bertrand bernager sony alpha 7riii čiernobiela architektonická snímka fotografovaná zdola

Ako fotografujem | Ako v meste nájsť podnety pre fotografa

Bertrand Bernager

Mal som obrovské šťastie, že som vyrastal a učil sa fotografovať v uliciach Paríža. Veľké mestá sú perfektné na fotografovanie v uliciach, pretože sa v nich toho toľko deje a sú plné rozličných budov a miest. Máte tak príležitosť skúšať rôzne veci a naozaj si rýchlo osvojiť potrebné techniky.

Posledných pár rokov som však nefotil len v Paríži, no aj vo veľkomestách po celom svete. Najskôr pomocou fotoaparátu α6000 a potom fotoaparátom α7R III od spoločnosti Sony.

bertrand bernager sony alpha 7riii žena v červených šatách prechádza pred historickou budovou © Bertrand Bernager | Sony α7R III + FE 16-35mm f/2.8 GM | 1/160s @ f/8.0, ISO 100

Mesto je plné príležitostí

Mestá sú ako bludisko. Každý deň je pre mňa príležitosťou, novou výzvou pokúsiť sa nájsť miesta a zachytiť scény, ktoré predtým neboli odfotené. Mojou prvou radou je teda prejsť sa ním a vychutnať si ho. Vyberte sa na potulky vlastným mestom a pozrite sa naň inými očami.

bertrand bernager sony alpha 7riii žena sediaca na modrej lavičke pred vežou © Bertrand Bernager | Sony α7R III + FE 16-35mm f/2.8 GM | 1/200s @ f/8.0, ISO 50

Keď sa mi zdá, že som našiel scénu, ktorú chcem zachytiť, rád sa na sekundu či dve zastavím a najprv pozorujem, čo sa tam deje. Hľadám niečo magické, či už výnimočné svetlo, alebo len niečo, čo zachytáva náladu a atmosféru mesta v danom čase. Kľúčové však je zastaviť, poobzerať sa a až potom fotiť.

Nesnímajte, čo je zrejmé

Najdôležitejšou vecou je pre mňa snaha o zachytenie atmosféry, energie a DNA mesta. Je ľahké vytvoriť pohľadnicový záber napríklad takého New Yorku. Získate dobrú snímku, no všetci sme takú videli už tisíckrát predtým. Hľadajte namiesto toho zaujímavé kompozície alebo farby a pokúste sa, aby bol váš záber originálny. Dodajte každej fotografii niečo vlastné.

bertrand bernager sony alpha 7riii odraz červeného taxíka na japonskej ulici © Bertrand Bernager | Sony α7R III + FE 16-35mm f/2.8 GM | 1/125s @ f/8.0, ISO 400

Jedným zo spôsobov, ako sa učiť spoznávať scénu a nájsť niečo nové, je vytvoriť prvoplánový záber a potom sa po danej scéne prejsť. Skúste snímať z väčšej či menšej výšky alebo sa pozrieť opačným smerom. Nájdite si iný záber. Po čase sa prirodzene začnete na kompozíciu pozerať inak a nachádzať iné ako bežné turistické snímky.

bertrand bernager sony alpha 7riii pohľad zhora na žltú budovu © Bertrand Bernager | Sony α7R III + FE 55mm f/1.8 ZA | 1/80s @ f/5.0, ISO 500

Načasovanie je kľúčové

Ako v ktoromkoľvek inom fotografickom žánri, aj tu je svetlo veľmi dôležité. Tvorím veľa záberov pri východe a západe slnka. Rád vstanem skoro ráno, povedzme o piatej alebo o šiestej, aby som v uliciach zachytil prvé lúče. Baví ma fotiť o tomto čase, pretože svetlo má zvláštne čaro a v uliciach takmer nikto nie je.

bertrand bernager sony alpha 7riii červený lampión na slnečnej ulici © Bertrand Bernager | Sony α7R III + FE 16-35mm f/2.8 GM | 1/250s @ f/8.0, ISO 200

Jedným zo spôsobov, ako rád navodzujem atmosféru a čaro, je snímanie priamo oproti slnku. Rád sa hrám so svetlom a tým, ako vytvára odrazy, odlesky a trblietanie. Niektorým ľuďom sa tento efekt nepáči a snažia sa mu vyhnúť, no podľa mňa má niečo do seba.

bertrand bernager sony alpha 7riii traja ľudia prechádzajú ulicou champs elysees © Bertrand Bernager | Sony α7R III + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS | 1/1600s @ f/2.8, ISO 400

Na hľadanie najlepšieho svetla používam aplikácie, ktoré zaznamenávajú, kde sa slnko počas dňa na oblohe nachádza, a potom sa snažím byť v správnom čase na správnom mieste. Stále presne neviem, aký záber sa mi podarí vytvoriť, no viem, že svetlo bude na budovu alebo ulicu dopadať pod určitým uhlom a teda mojou úlohou je z dojmu, ktorý navodí, vyťažiť čo najviac.

Venujte dostatok času úpravám

Úpravou fotografií trávim skoro toľko času ako samotným fotografovaním. Po celom dni snímania mám dosť záberov, ktoré môžem ďalší deň upravovať.

bertrand bernager sony alpha 7riii čiernobiely záber zo stredu budovy © Bertrand Bernager | Sony α7R III + FE 12-24mm f/4 G | 1/40s @ f/5.6, ISO 400

Pri úpravách sa sústredím na úroveň kontrastu, aby som vytiahol výrazné čierne a biele tóny, a potom sa zameriam na farbu a tvary. Mám na snímkach rád oranžové odtiene, takže sa so zábermi hrám, aby som ich dostal do popredia. Kľúčom je však identifikovať farby, ktoré chcete zvýrazniť, a pracovať na tom, aby boli kontrasty dobre vyvážené.

Stanovte si projekt

Rád si stanovím projekt a pokúšam sa vytvoriť sériu snímok, ktoré sa k sebe hodia. Nedávno som išiel do Singapuru a vymyslel som si architektonický projekt. Zmenil som spôsob práce a s fotoaparátom α7R III som používal objektív FE 12 – 24 mm f/4 G. Zameral som sa na abstraktné minimalistické čiernobiele snímky a hľadal minimalistické kompozície s množstvom lineárnych prvkov.

bertrand bernager sony alpha 7riii japonský chrám v slnečnom svetle © Bertrand Bernager | Sony α7R III + FE 16-35mm f/2.8 GM | 1/250s @ f/8.0, ISO 200

Keď máte projekt, na ktorom môžete pracovať, pomáha vám to sústrediť sa a motivuje vás to prekonávať sa, skúšať nové veci a stať sa lepším fotografom.

Vybrané produkty

Bertrand Bernager

Bertrand Bernager | France

„Prostredníctvom fotografie sa snažím sledovať svetlo, premeniť pohyb a zachytiť moment.“

Zaregistrujte sa na príjem bulletinu α Universe

Gratulujeme, máte prihlásený odber bulletinu α Universe

Zadajte platnú e-mailovú adresu

Ľutujeme, vyskytla sa chyba

Gratulujeme, máte prihlásený odber