Rozhovor s Kazuom Hiraim, CEO

Oživenie zvukového priemyslu vďaka zvuku vo vysokom rozlíšení

Keby ste sledovali horúce novinky zo sveta hudobného priemyslu, vedeli by ste, že každý neustále hovorí o zvuku vo vysokom rozlíšení. O čo ide? Môžete skutočne rozpoznať rozdiel? A stojí to za tie investície?

Zvuk vo vysokom rozlíšení, ktorý je známy svojou technickou špecifikáciou 192 kHz a 24 bitov, obsahuje až sedemkrát viac údajov než disk CD. Inými slovami, zvuk vo vysokom rozlíšení umožňuje počuť všetky detaily, nuansy a odtiene, ktoré poslucháč pri počúvaní skladieb vo formáte MP3 nemôže zachytiť.

Je svet skutočne pripravený prebudiť sa do sveta výhod zvuku špičkovej kvality?

Výkonný riaditeľ spoločnosti Sony Kazuo Hirai o tom, prečo zvuk vo vysokom rozlíšení prinesie prevrat v hudobnom priemysle.

Otázka: Prečo je zvuk vo vysokom rozlíšení pre spoločnosť Sony tak dôležitý? Ako vidíte jeho vplyv na hudobný priemysel?

Hirai: Vždy som vnímal hudbu ako formu umenia a verím, že presne tak by sme k nej mali pristupovať. Za produkciou nahrávky je veľa krvi, potu a sĺz. Prečo by sme sa nemali snažiť, aby mali hudobní nadšenci možnosť počúvať obľúbené skladby v originálnej kvalite?

Skutočne verím, že zvuk vo vysokom rozlíšení je cestou k revitalizácii hudobného priemyslu, ktorá umožní poslucháčom byť súčasťou hudby viac ako kedykoľvek predtým. To je budúcnosť.

Otázka: Aký typ produktov so zvukom vo vysokom rozlíšení ponúka spoločnosť Sony?

Hirai: Ponúkame širokú škálu produktov so zvukom vo vysokom rozlíšení, od špičkových systémov domáceho kina pre zanietených audiofilov až po dostupnejšie modely pre tých, ktorí sa s touto oblasťou začínajú oboznamovať. Vieme, že prenosnosť a pohodlie sú pre milovníkov hudby dôležité, preto sú našou prioritou produkty so zvukom vo vysokom rozlíšení, ktoré si môžete vziať so sebou na cesty. Naše mobilné produkty zahŕňajú všetko od digitálneho hudobného prehrávača Walkman® s kapacitou 64 GB so zvukom vo vysokom rozlíšení až po smartfóny Xperia™, ktoré všetky podporujú tento zvukový formát.

Otázka: Prečo by sa mladšia generácia mala zaujímať o zvuk vo vysokom rozlíšení?

Hirai: Počuť zvuk vo vysokom rozlíšení po prvýkrát je skutočne výnimočný zážitok. Je to jediný spôsob, ako zažiť skutočnú, priam hmatateľnú emóciu skladby. Chcel by som, aby mladšia generácia mala možnosť zažiť tento moment úžasu. Chcel by som, aby si mohli nasadiť slúchadlá a cítiť sa ako na súkromnom živom koncerte. Spojenie s umelcom, aké cítite naživo v koncertnej sále? To isté hlboko emocionálne prepojenie môžete zažiť aj z pohodlia domova. Stačí, aby ste si raz vypočuli zvuk vo vysokom rozlíšení a už sa nikdy nebudete chcieť vrátiť k štandardnej kvalite zvuku. Je to niečo neporovnateľné.