Dizajn funkcií

Signature Series
 Séria prvotriednych zvukových produktov vyvinutých na poskytovanie dokonalého zážitku z hudby v slúchadlách

Praví audiofili hľadajú nádych skutočnosti v ideálnom zvuku. Inžinieri a dizajnéri sa pre nich spoločne pokúsili nájsť ten najlepší zvuk. Vytvorili zosilňovač, prehrávač a slúchadlá, ktoré prinášajú dokonalý hudobný zážitok. 

 Hudbu treba nielen počúvať... Treba ju aj cítiť

„Čo hľadajú audiofili v ideálnom zvuku?“ Odpoveďou spoločnosti Sony v sérii Signature Series je reprodukcia najjemnejších detailov zvuku. Spoločnosť Sony sa snažila dosiahnuť takú výkonnú reprodukciu, pri ktorej by poslucháči zažili zvukový priestor natoľko zblízka, že by mali pocit, akoby cítili samotný vzduch a jeho teplotu. Cieľom bolo odraziť najjemnejšie detaily každého zvuku – od okamihu pred začiatkom prehrávania cez nádych pred spevom až po posledné tóny plynúce do ticha. Zvukový priestor série Signature Series poskytuje taký fyzický zážitok, že poslucháči sa budú cítiť ponorení do šírky a hĺbky stereofónneho zvuku.

Spoločnosť Sony, ktorá vybudovala hudobnú kultúru okolo slúchadiel, mala víziu o dosiahnutí reprodukcie najjemnejších detailov zvuku s komponentmi minimálnej veľkosti. S využitím dlhoročných skúseností spoločnosti Sony v oblasti analógových a digitálnych technológií na reprodukciu zvuku vysokej kvality sme usilovne pracovali na návrhu radu produktov, ktoré by zvýraznili zážitok zo skvelej kvality zvuku. Naším celkovým cieľom bolo premeniť skúsenosti z obyčajného počúvania hudby na jej skutočné cítenie. 

 Najčistejší dizajn a prvotriedna kvalita zvuku

Pri tvorbe dizajnu stál v popredí záväzok dosiahnuť špičkovú kvalitu zvuku s nulovým šumom. Pri výbere materiálov rozhodovali ich akustické vlastnosti. Tvar puzdra sme prispôsobili optimálnemu prenosu zvuku. Dokonca aj cesta signálu na dosku plošných spojov bola stanovená podľa požiadaviek zvuku. Neustále sme sa vracali k základom, hľadali sme optimálny tvar, materiály a spracovanie zvuku a nedbali sme na obvyklé náklady. Zamerali sme sa tiež na prvky, ktoré prispievajú k úžasnej kvalite zvuku, a vytvorili sme dizajn, ktorý využíva ich vlastnosti na maximum. Zároveň sme vylúčili všetko nepotrebné. Výsledkom je jednoduchý, ikonický dizajn, ktorý poskytuje prvotriednu kvalitu zvuku. 

Rúcame apriórne predstavy o dizajne

Keďže sme chceli poskytovať ešte lepšiu kvalitu zvuku ako pri minulých špičkových modeloch, celý náš dizajnérsky tím musel prehodnotiť svoje predsudky o tom, čo je „dobrý dizajn“, a presmerovať svoje zameranie. Inžinieri a dizajnéri spolupracovali od počiatočných etáp vývoja na odvodení základných štruktúr, tvarov a nápadov, aby dosiahli vysokú úrovne kvality zvuku. Zahŕňalo to obrovské úsilie, ktoré však bolo nevyhnutnou súčasťou tohto procesu.

Tomoaki Takuma, umelecký riaditeľ

Dizajn inšpirovaný vetrom

MDR-Z1R

V prípade modelu MDR-Z1R sme sa zamerali najmä na dizajn puzdra tak, aby umožňoval reprodukovať zvukový priestor, ktorý je verný pôvodnému zvuku. Puzdro má významný vplyv na kvalitu zvuku a môže vytvárať nežiaduce rezonancie alebo skresľovať zvuk. Vrátili sme sa k základnému cieľu navrhnúť puzdro, ktoré by čo najviac zredukovalo rezonancie. Nakoniec nám s tým pomohol obraz napnutej plachty. Pozornosť sme obrátili na vytvorenie puzdra, ktoré by podobne ako kus látky prirodzene „objalo“ akustický tlak vytváraný membránou. Tento koncept nás priviedol k prirodzenému, organicky zakrivenému dizajnu puzdra. Zakrivený dizajn z jedného plátu znižuje vibrácie a eliminuje rezonanciu, nakoľko je to možné.

Duálna štruktúra puzdra s priepustným akustickým rezistorom a chráničom z drôtenej mriežky ovláda prúdenie vzduchu cez puzdro a reprodukuje prirodzený zvuk v celom rozsahu. Táto kombinácia nielen reprodukuje skvelý zvuk, ale tiež pomáha dosiahnuť ticho okolia, o ktoré sa tak snažíme.

obrázok modelu MDR-Z1R
obrázok modelu MDR-Z1R
obrázok modelu MDR-Z1R
obrázok modelu MDR-Z1R
Vzory sme hľadali v prírodnom svete

Ďalším znakom modelu MDR-Z1R je schopnosť reprodukovať výnimočne vysokú frekvenciu zvuku 120 kHz. Aby bolo možné túto vlastnosť využívať na maximum, predstavili sme nový dizajn mriežky pred membránou, súčasťou, ktorá produkuje zvuk. Počas navrhovania sme si uvedomili, že jednoduchý tvar mriežky zvýrazňujúci odolnosť by nedokázal jednoducho reprodukovať kvalitu zvuku vo vysokom rozlíšení s frekvenciou 20 kHz alebo vyššou. Experimentovali sme s niekoľkými návrhmi a snažili sme sa nájsť dokonalú mriežku, ktorá by verne reprodukovala aj tie najmenšie rozdiely zvuku. Dospeli sme k Fibonacciho postupnosti, vzoru, ktorý sa nachádza všade v prírode. Táto mriežka reprodukuje potrebné vlastnosti zvuku plynulo pri všetkých frekvenciách. Je vyrobená z tuhej živice, vďaka čomu je tenká a pevná a minimalizuje tlmenia zvuku pri frekvenciách vo vysokom rozlíšení.

Model MDR-Z1R je navrhnutý tak, aby poskytoval výnimočnú kvalitu zvuku, no nezabudli sme ani na pohodlné nosenie. Vďaka ušným vankúšikom z mäkkej ovčej kože budete mať uši v pohodlí a suchu. 3D výšivka v ergonomickom prevedení poskytuje to najpohodlnejšie nosenie. 

Prináša nielen skvelý zvukový zážitok, ale aj jedinečný príbeh

V sérii Signature Series nie sú žiadne dizajnové triky. Za každým a jedným prvkom sa skrýva jeho funkcia. Chceli sme, aby používatelia už pri pohľade na produkt pochopili, aká skvelá je kvalita zvuku a prečo je to tak. Chceme, aby si používatelia vychutnávali tento jedinečný zážitok z kvality zvuku spolu s jedinečným príbehom produktu.

Šogo Jaširo, umelecký riaditeľ

Prenos prúdu zvuku s formou

NW-WM1Z

Vrátili sme sa k prehrávaču Walkman, no nový dôraz sme kládli na prvotriednu kvalitu zvuku. Začali sme od základov, zmenili sme konfiguráciu dosky plošných spojov a prepracovali materiály puzdra pre model NW-WM1Z. Keďže sme chceli dosiahnuť ešte lepšiu kvalitu zvuku, dôraz sme kládli na prúd zvuku, ktorý by vytvoril čo najmenšie množstvo šumu. Na minimalizovanie šumu sme vnútro nakonfigurovali tak, aby signál smeroval priamo z pamäte jednotky do horného konektora pre slúchadlá. Táto konfigurácia dosky plošných spojov sa jasne odráža v jedinečnej pozícii dvoch konektorov pre slúchadlá na oboch stranách horného puzdra. Výsledkom je odlišný dizajn, ktorý nielen umožňuje priame prúdenie zvuku, no vďaka štíhlemu telu sa zároveň jednoducho drží a tlačidlá sú chránené pred nárazmi a otrasmi. 

obrázok modelu NW-WM1Z
obrázok modelu NW-WM1Z
obrázok modelu NW-WM1Z
obrázok modelu NW-WM1Z
Pevné ako blok kovu

Pri výbere materiálov na puzdro modelu NW-WM1Z sme boli mimoriadne nároční. Použili sme bezkyslíkovú meď, ktorá poskytuje tú najlepšiu akustiku. Na zvýraznenie pevnosti starostlivo vybraného kovu sme využili spracovanie vyrezávaním. Zaoblili sme hrany rohov, vďaka čomu je telo odolnejšie voči preliačinám a trvácnejšie. Puzdro modelu DN-WM1Z je pozlátené, čím zvýrazňuje prirodzenú krásu tohto materiálu, o ktorom je známe, že vytvára zvuk vysokej kvality.

Takisto sme vyvinuli nové používateľské rozhranie, použili sme analógový merač na zobrazenie úrovne hlasitosti a spektrálny analyzátor na zobrazenie frekvencia zvuku. Dokonca aj stupnice meračov hlasitosti sú prispôsobené tak, aby si používatelia vychutnali prvotriednu kvalitu zvuku aj vizuálne.

Návrat ku koreňom prehrávača Walkman prvej generácie

Vrátili sme sa na začiatok prelomového konceptu spoločnosti Sony v oblasti prenášanej hudby, k prehrávaču Walkman prvej generácie, a s modelom NW-WM1Z sme vytvorili novú hodnotu v snahe o dokonalý zážitok z kvalitného zvuku, ktorý si môžete so sebou zobrať kamkoľvek. Tento zážitok sme však vylepšili pre moderné štýly počúvania. Kvalita zvuku je dôležitejšia ako všetko ostatné a myslím si, že s týmto novým modelom sme to konečne dosiahli.

Tanaka, dizajnér 

Použitie steny na elimináciu skreslenia a vibrácií

TA-ZH1ES

Model TA-ZH1ES je stacionárny zosilňovač slúchadiel špeciálne navrhnutý na zvýšenie výkonu našich slúchadiel. Na úplne odstránenie skreslenia v elektrických obvodoch musí puzdro pevne podporovať a chrániť dosku plošných spojov. Dosiahne sa to vďaka hliníkovému puzdru s hrúbkou až 12 mm, ktoré je plynule spojené pomocou pretláčania na dosiahnutie extrémnej pevnosti, ktorá zaručuje prvotriednu kvalitu zvuku bez skreslenia. Horná doska je vyrobená z kombinácie hliníka a ocele s miernym jamkami, pomocou ktorých sa ovláda neželaná rezonancia. Priestor okolo hornej dosky je otvorený, čím sa zvýrazňuje pôsobivá hrúbka bočného puzdra a zároveň dochádza k uvoľňovaniu tepla, čo je ďalší funkčný bonus. 

obrázok modelu TA-ZH1ES
obrázok modelu TA-ZH1ES
obrázok modelu TA-ZH1ES
obrázok modelu TA-ZH1ES
Snaha o dizajn s maximálnou hodnotou puzdra

Naša snaha o dosiahnutie špičkovej kvality zvuku bez absolútne žiadneho skreslenia nás viedla k jednoliatemu hliníkovému puzdru. Namiesto vŕtania otvorov na konektory pre slúchadlá zvnútra, ako sa to robí zvyčajne, sme si prerazili vlastnú cestu dnu z vonkajšej strany hrubej hliníkovej čelnej dosky a ponechali sme len minimálny zárez okolo konektorov. Vytvorili sme tak vzhľad, ktorý zdôrazňuje pevnosť materiálu. Puzdro si zároveň zachováva aj estetickú stránku.

Spojenie autentického zvuku a použiteľnosti

Ako môžeme používateľom pomôcť intuitívne ovládať tvar a usporiadanie vytvorené v prvom rade a predovšetkým na dosiahnutie vynikajúcej kvality zvuku? To bol hlavný bod pri vývoji dizajnu pre sériu Signature Series, ktorý spája základné funkcie s použiteľnosťou na dosiahnutie produktu, ktorý umožňuje používateľom zažiť prvotriednu kvalitu zvuku v skutočnom pohodlí.

Deguchi, dizajnér

Víta vás Signature Series, zvukový zážitok, ktorý objavila spoločnosť Sony pri svojom úsilí potešiť každého skutočného audiofila s vášňou pre dokonalý zvuk.