krátkovlasá blondína hľadiaca nabok

Ako fotografujem | Zriadenie domáceho štúdia

Hannah Couzensová

Mať doma vyhradený štúdiový priestor je luxus, a to aj v prípade, že je to len roh miestnosti s bielou stenou. Keď však máte takýto priestor doma, môžete byť kreatívni vždy, keď príde inšpirácia. Pre mňa je týmto priestorom moje prestavané garážové štúdio. Meria len 6,5 m x 3 m, no vďaka niekoľkým starostlivým návrhovým rozhodnutiam dokážem využívať tento priestor na maximum a snímať väčšinu mojich portrétov presne tak ako v mojom štúdiu plnej veľkosti.

Napriek relatívne malému priestoru môžem na snímanie veľkej väčšiny portrétov stále používať fotoaparát Sony Alpha 7R III alebo Alpha 7R IV s mojím obľúbeným objektívom FE 85 mm f/1,4 GM. Mám tiež objektív FE 24 – 70 mm f/2,8 GM pre prípad, že by som z priestorových dôvodov potrebovala snímať zo širšieho uhla.

krátkovlasá blondína hľadiaca do objektívu

© Hannah Couzens | Sony α7R IV + FE 16-35mm f/2.8 GM | 1/125s @ f/8.0, ISO 100

Maximálne využitie malého priestoru

Museli sme prijať veľa malých rozhodnutí, pričom cieľom každého z nich bolo vytvoriť efektívne a pohodlné miesto na prácu. Najdôležitejším krokom, ktorý sme museli urobiť, bolo zabezpečiť reguláciu svetla a nájsť spôsob, ako bude fungovať. Naša záhrada je orientovaná na juh, takže cez okno počas väčšiny dňa preniká do garáže svetlo. Doplnili sme ho však o ďalšie okno, aby sme svetlo využili naozaj na maximum.

Vzhľadom na obmedzenosť priestoru sú hlavné svetlá namontované na dvoch nastaviteľných stenových ramenách. Môj fotoaparát Sony Alpha 7R IV mám tiež nastavený na snímanie s bezdrôtovým bleskom, vďaka čomu bez problémov funguje so systémom diaľkového ovládania blesku. Používam svetlá Profoto B10, pretože sú malé a môžu byť napájané z batérie alebo zo siete, takže sa s nimi ľahko pracuje.

krátkovlasá blondína hľadiaca na svetelný box

© Hannah Couzens | Sony α7R IV + FE 16-35mm f/2.8 GM | 1/125s @ f/8.0, ISO 100

Nastaviteľné ramená sú nesmierne užitočné, pretože ponúkajú mimoriadne variabilné nastavenie polohy. Jedno rameno je voči druhému namontované trocha ďalej dopredu, takže po jeho úplnom roztiahnutí sa môže nachádzať za objektom ako obrysové svetlo alebo protisvetlo. Druhé rameno potom môže ísť opačným smerom ako hlavné svetlo. Občas v prípade potreby naďalej používame svetlo na stojane, nastaviteľné ramená nám však poskytujú potrebnú výšku a pohyb bez toho, aby zaberali podlahovú plochu.

Všetky pozadia sú zavesené čo najvyššie, ako je možné, aby sa dali zrolovať nahor a nezavadzali, keď sa nepoužívajú. To znamená, že vzácnu podlahovú plochu nezaberajú žiadne stojany na pozadia.

 

Zachytenie mojich objektov v najlepšom svetle

V mojom štúdiovom priestore rada prechádzam z miesta na miesto a chcem mať pri práci maximálnu možnú voľnosť. S obľubou používam automatické zaostrovanie na oči v mojom fotoaparáte Sony Alpha 7R III, pretože mi dáva slobodu na tvorbu kompozície a pohyb s vedomím, že oči objektu budú vždy ostré. Nemám rada, keď ma obmedzujú statívy, káble pre blesk a napájacie či prepájacie káble.

krátkovlasá blondína držiaca reflektor

© Hannah Couzens | Sony α7R IV + FE 16-35mm f/2.8 GM | 1/125s @ f/8.0, ISO 100

Dôrazne odporúčam zaobstarať si nejaké mriežky na svetlá. Dajú sa zohnať mriežky na reflektory alebo prednú časť softboxov a tieto vám naozaj pomôžu s nastavením miesta dopadu svetla. Užitočné sú aj svetelné gély, ktoré premieňajú farbu pozadia – ja používam súpravu filtrov Profoto OCF, pretože fungujú s hlavami blesku Profoto B1 a B10.

Keď máte biele steny, potrebujete nejaký druh čiernej výplne na elimináciu svetla odrážajúceho sa od stien. Môžete použiť napríklad vysúvacie čierne pozadie alebo načierno nafarbenú plochu v tvare písmena V. Nech už použijete čokoľvek, skutočne vám to pomôže s tvarovaním svetla pri práci v menšom domácom priestore.

Môj záverečný tip je, že nepotrebujete veľa svetiel. S dvomi hlavami blesku môžete snímať šialené množstvo rôznych portrétových žánrov a vytvoriť skvelé zábery. Závisí to však od toho, čo snímate: niektoré moje obľúbené zábery sú nasnímané len s jedným svetlom.

Vybrané produkty

Hannah Couzens

Hannah Couzens | UK

„Pri fotografovaní portrétu vždy nastáva okamih, keď sa medzi vami vytvorí puto a objekt sa vám otvorí. V tom okamihu zachytíte záber, ktorý človeka vystihuje, nech už je kýmkoľvek.“

Zaregistrujte sa na príjem bulletinu α Universe

Gratulujeme, máte prihlásený odber bulletinu α Universe

Zadajte platnú e-mailovú adresu

Ľutujeme, vyskytla sa chyba

Gratulujeme, máte prihlásený odber