jorge miguel jaime baez sony alpha 7RIII silueta nevesty a ženícha so zaostreným závejom

Ako fotografujem | Svadobná fotografia

Jorge Miguel Jaime Baez

Pri fotografovaní svadby treba myslieť predovšetkým na to, že rozprávate príbeh. Neprestajne hľadám zábery, vďaka ktorým vytvorím príbeh tohto výnimočného dňa. Mám to na mysli pri každom zábere, ktorý zachytím. Príbeh robia jedinečným drobné detaily a nepatrné momenty. Ak máte všetky tie chvíle zachytiť a vytvoriť kvalitné fotky, bez organizácie, dôvery a dokonalého fotoaparátu sa nezaobídete.

jorge miguel jaime baez sony alpha 7RIII ženích a svedkovia stoja v kruhu a objímajú sa

© Jorge Miguel Jaime Baez | Sony α7R III + 25mm f/2 | 1/250s @ f/5.6, ISO 2000

Dôvera je kľúčová

Ako dokumentárny fotograf musím byť neviditeľný. Musím splynúť s prostredím a pomaly sa pohybovať, aby som na seba neupútal pozornosť.

A to dokážem aj vďaka tichej uzávierke fotoaparátu α7R III od spoločnosti Sony. Či už snímam dokumentárne fotografie verejného podujatia alebo fotografujem svadbu, recept na zachytenie emócií objektu zostáva rovnaký. Snažím sa s nevestou a ženíchom stráviť čo najviac času, aby som ich mohol spoznať, zistiť, akí sú, a o nič neprísť. Chcem, aby nevesta, ženích a aj ich rodina s priateľmi cítili, že som ich vo svojich fotografiách naozaj zachytil, že som dokonale zvečnil ich pocity. To dokážete iba vtedy, keď sa s nimi dostatočne zblížite, aby ste si s nimi vytvorili vzťah a získali ich dôveru.

jorge miguel jaime baez sony alpha 7RIII nevesta objímajúca sa pred obradom s otcom

© Jorge Miguel Jaime Baez | Sony α7R III + 25mm f/2 | 1/200s @ f/2.5, ISO 3200

Plánovanie a príprava

Mojou úlohou je síce všetko dokumentovať a reagovať na udalosti okolo seba, množstvo vecí však treba naplánovať. Potrebujem poznať poradie jednotlivých častí, spoznať rodinných príslušníkov a samozrejme musím prejaviť úctu obradu a ľuďom okolo seba. Snažím sa čo najlepšie pripraviť, aby som splynul s prostredím a nenarúšal tak slávnostný deň.

Nech si však všetko naplánujete akokoľvek dobre, vždy sa objaví niečo neočakávané. No čím viac ste pripravení, tým úspešnejšie tieto nečakané okamihy prekonáte.

jorge miguel jaime baez sony alpha 7RIII nevesta sa smeje spolu s priateľmi pred obradom

© Jorge Miguel Jaime Baez | Sony α7R III + 25mm f/2 | 1/200s @ f/5.0, ISO 3200

Nová perspektíva

Každá svadba a podujatie so sebou prináša nové príležitosti, ktoré vám umožnia predstaviť inú perspektívu. Ja sa napríklad vždy pýtam dídžeja, čo si nevesta a ženích pripravili pre svoj prvý tanec, aby som zistil, či sa na koniec chystá niečo špeciálne, ako napríklad vystrelenie konfiet. Vďaka tejto informácii si môžem pripraviť osvetlenie miestnosti a tiež viem, kam sa postaviť, aby sa mi ten okamih podarilo zachytiť.

jorge miguel jaime baez sony alpha 7RIII nevesta a ženích sa bozkávajú na tanečnom parkete, zatiaľ čo okolo nich poletujú konfety

© Jorge Miguel Jaime Baez | Sony α7R III + 25mm f/2 | 1/200s @ f/11, ISO 3200

Inokedy mi môže nový nápad vnuknúť niečo, čo uvidím. Nedávno som sa na svadbe pozrel z balkóna a všimol som si niečo namaľované na ulici. Napadlo mi, že by taká snímka nevesty mohla vyzerať zaujímavo. A tak som tam umiestnil malý fotoaparát RX0 od spoločnosti Sony a pomocou smartfónu a funkcie diaľkového snímania aplikácie Imaging Edge Mobile od spoločnosti Sony som danú snímku odfotografoval, pričom fyzicky som stál na mieste, odkiaľ som mohol zachytiť klasický záber páru vychádzajúceho z budovy. Vždy sa snažím nájsť zaujímavé alternatívne zábery, ktoré príbeh ozvláštnia.

jorge miguel jaime baez sony RX0 záber z vtáčej perspektívy na nevestu prechádzajúcu cez cestu, na ktorej je napísaný dátum svadby

© Jorge Miguel Jaime Baez | Sony RX0 | 1/1600s @ f/4.0, ISO 640

Poznajte svoju výbavu

Ak chcete z každej situácie vyťažiť maximum, musíte svoj fotoaparát poznať a vedieť ho ovládať. Momentálne používam dva fotoaparáty α7R III od spoločnosti Sony. Fotografovanie svadby trvá celý deň, takže si neviem vynachváliť ich ľahkosť, keď som unavený.

Jednou z mojich obľúbených funkcií fotoaparátu α7R III je elektronický hľadáčik. Zmenil, ako svoje snímky exponujem. Teraz to robím takmer výhradne manuálne. Keďže finálny výsledok vidím naživo v hľadáčiku, viem manuálne nastaviť expozíciu rýchlejšie. Nech sú svetelné podmienky akokoľvek náročné, vždy sa dokážem rýchlo prispôsobiť. S fotoaparátom α7R III som pri snímaní pri slabom svetle nikdy nemal problém.

jorge miguel jaime baez sony alpha 7RIII nevesta so ženíchom na slnkom zaliatom poli s nezaostrenými škvrnami v popredí

© Jorge Miguel Jaime Baez | Sony α7R III + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/200s @ f/5.0, ISO 125

Zaostrite na to najdôležitejšie

Oči sú najdôležitejším prvkom každej fotografie osoby. Preto zvyčajne používam režim nepretržitého automatického zaostrovania v kombinácii s režimom automatického zaostrovania na oči. Vďaka tomu viem, že oči objektu budú na každom zábere ostré.

Na fotoaparáte mám väčšinou objektívy Zeiss Batis 25 mm f/2 a FE 55 mm f/1,8 ZA od spoločnosti Sony, no v taške tiež nosievam objektív FE 12 – 24 mm f/4 G od spoločnosti Sony. 25 mm a 55 mm objektívy mi poskytujú dobré štandardné zorné pole, musím však povedať, že širokouhlý 12 – 24 mm objektív je neskutočný. Je veľmi ľahký a môžem sa s ním dostatočne priblížiť k snímanému objektu. Možnosť širokouhlého snímania zblízka je často nevyhnutná, pretože sa môžete ocitnúť v situácii, kedy už nemáte kam ustúpiť, prípadne chcete do záberu zmestiť čo najviac malých detailov, nejaký zaujímavý objekt.

Už pri snímaní sa snažím vytvoriť čo najlepšiu kompozíciu, ale niekedy to nie je možné. Buď som nemal čas dostatočne sa priblížiť, alebo som bol trochu ďalej, aby som nenarušil čarovný okamih. Na tieto problémy však môžem s fotoaparátom α7R III od spoločnosti Sony zabudnúť, pretože jeho 42,4-megapixelový snímač formátu Full Frame mi ponúka také rozlíšenie a detaily, že sa fotografie nemusím báť následne orezávať.

jorge miguel jaime baez sony alpha 7RIII smejúca sa nevesta zahalená v závoji

© Jorge Miguel Jaime Baez | Sony α7R III + FE 55mm f/1.8 ZA | 1/200s @ f/2.2, ISO 500

Neprestávajte sa učiť

Hlavné je, aby ste sa nikdy neprestali učiť a aj naďalej precvičovali svoje umenie. Fotografovanie by malo byť vašou vášňou – túžbou rozprávať príbehy zo svojho pohľadu. Základom je neprestať objavovať – či už techniky alebo autorov. Mali by ste si zadávať úlohy, určovať limity a riešiť problémy s využitím čo najmenšieho množstva zdrojov. Ako fotograf sa nikdy neprestanete učiť, pretože vaša perspektíva sa mení každú minútu a stáva sa osobnejšou a zrelšou.

 jorge miguel jaime baez sony alpha 7RIII nevesta so ženíchom stoja v oceáne a pred nimi sa zdvíhajú vlny

© Jorge Miguel Jaime Baez | Sony α7R III + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/320s @ f/7.1, ISO 8

Vybrané produkty

Jorge Miguel Jaime Báez

Jorge Miguel Jaime Báez | Spain

„Históriu tvoria ľudia, ich vášne a emócie.“

Zaregistrujte sa na príjem bulletinu α Universe

Gratulujeme, máte prihlásený odber bulletinu α Universe

Zadajte platnú e-mailovú adresu

Ľutujeme, vyskytla sa chyba

Gratulujeme, máte prihlásený odber