ľadovcom v grónsku

© Albert Dros | Sony α7R IV + FE 16-35mm f/2.8 GM | 1/60s @ f/6.3, ISO 640

Väčšina fotografov krajiny trávi prevažnú časť svojho času so statívom pevne stojacom na zemi. Vtedy je všetko presne na svojom mieste. Fotografovanie z lode je však úplne iné, najmä ak je jedným zo snímaných objektov ďalšia loď.

loď s červenými plachtami sa zľahka plaví pred ľadovcom zaliatym slnkom

© Albert Dros | Sony α7R IV + FE 100-400mm f/4.5-5.6 GM OSS | 1/200s @ f/6.3, ISO 1000

„Fotografovanie z lode má od oddychu ďaleko,“ smeje sa Albert, „kompozície prichádzajú a odchádzajú, takže musíte mať fotoaparát, ktorý dokáže rýchlo zaostriť, aby ste ich stihli zachytiť.“ Albert bol na jednej lodi, z ktorej snímal druhú, takže tá loď, more aj ľadovce sa hýbali.

„Zistil som, že v týchto prípadoch je najlepšie použiť režim sériového snímania fotoaparátu α7R IV a snímať 10 snímok/s s nepretržitým automatickým zaostrovaním. Dokázal som tak zachytiť až 70 snímok, ak bolo treba, a potom počas úprav vybrať tú správnu. Nikdy mi tak neunikol žiaden moment a čo je lepšie, dokázal som tieto momenty zachytiť so 61-megapixelovým rozlíšením,“ hovorí.

loď sa plaví pred ľadovcom a neskoré večerné slnko presvetľuje teplým svetlom prírodnú jaskyňu

© Albert Dros | Sony α7R IV + FE 100-400mm f/4.5-5.6 GM OSS | 1/400s @ f/8.0, ISO 400

Albert najradšej fotografuje objektívmi s krajnými špecifikáciami. Zatiaľ čo bežní fotografi krajín by použili širokouhlý objektív s ohniskovou vzdialenosťou 24 mm alebo maximálne 16 mm, Albert bude prevažne snímať pri 12 mm alebo 400 mm, čo predstavuje opačné konce spektra. Snímanie krajiny z lode pomocou 400 mm objektívu samotné fotografovanie, samozrejme, komplikuje.

dokonalá kompozícia ľadovca pred mäkkým červeným západom slnka v grónsku

© Albert Dros | Sony α7R IV + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/160s @ f/6.3, ISO 640

Prezradil: „Používal som objektív FE 100 – 400 mm f/4 – 5,6 GM OSS, ktorý je výnimočne ostrý. Má tú najostrejšiu transfokáciu, akú som kedy používal. Pri použití so 61-megapixelovým snímačom fotoaparátu α7R IV zachytíte aj vďaka stabilizácii objektívu a fotoaparátu každý drobný detail. Jeden záber mesiaca som zachytil pri 400 mm a aby som dosiahol správnu expozíciu, rýchlosť uzávierky som nastavil na 1/50. Výsledok bol neuveriteľne ostrý.“

mesiac vychádzajúci nad ľadovcom a loď s červenými plachtami v popredí

© Albert Dros | Sony α7R IV + FE 100-400mm f/4.5-5.6 GM OSS | 1/50s @ f/5.6, ISO 1600

Prečo sa Albert rozhodol používať vo svojich najnovších projektoch nový fotoaparát α7R IV od spoločnosti Sony? „Rád snímam krajiny s množstvom detailov, takže pre mňa je vyššie rozlíšenie fotoaparátu α7R IV od spoločnosti Sony ideálne,“ povedal. „A rovnako skvelý je aj 15-krokový dynamický rozsah. Navyše dizajn tela fotoaparátu je mierne pozmenený a v porovnaní s existujúcim fotoaparátom α7 prináša vylepšenia, ako napríklad lepšie kryty externých portov. Tieto zdanlivé drobnosti majú obrovský význam, keď fotografujem v náročných podmienkach, ako napríklad v tomto projekte.“

Vybrané produkty

Albert Dros

Albert Dros | Netherlands

„Som posadnutý snahou o dokonalý záber.“

Zaregistrujte sa na príjem bulletinu α Universe

Gratulujeme, máte prihlásený odber bulletinu α Universe

Zadajte platnú e-mailovú adresu

Ľutujeme, vyskytla sa chyba

Gratulujeme, máte prihlásený odber