Smartfón Xperia vyladený pre audiofilov v spolupráci s Markom Wilderom 

Chceli sme poskytovať zvuk podľa predstáv interpreta. Preto sme si na vyladenie a kontrolu kvality reproduktora a slúchadiel prizvali Marka Wildera, hlavného zvukára štúdia Battery Studios spoločnosti Sony Music. Pozrite si, ako sa na základe spolupráce Keničiho Macumota a Marka stal smartfón Xperia jedným z najlepších hudobných smartfónov v histórii.

V spolupráci s legendárnym hlavným zvukárom Markom Wilderom.
Mark Wilder v štúdiu

Mark, povedzte nám niečo o sebe.

Mark:
Som hlavný zvukár pre Battery Studios, ktoré patrí pod Sony Music Entertainment v New Yorku. Strávil som tu 33 rokov a pracoval som na viac ako 3 000 albumoch. Bol som nominovaný na 11 ocenení Grammy, získal som 6 z nich a naďalej vytváram skvelé nahrávky. Mám veľkú radosť z toho, že môžem pracovať s hudbou, ktorú som odmalička miloval.

„Tento smartfón je špeciálne vyladený pre audiofilov.“

Pán Macumoto, ako by ste opísali svoju vášeň pre tento projekt?

Macumoto:
Veľa audiofilov počúva hudbu cez mobilné zariadenia v bežnej kvalite. Keďže aj ja som audiofilom, nebol som s tým spokojný. Chcel som si užívať počúvanie autentického zvuku, aj keď som práve nebol pri Hi-Fi systéme. Chcem, aby si ľudia mohli vychutnávať skvelú kvalitu zvuku kdekoľvek. 

Keniči Macumoto počúva hudbu cez slúchadlá

Aký pocit chcete sprostredkovať milovníkom hudby cez smartfón Xperia?

Macumoto:
Chcem, aby táto hudba znela podľa predstáv umelca bez ohľadu na to, či sa na počúvanie využijú slúchadlá alebo zabudované stereofónne reproduktory. Myslím si, že zvuk je možné reprodukovať presne, a preto by som pozornosť ľudí, ktorí hudbu milujú, rád nasmeroval k smartfónu Xperia. Ak chceme odhaliť skutočnú podstatu hudby cez jej text, melódiu, rytmus či ďalšie prvky a dosiahnuť tak pohlcujúci zážitok z počúvania, musíme pochopiť dôležitosť priestorového prejavu. Práve vďaka dôrazu na vytváranie zvuku je smartfón Xperia taký jedinečný.

„Ani sa mi nechce veriť, že by smartfón mohol poskytnúť taký čistý zvuk.“
Mark Wilder recenzuje smartfón Xperia 1 II

Ako teda tento reproduktor znie, Mark?

Mark:
Pri smartfóne Xperia som si uvedomil, že má veľmi čistý zvuk. Detaily, realistická atmosféra aj prechod medzi hudobnými nástrojmi znejú oveľa čistejšie než v prípade akéhokoľvek iného telefónu, s ktorým som sa stretol. Zvuk je silný, pôsobivý a strhujúci. Dynamický pohyb, malé aj dramatické zmeny v dynamike znejú, akoby vychádzali z veľkého širokopásmového reproduktora. Práve to je pôsobivé, keďže z jeho zvuku dosiahneme skvelý poslucháčsky zážitok.

A ako sa vám počúval zvuk cez slúchadlá?

Mark:
Keď som počúval zvuk cez káblové slúchadlá po prvýkrát, príjemne ma prekvapil zvukový dosah smartfónu Xperia. Kvalita zvuku, jeho šírenie do priestoru, čistota, ale aj hlasitosť, to všetko sa mi zdá byť vzájomne oveľa lepšie prepojené ako v iných mobilných telefónoch. Patrím medzi ľudí, ktorí cestujú s prehrávačom Walkman®. Preto som sa tešil na deň, keď si budem môcť vybrať, či si vonku vychutnám hudbu z prehrávača Walkman alebo zo svojho smartfónu. Myslím si, že tento deň už nastal.

Aký máte názor na prítomnosť 3,5 mm zvukového konektora?

Mark:
Z návratu konektora pre slúchadlá som nadšený. Mám rád pripojenie slúchadiel cez kábel. Zvláštnym spôsobom tak cítim silnejšie spojenie. Chcem, aby zosilnenie pochádzalo z telefónu. Keď som teda zistil, že tento telefón má konektor pre slúchadlá, vyčarilo mi to úsmev na tvári!

„S týmto smartfónom Xperia získate skutočne autentický zvukový zážitok.“

Keniči Macumoto

„Spolupráca s mobilnými inžiniermi ma skutočne napĺňala. Tvorili sme skvelý tím.“

Mark Wilder

Pán Macumoto, ako hodnotíte túto spoluprácu?

Macumoto:
Spolupráca s Markom nám veľmi pomohla. Pri práci na vylaďovaní v Tokiu sme mysleli na jeho slová. Ciele sme mali vysoké a trvalo dlho, kým sa nám zvuk podarilo dokonale vyladiť. Keď som si myslel, že už s tým nedokážem urobiť viac, sa mi v mysli vynorila Markova tvár, a tak som si opakoval, že on by sa s takouto kvalitou neuspokojil. Preto som pokračoval ďalej.

Mark Wilder a Keniči Macumoto spolupracujú na kvalite zvuku smartfónu Xperia

Spolupracovalo sa vám dobre, Mark?

Mark:
Áno, jednoznačne. A dobre sa počúva, že som inžinierov prenasledoval v myšlienkach! Občas sa obávam, že sa pri spolupráci nebudeme hýbať všetci rovnakým smerom. V tomto prípade to však neplatilo. Od prvého prototypu až do konca som s radosťou pozoroval, ako veľmi sa naše názory na zvuk smartfónu zhodujú. Naše spoločné diskusie tak viedli k veľkým vylepšeniam zvuku tohto smartfónu Xperia.

Ako vnímate budúcnosť, pán Macumoto?

Macumoto:
Dovolím si tvrdiť, že z tejto spolupráce vzišiel dosiaľ najlepší zvuk smartfónu Xperia. Samozrejme, že stále máme niekoľko nápadov, vďaka ktorým by tento telefón dokázal ešte úžasnejšie veci. V súčasnosti by bolo dosiahnutie týchto cieľov náročné. Naďalej však budeme tvrdo pracovať a radi by sme stále čerpali z Markových jedinečných vedomostí a odborných znalostí.

Mark, chcel by si povedať ešte niečo na záver?

Mark:
Cením si, že som bol súčasťou procesu navrhovania každého nového smartfónu Xperia. Je to veľká pocta, ktorá ma napĺňa radosťou.