ron timehin sníma fotoaparátom alpha 7c od spoločnosti sony v londýne

Ako si zlepšiť mestskú turistickú fotografiu za pomoci fotoaparátu Alpha 7C

Ron Timehin

Volám sa Ron Timehin. Som profesionálny fotograf z Londýna a európsky fotoambasádor spoločnosti Sony. Svoju vášeň pre fotografovanie som pôvodne objavil počas ciest ako mladý muzikant, keď som bol presvedčený, že musím zdokumentovať všetko, kam sa vyberiem a čo zažijem. Presuňme sa dopredu o 10 rokov. Fotografovanie je teraz mojím povolaním na plný úväzok. Špecializujem sa na snímanie mestských panorám, portrétov a komerčnú fotografiu.

Prostredníctvom Instagramu sa mi podarilo vybudovať si publikum zahŕňajúce približne 60 000 sledovateľov, s ktorými zdieľam svoje snímky a tiež poznatky o tom, ako sa aj oni môžu stať lepšími fotografmi.

Z možnosti testovať a vyskúšať fotoaparát Alpha 7C som bol nesmierne nadšený. Už dlhší čas som chcel svoju výbavu rozšíriť o kompaktný a ľahký model formátu Full Frame. Fotoaparát Alpha 7C je vďaka svojmu dizajnu a ergonómii nielen praktický na použitie, ale aj pekný na pohľad. Má displej nastaviteľný do všetkých uhlov, po akom som túžil, takže teraz môžem vďaka nemu jednoducho snímať zo zaujímavých uhlov. Model Alpha 7C s 24-megapixelovým snímačom sa stal mojím fotoaparátom na každý deň, zatiaľ čo svoje ostatné fotoaparáty Sony používam na špecifické zábery.

ron timehin sedí s fotoaparátom alpha 7c od spoločnosti sony v londýne

Tipy č. 1
Základné nastavenia expozície na fotografovanie v mestách a uliciach

Používam režim M (manuálny), ktorý mi dáva úplnú kontrolu nad rýchlosťou uzávierky, clonou, nastavením ISO, ako aj expozíciou snímky.
Pokiaľ ide o expozíciu pri snímkach z ulíc a všeobecnej mestskej turistickej fotografii, usilujem sa použiť rýchlosť uzávierky dostatočnú na to, aby v snímke nebolo viditeľné žiadne chvenie fotoaparátu. Vysokú rýchlosť uzávierky často kompenzujem miernym zvýšením hodnoty ISO tak, aby mala snímka dobrú expozíciu. Na dosiahnutie maximálnej kvality odporúčam zvyčajne používať hodnotu ISO 1600.

Čo sa týka nastavenia clony, zistil som, že použitie clonového čísla f/8 mi umožňuje udržať zaostrenie vo väčšine scény. Ak chcem odlíšiť objekt v zábere od pozadia, osvedčilo sa mi clonové číslo f/4. Počas fotografovania v uliciach pri slabom svetle používam čo najširšiu clonu, ako je možné, aby prepustila čo najviac svetla. Vhodné je clonové číslo f/1.4 alebo podobné.

ron timehin sony alpha 7c pohľad zdola na mrakodrapy v londýne za súmraku

© Ron Timehin | Sony α7C + FE 16-35mm f/4 ZA OSS | 1/40s @ f/7.1, ISO 3200

Ktorý objektív si vybrať?

Moja obľúbená ohnisková vzdialenosť je bezpochyby 35 mm. Je dostatočne flexibilná pre všetky typy snímania v uliciach, ako sú panorámy, portréty alebo rýchle momentky.

Obzvlášť pri fotografovaní v uliciach mám rád aj ohniskovú vzdialenosť 55 mm f/1.8. Táto je pomerne blízka tomu, čo vníma ľudské oko, a zároveň poskytuje nádhernú kompresiu pozadia s krásnym rozostrením (bokeh). Snímanie s týmto objektívom pri f/2 skutočne ozvláštňuje objekt v zábere a upriamuje naň pozornosť. V neposlednom rade má tento objektív kompaktnú veľkosť, takže v spojení s malým fotoaparátom Alpha 7C predstavujú ideálnu kombináciu na fotografovanie v uliciach. Je mimoriadne diskrétny a nenápadný, vďaka čomu sa dokonale hodí na snímanie intímnych okamihov.

Prečo snímať s fotoaparátom formátu Full Frame?

Najbadateľnejší rozdiel pri snímaní s fotoaparátom formátu Full Frame je väčšia hĺbka poľa (množstvo rozmazania v pozadí), ktorú možno dosiahnuť. Pridáva to na kráse najmä fotografiám z ulíc a portrétom.

Väčší snímač tiež poskytuje omnoho väčšiu flexibilitu v súvislosti s úpravami. Budete môcť vytiahnuť z tieňov oveľa viac detailov, ako by to bolo v prípade fotoaparátu s orezaným snímačom. Svetlé oblasti sú však napriek tomu drahocenné a detaily sa nedajú zachytiť rovnako jednoducho ako tiene. Preto svoje snímky vždy podexponujem o jednu tretinu kroku, čím zabránim prepáleniu svetlých oblastí.

ron timehin sony alpha 7c londýnske budovy zaliate mäkkým ružovým svetlom

© Ron Timehin | Sony α7C + FE 35mm f/1.8 | 1/125s @ f/8.0, ISO 1600

Tipy č. 2
Ako vytvárať skvelé fotografie mestskej panorámy s fotoaparátom Alpha 7C

Hľadanie vhodných miest

Ešte predtým, než vôbec vezmeme do rúk fotoaparát, je potrebné vykonať prieskum. Venujte čas hľadaniu vhodných miest, ktoré vám umožnia efektívne a presne nasnímať zábery, po akých túžite. Na hľadanie zaujímavých lokalít v meste často používam internet a Mapy Google.

Najradšej fotografujem počas zlatej a modrej hodiny pri východe a západe slnka. Svetlo v tomto čase obvykle poskytuje krásne rovnomerné osvetlenie a zároveň vytvára hlboké a sýte farby. Ďalšou výhodou fotografovania skoro ráno na obľúbených miestach je, že sa vyhnete veľkým davom ľudí a turistov, takže konečné zábery budú čistejšie.

Ak hľadáte úžasné výhľady na panorámu mesta, odporúčam nájsť verejné galérie a strešné bary. Treba podotknúť, že tieto zariadenia niekedy uplatňujú prísne pravidlá týkajúce sa použitia veľkých fotoaparátov. Často sa však stretávam s tým, že Alpha 7C je vďaka svojim kompaktným rozmerom považovaný za fotoaparát na všeobecné použitie.

ron timehin sony alpha 7c panoráma londýna so zamračenou sivou oblohou

© Ron Timehin | Sony α7C + FE 16-35mm f/4 ZA OSS | 1/250s @ f/8.0, ISO 400

Základné nastavenia expozície a kompozícia

Exponovanie pri snímaní panorámy mesta sa riadi rovnakým pravidlom, ktoré som už spomenul. Vždy používam mierne podexponovanie, aby sa zachovali detaily vo svetlých oblastiach. Zvlášť dôležité je to pri fotografovaní počas východu alebo západu slnka, keď chcete zachytiť čo najviac farieb oblohy.

Skvelú expozíciu pri snímaní panorám tiež môžete dosiahnuť stupňovaním expozície. Treba vytvoriť aspoň tri zábery s rôznymi expozíciami a potom tieto zábery skombinovať v postprodukčnom softvéri. Obvykle treba nasnímať jeden podexponovaný záber na zachytenie detailov vo svetlých miestach, jeden exponovaný záber pre stredné tóny a posledný preexponovaný záber na zachytenie detailov v tieňoch. Po zlúčení všetkých troch záberov získate mimoriadne detailnú fotografiu s rozlíšením HDR.

Pokiaľ ide o clonu, odporúčam použiť clonové číslo f/8 a vyššie, ktoré umožňuje zachovať v zábere maximálne možné množstvo detailov.

Máte nejaké ďalšie tipy na skvelý záber mestskej panorámy?

Odporúčam tiež používať statív. Snažte sa používať čo najnižšiu hodnotu ISO, aby bolo dosť pomalé na prepustenie dostatočného množstva svetla na snímač a zachovanie maximálnej kvality obrazu. Statív vám umožní dosiahnuť dokonalú stabilitu fotoaparátu a použiť takú nízku rýchlosť uzávierky, akú potrebujete. Ak statív nemáte, skúste nájsť stabilný povrch, na ktorý môžete fotoaparát položiť. Pri snímaní záberov s dlhou expozíciou tiež odporúčam použiť 2-sekundovú samospúšť, pretože obmedzí chvenie fotoaparátu, ku ktorému môže dôjsť pri stlačení spúšte. Tomu sa môžete vyhnúť aj tak, že fotoaparát spustíte pomocou aplikácie Imaging Edge v telefóne.

ron timehin sony alpha 7c nočná panoráma londýna pri dlhej expozícii

© Ron Timehin | Sony α7C + FE 55mm f/1.8 ZA | 30s @ f/13, ISO 100

Tipy č. 3
Ako vytvoriť kreatívne fotografie mesta s fotoaparátom Alpha 7C

Pri fotografovaní mestských panorám sa rád oddávam kreativite. Je to nielen zábava, no zároveň vďaka tomu vaše zábery vyniknú z radu. Tu je niekoľko techník, ktoré vám pomôžu vytvoriť vo svojich záberoch efekty.

Uhly

Jedným z mojich obľúbených spôsobov kreatívneho snímania mestských panorám je hľadanie jedinečných perspektív. Fotografovanie z nižšieho miesta na úrovni ulice môže priniesť veľmi zaujímavé výsledky. Fotoaparát Alpha 7C vďaka displeju nastaviteľnému do rôznych uhlov umožňuje jednoduché nastavenie kompozície, keď snímate z miesta naozaj nízko pri zemi.

Neustále si tiež pripomínam, aby som obrátil zrak nahor. Pohľad nahor v meste so širokouhlým objektívom môže ponúknuť skvelé zbiehavé línie vytvárané zbiehavými budovami. Vodiace čiary vo všeobecnosti sú tiež skvelým prvkom záberu na vtiahnutie oka diváka do fotografie.

ron timehin sony alpha 7c záber z nízkeho uhla zachytávajúci londýnsku ulicu s približujúcim sa autobusom

© Ron Timehin | Sony α7C + FE 55mm f/1.8 ZA | 1/320s @ f/5.6, ISO 320

Svetelné stopy

Zaujímavé obrázky môžete vytvoriť aj tak, že sa budete hrať s dlhými expozíciami. Dodajú záberom pôsobivý nádych. Aj pri tejto technike odporúčam použiť statív a začať s expozíciou do 30 sekúnd. Clonu a ISO nastavte na čo najnižšie možné hodnoty, aby rýchlosť uzávierky mohla byť takto extrémne nízka. Odporúčam venovať pozornosť autobusom alebo vlakom, ktoré dokážu vytvoriť v stopách úžasné farby. Snímať svetelné stopy sa dá aj tak, že vytvoríte viacero záberov nasnímaných z toho istého miesta a potom svetelné stopy zo všetkých expozícii skombinujete dokopy v postprodukcii. Výsledné svetelné stopy budú konzistentnejšie a dramatickejšie.

ron timehin sony alpha 7c svetelné stopy áut v noci

© Ron Timehin | Sony α7C + FE 16-35mm f/4 ZA OSS | 10s @ f/18, ISO 250

Vybrané produkty

Ron Timehin

Ron Timehin | UK

„Fotografia mi poskytuje schopnosť spracovávať, oceňovať a interpretovať okolitý svet.“

Zaregistrujte sa na príjem bulletinu α Universe

Gratulujeme, máte prihlásený odber bulletinu α Universe

Zadajte platnú e-mailovú adresu

Ľutujeme, vyskytla sa chyba

Gratulujeme, máte prihlásený odber