olivier schmitt sony alpha 6400 fotograf pozerajúci cez fotoaparát Alpha od spoločnosti Sony so zapadajúcim slnkom na pozadí

Deň zo života: Prvé dojmy z fotoaparátu Alpha 7S III

Olivier Schmitt

Volám sa Olivier Schmitt a som profesionálny fotograf a filmár na voľnej nohe z Francúzska. Po ukončení magisterského štúdia v odbore Umenie a technológie obrazu som pracoval ako technický riaditeľ na celovečerných filmoch, akými sú napríklad Ja, zloduch 2 a Mimoni. Veľmi rád sa stretávam a spolupracujem s ďalšími nadšencami a o svoje početné skúsenosti a poznatky sa delím na svojom kanáli YouTube, ktorý nesie moje meno.

Mal som to šťastie, že som si mohol vyskúšať nový fotoaparát Alpha 7S III, a tak mi napadlo, že sa o svoj každodenný život nezávislého filmára podelím, pričom som ako základ pre scenár použil svoj životný príbeh. Nechcel som predstaviť iba schopnosti fotoaparátu, ale aj emocionálny rozmer a nájsť spôsob, akým by sa diváci mohli stotožniť s hlavnou postavou vo finálnej verzii. Ako miesto snímania som vybral mesto Annecy vo francúzskych Alpách, vďaka čomu som mohol zachytiť rôzne prostredia v nádhernej krajine.

Prirodzene som bol nadšený, že som mohol otestovať fotoaparát Alpha 7S III a obzvlášť som sa tešil na jeho funkciu nahrávania v rozlíšení 4K 120p vo formáte Full Frame. Posledných pár rokov používam fotoaparát Alpha 7 III a ešte nikdy ma nesklamal. Zistil som však, že fotoaparát Alpha 7S III sa vďaka svojim novým funkciám jednoduchšie používa a je efektívnejší aj v teréne. Najmä upravená ponuka je prehľadnejšia a automatické zaostrovanie v reálnom čase je neuveriteľne efektívne, vďaka čomu som nemusel používať systém bočného ostrenia. Vyklápací dotykový displej tiež zjednodušil snímanie v stiesnených priestoroch. A hoci som celý deň snímal na slnku, nemal som žiadne problémy s prehrievaním. Navyše som denne musel použiť len jednu batériu, čo je ešte pôsobivejšie.

olivier schmitt sony alpha 6400 výber nastavení videa fotoaparátu Alpha na dotykovej obrazovke

Sony α6400 + E PZ 18-105mm f/4 G OSS | 1/200s @ f/4.0, ISO 100

Tiež som mal to šťastie otestovať nový objektív 12 – 24 mm f/2,8 G Master a musím povedať, že je absolútne neprekonateľný. Lákalo ma nasnímať ním celý film, ale nakoniec som okrem neho použil aj objektívy 24 mm f/1,4 GM, 16 – 35  mm f/2,8 GM, 24 – 70 mm f/2,8 GM a 70 – 200 mm f/2,8 GM. Tiež som mal príležitosť vyskúšať si objektív 70 – 200 mm na rukoväti Ronin S. Je ťažká, ale výsledok stál za to.

Chcel by som sa podeliť o niekoľko tipov týkajúcich sa práce s týmto fotoaparátom. Istý čas som ako vždy venoval nastaveniu predvolieb na snímanie videí vo voliči režimu. Zistil som, že mi to pomáha šetriť čas a zabezpečuje jednotnosť pri natáčaní rôznych scén. Napríklad 3 predvoľby na snímanie videa väčšinou nakonfigurujem na horné koliesko. Režim 1 mám nastavený na rozlíšenie 4K 25p s kompresiou All-Intra, režim 2 na 4K 100p (keďže snímam vo formáte PAL) s novým kodekom XAVC HS a nakoniec režim 3 mám nastavený na špeciálny profil určený na snímanie v noci. Tiež som si nakonfiguroval tlačidlá skratiek, čo mi zjednodušuje a zrýchľuje prácu.

olivier schmitt sony alpha 6400 kameraman kontrolujúci kompozíciu muža, ktorý sa chystá skočiť do bazéna

Sony α6400 + E PZ 18-105mm f/4 G OSS | 1/320s @ f/4.5, ISO 100

Čo sa týka samotného snímania, množstvo záberov som nahral proti svetlu, pretože som chcel otestovať dynamický rozsah snímača (hodnotený na viac ako 15 krokov) v 10-bitovom režime 4:2:2. Zistil som, že sa nemusím obávať prepálenia svetlých častí ani rozdielov v expozícii medzi interiérom a exteriérom, pretože tento fotoaparát zvláda dané extrémne zmeny v osvetlení veľmi dobre.
olivier schmitt sony alpha 6400 kameraman kontroluje kompozíciu dvojice sediacej za raňajkovým stolom

Sony α6400 + E PZ 18-105mm f/4 G OSS | 1/160s @ f/4.0, ISO 100

Veľmi som sa pri tomto projekte bavil a navyše som mal skvelú príležitosť vyskúšať si tento nový úžasný fotoaparát. Nech ste akokoľvek skúsení, keď sa obklopíte inými tvorcami, budete sa môcť do svojho projektu ponoriť hlbšie a otvoriť si cestu k novým príležitostiam. Chcel by som sa týmto poďakovať všetkým členom tímu a hercom, bez ktorých by sa tento projekt nikdy neuskutočnil. Ďalším dôležitým bodom je plánovanie snímania. Tento krátky film si vyžadoval viac ako mesiac príprav a organizácie. Takýto typ projektu sa dá zvládnuť len tak, že viac času strávite plánovaním ako nahrávaním v teréne. Verte sebe aj svojim schopnostiam, že dokážete vytvoriť krásny obsah.

olivier schmitt sony alpha 6400 olivier kontroluje orámovanie snímky na fotoaparáte A7SM3, ktorý je namontovaný na stabilizátore značky ronin

Sony α6400 + E PZ 18-105mm f/4 G OSS | 1/500s @ f/4.0, ISO 400

Vybrané produkty

Zaregistrujte sa na príjem bulletinu α Universe

Gratulujeme, máte prihlásený odber bulletinu α Universe

Zadajte platnú e-mailovú adresu

Ľutujeme, vyskytla sa chyba

Gratulujeme, máte prihlásený odber