javier aznar sony alpha 7RM4 jediný motýľ sediaci na stonke listu

Ako fotografujem | Fotografovanie hmyzu

Javier Aznar

Prírodu milujem od detstva, no začal som ju naplno fotografovať až počas štúdia biológie na univerzite. Po skončení štúdia som sa rozhodol stať profesionálnym fotografom a vydal som sa do Ekvádora, kde som tri roky venoval svojim prvým fotografickým projektom. Za ten čas som odfotografoval množstvo druhov živočíchov, no nedávno som sa vo väčšine svojich projektov začal zameriavať na hmyz.

Spoznanie predmetu

Hmyz je všade, vďaka čomu ide o vďačný objekt na fotografovanie. Nájdete ho v záhrade, na ulici, v parku a dokonca aj u seba doma. Skôr než ho začnete fotografovať, prečítajte si o ňom čo najviac, aby ste spoznali jeho denné aktivity a zistili, kde a ako ho nájdete. Vonku je svet plný príležitostí, len ich musíte nájsť.

javier aznar sony alpha 7RM3 vážka na stonke rastliny s mestom na pozadí

© Javier Aznar | Sony α7R III + FE 50mm f/2.8 Macro | 1/160s @ f/16, ISO 800

Každý hmyz sa správa inak, takže musíte pri jeho snímaní využívať rôzne techniky. Tú snímku vážky som napríklad zachytil skoro ráno, keď bolo ešte chladno a vážka bola pokojná. Vďaka statívu a makroobjektívu FE 50 mm f/2.8 som sa k nej mohol priblížiť a nevyrušiť ju. Keď slnko vyjde, vážkam je teplo a začnú lietať, takže záber zblízka by sa mi už nepodarilo zachytiť. Je naozaj dôležité poznať tieto detaily. Stačí vám trochu vedomostí a skúseností – a samozrejme aj šťastia.

javier aznar sony alpha 7RM3 larva visí na oranžovej sieti

© Javier Aznar | Sony α7R III + FE 100-400mm f/4.5-5.6 GM OSS | 1/200s @ f/5.6, ISO 6400

Práca v teréne

Snímanie cez deň či v noci nikdy nie je rovnaké. Všetko závisí od živočícha, ktorého fotografujete. Hmyz sa väčšinou fotografuje ľahšie, pretože je ho na rozdiel od cicavcov viac, takže máte väčšiu šancu zachytiť istý typ správania.

javier aznar sony alpha 7RM3 snímka lúčneho koníka sediaceho na zakrútenej tráve s tmavým pozadím

© Javier Aznar | Sony α7R III + FE 50mm f/2.8 Macro | 1/160s @ f/13, ISO 160

Môj posledný projekt v rámci fotografovania hmyzu ma spolu s fotoaparátmi α7R III a α7R IV a objektívmi od spoločnosti Sony zaviedol do dažďového pralesa, kde som pracoval zvyčajne v noci. Väčšinou som fotografoval celú noc a spal som sotva tri hodiny. Bol som taký nadšený z toľkých živočíchov, až som mal pocit, že spánkom márnim čas.

javier aznar sony alpha 7RM4 niekoľko zelených chrobákov lezúcich po roztiahnutých mužských rukách

© Javier Aznar | Sony α7R IV + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/200s @ f/16, ISO 50

Miesta mojich projektov nie sú vždy extrémne, no všade musím čeliť istým výzvam. Napríklad fotografiu nižšie som nasnímal pre nedeľné noviny v Španielsku na tému ázijských sršňov, ktoré spôsobili hneď niekoľko problémov, napríklad pozabíjali domáce medonosné včely. Jeden z farmárov vzal situáciu do vlastných rúk a v okolí včelníc postavil elektrický plot, ktorý osy zabije a včely ochráni. Zariadenie som musel fotografovať vo včelárskej kombinéze a tiež som sa snažil nedotknúť plota, čo však bolo nemožné. Niekoľkokrát ma zasiahol elektrický prúd, no vydržal som to, aby som mohol zachytiť dokonalú fotografiu.

javier aznar sony alpha 7RM3 záber zblízka na osu schúlenú do klbka

© Javier Aznar | Sony α7R III + FE 90mm f/2.8 Macro G OSS | 1/80s @ f/16, ISO 50

Snímanie v noci a cez deň

V noci cestujem naľahko. Väčšinou so sebou brávam fotoaparát α7R IV od spoločnosti Sony a niekedy aj α7R III, ktorý mám ako náhradný fotoaparát, spolu s makroobjektívmi FE 50 mm f/2,8 a FE 90 mm. Rovnako tak mám poruke blesk, aby som mohol hmyz osvetliť. Keďže mám výkon blesku celkom pod kontrolou, fotoaparát nastavím manuálne, aby som získal požadovanú expozíciu. Rýchlosť uzávierky nastavím na 1/250 sekundy maximálnej rýchlosti, ktorú môžem pri blesku použiť, a potom vyberiem clonu a výkon blesku, čo môžem podľa potreby upraviť. Vybraté nastavenia zvyčajne nemením celú noc.

javier aznar sony alpha 7RM3 snímka veľkého chrobáka na ruke muža s tmavým pozadím

© Javier Aznar | Sony α7R III + FE 50mm f/2.8 Macro | 1/160s @ f/11, ISO 80

Cez deň väčšinou fotografujem cicavce či vtáky, takže príprava je naozaj dôležitá. Tieto zvieratá na rozdiel od hmyzu skôr utečú a skryjú sa, keď vás zbadajú. Brávam so sebou však aj makroobjektív 90 mm F/2,8, aby som si mohol vymeniť objektív, ak uvidím nejakého menšieho živočícha, ktorého chcem zachytiť.

javier aznar sony alpha 7RM4 niekoľko motýľov oddychuje vedľa rybníka

© Javier Aznar | Sony α7R IV + FE 16-35mm f/4 ZA OSS | 1/50s @ f/22, ISO 400

Keďže počas dňa je viac svetla, som rád, keď fotoaparát α7R IV prepnem do režimu priority clony, aby som mohol nastaviť len vhodnú citlivosť ISO a nemusel sa príliš obávať rýchlosti uzávierky. Čo sa týka zaostrovania, používam automatické zaostrovanie zo sledovaním v reálnom čase, ktoré funguje dokonale. Keď to skombinujete so snímačom s rozlíšením 61 megapixelov a rýchlosťou snímania fotoaparátu α7R IV 10 snímok za sekundu, je to skutočne najlepší fotoaparát na trhu na fotografovanie prírody.

Vytvorenie kontextu

Obrázok prírody je podľa mňa ideálny vtedy, keď fotografia vyvoláva nejaký pocit – musí existovať nejaká reakcia. Nejde len o zachytenie okamihu. Rovnako ako všetky ostatné typy fotografií, aj tak potrebujete mať skvelú kompozíciu a dobré svetlo, ale ide o kombináciu vecí, ktoré vytvárajú skvelý obrázok prírody.

 javier aznar sony alpha 7RM3 záber zblízka na okrídlený hmyz visiaci dole hlavou na liste

© Javier Aznar | Sony α7R III + FE 90mm f/2.8 Macro G OSS | 1/160s @ f/14, ISO 100

Keďže moje projekty často zachytávajú vzťah medzi zvieratami a ľuďmi, je len prirodzené, že do svojich fotografií zakomponujem aj ľudí, aby som mohol vyrozprávať celý príbeh. Chcem svetu ukázať, čo si predstavujem pod ochranou zvierat, a tiež rozšíriť povedomie o hmyze, ktorému sa venujem vo svojom aktuálnom projekte. Fotografie ľudí sú dôležité, pretože len tak môžem prepojiť ľudské správanie so správaním živočíchov a upozorniť naň. Nejde mi len o zviditeľnenie krásy hmyzu, ale tiež o poukázanie na vzťah, ktorý s ním máme.

javier aznar sony alpha 7RM3 miska plná červov pripravených na varenie

© Javier Aznar | Sony α7R III + FE 35mm f/1.4 ZA | 1/160s @ f/11, ISO 100

Vybrané produkty

Javier Aznar

Javier Aznar | Spain

„Ak chceme chrániť prírodu, najprv musíme poznať a milovať to, o čo môžeme prísť. Fotografia je užitočným nástrojom na to, aby sa ľudia stali vnímavejšími a videli, čo nás obklopuje. Pomocou fotoaparátu sa snažím ukázať zvieratá v ich čistej podstate, z biologického hľadiska a pritom v umeleckej podobe.“

Zaregistrujte sa na príjem bulletinu α Universe

Gratulujeme, máte prihlásený odber bulletinu α Universe

Zadajte platnú e-mailovú adresu

Ľutujeme, vyskytla sa chyba

Gratulujeme, máte prihlásený odber