albert dros na vrchole kopca so svojím fotoaparátom sony a7rm5

Alpha 7R V | Objavovanie ostrova Madeira

Albert Dros

Volám sa Albert Dros, pochádzam z Holandska a som profesionálny fotograf špecializujúci sa na krajinu a veľvyslanec spoločnosti Sony Europe. Už roky je mojim cieľom tvoriť pôsobivé fotografie našej nádhernej planéty a dosiahnuť, aby moje publikum ocenilo prírodu, ktorá nás obklopuje. Som známy svojím jedinečným štýlom a tým, s akou vášňou sa snažím získať najlepšie zábery z každého miesta, kam cestujem. Fotoaparát Alpha 7R V som išiel testovať na ostrov Madeira, aby som vám ukázal iný pohľad na tento krásny ostrov a jeho bohatstvá.

skalný útvar na pobreží ostrova madeira

© Albert Dros | Sony α7R V + FE 12-24mm f/2.8 GM | 90s @ f/9.0, ISO 100

Ste jedným z prvých profesionálnych fotografov, ktorí dostali možnosť otestovať fotoaparát Alpha 7R V. Aký ste z neho mali prvý dojem a ktoré funkcie sú pre vás výnimočné?

Keď ma spoločnosť Sony kontaktovala s ponukou vyskúšať nový fotoaparát Alpha 7R V, veľmi ma to potešilo. Už roky používam fotoaparát Alpha 7R IV, ktorý mi na honbe za ohromujúcimi zábermi vždy dobre poslúžil. Ale keďže technológie sa vyvíjajú, cítil som potrebu po inovácií, a to je presne to, čo tento fotoaparát prináša. Mal som z neho pocit, že je lepší úplne vo všetkom. Obrazovka so štyrmi osami, akú nemá žiaden iný fotoaparát Sony, je jednoducho dokonalá. Úplne nové telo prístroja požičané z modelu Alpha 1, systém menu a vylepšená stabilizácia vo vnútri tela sú presne tými drobnosťami, ktoré som potreboval, aby som svoju tvorivosť mohol posunúť na vyššiu úroveň. A samozrejme, najväčším lákadlom je 61-megapixelový snímač formátu Full Frame, ktorý sa tiež podarilo vylepšiť vo vyvážení bielej farby a farebnej presnosti, obe veľmi dôležité pri fotografovaní krajiny.

O tom, že tento fotoaparát je pre moju prácu dokonalý, ma však presvedčili práve jeho menšie nové funkcie. Jednou z nich je schopnosť fotografovať dlhšie zábery, 30 sekúnd bez potreby diaľkového ovládania. To je niečo, na čo som dlho čakal a naozaj to ukazuje, že spoločnosť Sony sa snaží implementovať funkcie, ktoré potrebujeme. Potom je tu ešte funkcia Focus Bracketing, čiže stupňovanie zaostrenia, ktorá mi umožňuje fotiť automaticky s rôznymi ohniskami a v procese postprodukcie tieto zábery spojiť a dosiahnuť tak dokonale zaostrený obraz od popredia až po pozadie. Vrstvenie zaostrenia používam na mnohých mojich fotografiách a verím, že táto funkcia bude pre fotografov krajiny prelomová.

albert dros sa pozerá na obrazovku svojho fotoaparátu sony a7rm5

Aký vplyv budú mať tieto funkcie na tvorbu fotografií a obsahu takého typu, akému sa venujete vy a ostatní vo vašom odvetví, alebo ako môžu byť nápomocné?

Fotoaparát s takouto úrovňou technologickej implementácie jednoducho dovoľuje fotografovi zamerať sa ešte viac na tvorivý moment. Veľmi sa mi páči, že prináša viac možností na experimentovanie ľuďom ako som ja, ktorí radi skúšajú v teréne zachytiť veľmi technické zábery.

Uvediem konkrétny príklad: statív so sebou nenosím vždy, ale niekedy zbadám niečo zaujímavé, čo by si vyžadovalo použitie techniky vrstvenia zaostrenia. Za normálnych okolností by som fotoaparát upevnil na statív a manuálne by som vybral body zaostrenia pre každý záber. Ale s funkciou stupňovania zaostrenia na fotoaparáte Alpha 7R V a jeho vylepšenou stabilizáciou vo vnútri tela takéto zábery fotím z ruky a celú prácu robí fotoaparát. Pri postprodukcii je potrebné zábery manuálne zarovnať (keďže moje ruky samozrejme nedokážu udržať dokonalú kompozíciu na každom zábere) a navrstviť ich. Táto funkcia je síce maličkosťou v porovnaní s ostatnými pokrokmi, ktoré tento fotoaparát prináša, ale pri mojich dobrodružstvách mi prináša toľko možností, že je to pre mňa radosť ju využívať.

lesná scenéria s malým vodopádom

© Albert Dros | Sony α7R V + FE 24-70mm f/2.8 GM II | 1/30s @ f/7.1, ISO 800

Cieľom fotoaparátu Alpha 7R V je poskytnúť profesionálom kvalitu obrazu, možnosti obsluhy a výkon automatického zaostrenia, ktorý potrebujú na uskutočnenie svojich projektov bez ohľadu na ich náročnosť. Myslíte si, že sa mu tento cieľ darí dosiahnuť?

Tento vynikajúci všestranný fotoaparát s vysokým rozlíšením dokáže oveľa viac, ako by ste bežne očakávali. Je to proste najlepšia aktuálne dostupná možnosť, ak je vašou prioritou rozlíšenie. Tým chcem povedať, že dokáže natočiť aj video v rozlíšení 8K! Jeho hlavným účelom je však pomôcť fotografom krajiny, akým som aj ja, nasnímať každý náročný projekt na akomkoľvek mieste – a v tom je fotoaparát úspešný a inovatívny.

Som si istý, že nové automatické zaostrenie s technológiou založenou na umelej inteligencii je pre mnohých prelomové. Pre používateľov sa stane neoceniteľným, najmä pre fotografov života v prírode, keďže sa stále pridávajú nové kategórie predmetov a zvyšuje sa spoľahlivosť. Implementácia tejto technológie prináša nekonečné možnosti a verím, že spoločnosť Sony bude naďalej pracovať na jej zdokonaľovaní.

Pohľad na zadnú obrazovku fotoaparátu sony alpha 7rm5 upevneného na statíve

Objektívy a príslušenstvo sú neoddeliteľnou súčasťou tvorby fotografií. Ktoré objektívy a príslušenstvo Sony ste na prvé testovanie zvolili a prečo?

Na fotografovanie na Madeire som použil najmä transfokačný objektív G Master: 12–24mm f/2.8, relatívne nový 24–70mm f/2.8 II a 70–200mm f/2.8 II, aby som mal k dispozícii čo najviac rôznych ohniskových vzdialeností. V skratke, všetko fungovalo podľa mojich očakávaní, s vysokou ostrosťou a rýchlou reakciou a dokonalým využitím tohto úžasného 61-megapixelového snímača.

Ešte viac ma však zaujala vylepšená stabilizácia obrazu v kombinácii so stabilizovaným objektívom G Master. Mám pomerne pevnú ruku, takže s mojím fotoaparátom Alpha 7R IV už dokážem fotografovať aj pri relatívne pomalých rýchlostiach uzávierky, ale s fotoaparátom Alpha 7R V som dokázal zájsť ešte o kúsok ďalej. Napríklad tečúcu vodu som pri pomalých rýchlostiach uzávierky fotografoval zhruba o pol sekundy dlhšie, než by som zvládol s predchodcom tohto fotoaparátu, a podarilo sa mi to s veľkou ostrosťou už po niekoľkých pokusoch – a to je niečo úžasné.

pohľad na malú dedinku z miesta vysoko v horách

© Albert Dros | Sony α7R V + FE 12-24mm f/2.8 GM | 1/30s @ f/8.0, ISO 100

Akú radu by ste dali profesionálom, ktorí obdivujú vás a vašu prácu?

Na fotografovaní je najdôležitejšia radosť z toho, čo robíme. Chopte sa práce na zlepšovaní a objavovaní vlastného štýlu a ako fotograf krajiny a exteriérov si nezabudnite vychutnávať prírodu.

Napriek tomu, že fotoaparát Alpha 7R V je neuveriteľne dobrý, ak nie priam najlepší na fotografovanie krajiny, chcel by som zdôrazniť, že na najlepšie fotografie nie je vždy nevyhnutný najlepší fotoaparát. Nezabúdajte, že aj niektoré z mojich najlepších prác vznikli práve pomocou starších fotoaparátov od spoločnosti Sony. Zvládne to každý jeden z týchto fotoaparátov Sony!

Chcem poďakovať spoločnosti Sony za príležitosť byť jedným z prvých fotografov, ktorí vyskúšali tento fotoaparát. V prípade, že sa ma chcete niečo opýtať, neváhajte ma kontaktovať prostredníctvom mojej internetovej stránky. Vždy vám rád poskytnem odporúčanie alebo odpoviem na vaše otázky.

Vybrané produkty

Albert Dros

Albert Dros | Netherlands

„Som posadnutý snahou o dokonalý záber.“

Súvisiace príbehy

Zaregistrujte sa na príjem bulletinu α Universe

Gratulujeme, máte prihlásený odber bulletinu α Universe

Zadajte platnú e-mailovú adresu

Ľutujeme, vyskytla sa chyba

Gratulujeme, máte prihlásený odber