Snímajte filmy Xperiou s aplikáciou Cinematography Pro 

Vytvárajte kvalitné filmy a videá iba pomocou smartfónu Xperia s aplikáciou Cinematography Pro – voľbou profesionálnych režisérov.

Obrázok znázorňujúci používateľské rozhranie Cinematography Pro v smartfóne Xperia zobrazujúce ženu tancujúcu v mori
Práca s aplikáciou Cinematography Pro

Aplikácia Cinematography Pro v smartfóne Xperia využíva odborné znalosti inžinierov navrhujúcich digitálne filmové kamery, vďaka čomu ponúka všetky nástroje, ktoré potrebujete na snímanie videí v štúdiovej kvalite. Objavte svoju kreativitu s predvoľbami funkcie Look na správu farieb, nahrávaním videozáznamov vo formáte 21:9 a rozlíšení 4K HDR rýchlosťou 24, 25, 30, 60 a 120 snímok/s a inteligentným veterným filtrom a nahrávajte videá rovnako kvalitne ako profesionáli.

Stardust Children

Pozrite si krátky film Stardust Children od uznávaného režiséra Eidžiho Učidu.

Fotoportrét režiséra Eidžiho Učidu
Zoznámte sa s režisérom Eidžim Učidom

Eidži Učida sa narodil v Riu de Janeiro a najskôr pracoval ako reportér. Neskôr v roku 2005 začal písať a režírovať filmy. Odvtedy žne obrovské úspechy. Jeho film Špinavá láska v roku 2016 zabodoval v divadle v Šinjuku a premietal sa na viac ako 30 filmových festivaloch na celom svete. V roku 2019 napísal a režíroval seriál I Turn, ako aj dve časti seriálu Nahý režisér v službe Netflix. A v roku 2021 získal ocenenia Best Screenplay, Best Director a Best Film na 44. ročníku udeľovania cien Japan Academy Film Prize za svoj film s názvom Midnight Swan.

Smartfón Xperia prináša autentický filmový zážitok 

Režisér Eidži Učida sa s nami podelil o svoje skúsenosti so snímaním smartfónom Xperia:

Keď viete, čo snímate, tak je podľa mňa jedno, či používate VENICE (digitálnu filmovú kameru CineAlta VENICE od spoločnosti Sony) alebo smartfón Xperia. Xperia má potenciál vašu prácu zlepšiť. 

Záber zblízka na používateľské rozhranie a nastavenia aplikácie cinematography v smartfóne Xperia
Rýchlosť 24 snímok/s: štandard pri snímaní filmov

Rozhodne som nechcel, aby môj film pôsobil ako domáce video len preto, že som ho snímal smartfónom. Tých 24 snímok/s urobí obrovský rozdiel. Kedysi mi ten filmový vzhľad dal naozaj zabrať. Kamery, ktorými sa dá dosiahnuť, sú dosť drahé. Keďže som začínal s nezávislými filmami, smartfón, ktorý dokáže dosiahnuť filmový vzhľad, by bol na nezaplatenie.

21 : 9, pomer strán ideálny na snímanie videozáznamov 

Pomer strán TV je 16 : 9. A aj keď bol 4 : 3, vždy som mal rád filmy a chcel som ich nakrúcať. Vtedy som ale nemohol snímať vo filmovom pomere strán. Na vrch a spodok obrazovky sme sa snažili pridať čierne pruhy, vytvoriť niečo, čo pripomínalo film. Chválim Sony za to, že použila širokouhlú obrazovku, ktorú môžete vidieť iba v kinách.

Režisér Eidži Učida si pozerá obsah na smartfóne Xperia
Obrázok maskovanej postavy v kapucni s predvolenou gradáciou farieb
ZÁZNAM VO FORMÁTE RAW S NASTAVENÍM FARIEB VENICE
Obrázok maskovanej postavy v kapucni s vlastnou gradáciou farieb
KONEČNÝ ZÁZNAM Z FILMU STARDUST CHILDREN
Gradácia farieb prinášajúca filmový vzhľad

Páči sa mi, keď môžem nechať konkrétnu farbu vyniknúť. V tomto filme to bola červená a modrá. Rozprávali sme sa, že na záver využijeme aj gradáciu farieb. Keď filmujem, robím to tak, aby sa z toho dalo spraviť v podstate čokoľvek. V tomto filme som navodil atmosféru zvýraznením niektorých farieb.

120 sn./s na snímanie dramatického spomaleného pohybu

Režim vysokej rýchlosti je úžasný. Pád v poslednej scéne sme nasnímali vo vysokej rýchlosti a následne sme záznam spomalili. Snímanie vo vysokej rýchlosti zvyklo byť problematické. Tak som sa prekvapene opýtal: „Smartfón dokáže snímať spomalený pohyb?“ A je to veru poriadne vysoká rýchlosť. Zaujímalo ma, ako to dokázali.

Poznámka: Toto video neobsahuje zvuk.

Nový štýl tvorby filmov

Podľa mňa by si mnoho režisérov chcelo skúsiť, aké zábavné je nahrávať filmy pomocou smartfónu. Vrátane mňa. Videl som záznam z pľacu aj hotový film. Vtedy som si povedal: „Xperia naozaj dokáže nahrať film.“

Filmový štáb nasadzujúci hercovi helmu s pripevneným smartfónom Xperia na snímanie záberov z vlastného pohľadu
Snímajte zábery z vlastného pohľadu

Na začiatku a na konci sú zábery z vlastného pohľadu, ktoré sme nasnímali tak, že sme hercovi na hlavu pripevnili smartfón Xperia. To by ste s veľkou kamerou nemohli urobiť, takže výsledok je zaujímavý a zábavný.

Dokonalý nástroj pre budúcich filmárov

Bolo by skvelé byť v dnešnej dobe mladý a natáčať nezávislé filmy. My sme totiž dosť zápasili so spomaleným pohybom a pomerom strán, aby sme získali ten filmový vzhľad. Závidím vám, že to všetko môžete urobiť pomocou smartfónu. Veď vy by ste ním mohli natočiť celovečerný film! 

Smartfón s profesionálnymi filmárskymi možnosťami

Jasné, že spoločnosť Sony vyrába filmové kamery. Sám som ich používal. Som si istý, že im to napadlo preto, lebo vyrábajú profesionálne kamery. Žiadna iná spoločnosť by to nedokázala. Keď ste mladí, nemáte peniaze a filmové vybavenie (svetlá a kamery) je drahé. Je skvelé, že sa tomu dá vyhnúť. Desí ma však, že aj stredoškolák môže vďaka smartfónu Xperia vytvoriť majstrovské dielo.

Logo aplikácie Cinematography Pro Powered by CineAlta
Pozrite si rozhovor s Eidžim Učidom
Tento krátky film bol zostrihaný v softvéroch Adobe Premiere Pro CC 2020 a Blackmagic Design DaVinci Resolve zo záznamu zachyteného pomocou funkcie Cinematography Pro smartfónu Xperia. Nie každý softvér na úpravy umožňuje strih záznamu zachyteného cez Cinematography Pro. Softvér Xperia bol na účely tejto produkcie čiastočne upravený.

Predstavenie budúcej generácie tvorcov

Spoločnosť Sony nielenže poskytuje začínajúcim kameramanom technológie na tvorbu filmov a videí v profesionálnej kvalite, ale tiež im ponúka možnosti ukázať svoju tvorbu svetu.

Logo festivalu Short Shorts Film Festival & Asia 2021
Short Shorts Film Festival & Asia 2021

Spoločnosť Sony, ktorá pôsobí v oblasti zábavy a má pevný základ vo svete technológií, s hrdosťou podporuje Short Shorts Film Festival & Asia 2021. Festival Short Shorts s akreditáciou Academy Awards® je jedným z najväčších medzinárodných festivalov krátkych filmov v Ázii. Umožňuje ďalšej generácii tvorcov získať publicitu a definovať filmy budúcnosti.

Smartphone Film Competition

Súťaž Smartphone Film Competition podporovaná Sony v rámci Short Shorts Film Festival & Asia vyzýva účastníkov, aby posúvali hranice kreativity tým, že budú používať iba mobilné zariadenia. Technológie smartfónov sa neustále vyvíjajú a táto súťaž ponúka ideálnu platformu na preskúmanie tohto úžasného nového štýlu tvorby filmov.

Logo súťaže Smartphone Film Competition podporovanej spoločnosťou Sony


Anonymouz: Eyes

Pustite si hudobný videoklip Eyes od interpretky Anonymouz nasnímaný režisérom Kandžim Sutom pomocou smartfónu Xperia. Záhadná speváčka a skladateľka Anonymouz sa najskôr presadila na japonskej youtubovej scéne a jej meno sa postupne rozšírilo do celého sveta. Toto hudobné video nielen podčiarkuje jej prirodzený spevácky talent, ale tiež ukazuje, aké skvelé výsledky sa dajú dosiahnuť najnovšími smartfónmi Xperia.Fotografia Kandžiho Suta vonku
Zoznámte sa s režisérom Kandžim Sutom

Kandži Suto, ktorý pôvodne pracoval ako grafický dizajnér a počítačový grafický dizajnér, nadobudol svoje zručnosti pri práci na hudobných videoklipoch a reklamách pod vedením skúseného filmového režiséra Šuičiho Tana. V súčasnosti pôsobí ako nezávislý režisér, ktorý pri svojej práci využíva široký rad techník vrátane hraných scén, počítačovej grafiky a virtuálnej reality. Za svoju prácu získal niekoľko ocenení vrátane cien Space Shower TV Music Video Award v roku 2015 a Moving Image Craft/Visual Innovation v rámci The One Show v roku 2017.

Táto kamera môže priniesť do sveta snímania videí nový rozmer.

Suto:
Len čo som začal snímať, hneď som vedel, že je výnimočný. Tento smartfón má jednu obrovskú výhodu – svoju malú veľkosť. Chcel som ju naplno využiť. Mohli sme snímať zdola a z ďalších uhlov, z ktorých to bolo predtým nemožné. Veľmi som sa tešil, že sme si mohli vyskúšať nové nápady. Cítil som, že táto kamera by mohla priniesť do sveta snímania videí ďalší rozmer.

Fotografia dievčaťa s čelenkou na hlave hľadiaceho na akvárium a nahrávaného smartfónom Xperia
Kandži Suto sníma smartfónom Xperia 5 II akvárium v exteriéri
Zreteľne sme videli každý detail… tento displej je naozaj nádherný

Je naozaj inovatívne, že mobilné zariadenie využíva formát CinemaScope (pomer strán 21:9). Funkcia ukážky sa používala pohodlne a prekvapila ma jej kvalita. Vďaka nej si môžem v jednom rozhraní pozrieť už nasnímané zábery. Možnosť skontrolovať kvalitu videa ihneď po nasnímaní je naozaj praktická. Toto sme snímali vonku za slnečného počasia. Ak sme použili najjasnejšie nastavenie, zreteľne sme videli všetky detaily na displeji, aj keď na naň svietilo slnko. To nám dosť pomohlo. Tento displej je naozaj nádherný.

Záber zachytený rýchlosťou 120 sn./s vyzerá plynulo a čisto.

Mali sme scény, kde zlatá rybka spievala a rozprávala. To sme snímali dlhšie s efektom spomaleného pohybu pri vysokej rýchlosti, pričom sme to následne upravili alebo orezali. Tým spomaleným pohybom sme sa snažili navodiť pocit, že zlatá rybka rozpráva a spieva. Záber, ktorý sme zachytili pri vysokej rýchlosti 120 snímok/s, vyzerá plynulo a čisto.

Fotografia rybky v akváriu
Obrázok zachytávajúci používateľské rozhranie na obrazovke pri nahrávaní smartfónom Xperia 5 II
Rozhranie je rovnaké ako vo fotoaparáte a ľahko sa používa.

Používateľské rozhranie profesionálnej fotografickej výbavy môže byť naozaj zložité. Smartfón Xperia je však vyrobený pre obyčajných ľudí, takže jeho ovládanie je intuitívne, čo oceňujem. Zároveň ho môže jednoducho používať aj profesionál. Používateľské rozhranie je rovnaké ako v bežnom fotoaparáte a veľmi ľahko sa používa. 

Nastavenie farieb Venice okamžite dodá videu filmový nádych

Keď dolaďujem farby po snímaní, farebný rozsah je zachovaný a nastavenie farieb VENICE okamžite dodá videu filmový nádych, vďaka čomu hneď vynikne. Úžasné.

Nastavenia farieb Venice sú základnými predvoľbami na správu farieb v aplikácii Cinematography Pro známe ako LOOK. Ponúkajú plynulú gradáciu farieb, jemnú úpravu kontrastu tónovou krivkou a nastavenia 10-bitovej hĺbky, čo sa hodí pri filmovej a seriálovej produkcii. Dané predvoľby vychádzajú z nastavení Look s709, ktoré nájdete v kamerách CineAlta VENICE. 

Fotografia rybky v akváriu na lúke
Filmový štáb pripravujúci akvárium na snímanie
Obrovskou výhodou snímania Xperiou je jej prenosnosť.

Keď chceme hýbať kamerou, zvyčajne na to potrebujeme žeriav alebo koľajnice. So smartfónom Xperia však môžeme snímať bez toho. Použili sme menší stabilizátor na vyrovnanie pohybu. Keďže môžeme snímať v takejto vysokej kvalite, ušetrili sme množstvo času. To bolo úžasné. Pri zábere zblízka na zlatú rybku a trblietavé guľôčky sme použili makroobjektív, ktorý sme kúpili za pár drobných. Vďaka tomu sme získali zaujímavý efekt.

Základným prvkom je jednoznačne smartfón. Vďaka tomuto malému zariadeniu, ktoré každý nosí vo vrecku, môžeme snímať ako všetci ostatní. Ak by niekto chcel nahrať video, môže hravo snímať v profesionálnej kvalite. Podľa mňa ide o veľmi zaujímavú kameru.

Pozrite si rozhovor s Kanjim SutomObjavte ďalšie príklady filmovania smartfónom Xperia

Eidži Učida a Kandži Suto nie sú sami – stále viac uznávaných profesionálnych filmárov objavuje možnosti snímania smartfónom Xperia, dôkazom čoho sú tieto krátke filmy, ktoré si môžete pozrieť nižšie.

After Dark 

Nasnímané Liamom Wongom pomocou smartfónu Xperia 5 II

Filmár Liam Wong zachytáva Londýn počas lockdownu pomocou smartfónu Xperia s aplikáciou Cinematography Pro „powered by CineAlta“.

TASTE

Krátky film nasnímaný smartfónom Xperia

Nechajte svoje zmysly pohltiť filmom TASTE z produkcie tímu Shep Films v spolupráci so spoločnosťou Sony Innovation Studios.

Twin Palms

Krátky film nasnímaný smartfónom Xperia

Profesionálny kameraman Jeff Berlin dôkladne otestoval smartfón Xperia 5 II pri snímaní tohto očarujúceho krátkeho filmu zameraného na tanec.