Osvetľovací systém
Zdokonalenie záberov pomocou svetla
Či už snímate fotografie alebo videozáznamy, kľúčom k vytvoreniu tej správnej nálady, ktorá dokonale podčiarkne váš umelecký zámer, je svetlo. Predstavíme vám niekoľko nástrojov a techník osvetlenia, vďaka ktorým môžete vytvárať snímky v profesionálnej kvalite.
Smerné čísla blesku (GN)
* Dostupnosť produktu sa líši v závislosti od regiónu.
Externý blesk na väčšiu vzdialenosť
Smerné čísla označujú schopnosť jednotky blesku osvetliť objekty na určitú vzdialenosť. Smerné číslo sa rovná maximálnej vzdialenosti medzi bleskom a objektom vynásobenej príslušným číslom clony F: Smerné číslo (GN) = vzdialenosť (v metroch) x clona (číslo F)
Smerné číslo 60 (v metroch v prípade citlivosti ISO 100) napríklad znamená, že objekt vzdialený 15 metrov bude správne osvetlený pri nastavení clony na hodnotu F4 (60 = 15 x 4). Ak veľkosť clony znížite na hodnotu F8, vzdialenosť bude polovičná, správne osvetlené teda budú objekty vo vzdialenosti maximálne 7,5 metra (60 = 7,5 x 8). Pri nastavení vyššej citlivosti ISO vo fotoaparáte budú výsledky podobné ako pri použití jednotky blesku s vyšším smerným číslom GN.
Zabudovaný blesk (GN 4~12): blízky
Zabudovaný blesk (GN 4~12): vzdialený
Externý blesk (GN 43): vzdialený
Externé jednotky blesku
Blesk s odrazom
Zjemnenie tieňov a vylepšenie hĺbky
Zostava so samostatným bleskom síce dokáže vylepšiť vizuálny hĺbku, no na dosiahnutie prirodzenejšieho svetla a lepšej priestorovosti je zvyčajne jednoduchšie a niekedy aj rovnako efektívne odraziť svetlo z jednotky blesku na fotoaparáte od nejakého povrchu v okolí, napríklad od steny alebo stropu. Rozdiel môže byť výrazný. Jednotka blesku je navyše na fotoaparáte, vďaka čomu zostanete maximálne mobilní a rýchli. Odrazený blesk má tiež širší dosah a je ideálny napríklad vtedy, keď potrebujete osvetliť skupinu ľudí.
Odraz svetla od stropu
Keď blesk namierite na strop, svetlo sa rozptýli a rozšíri. Dosiahnete tak rafinovanejšie zábery než pomocou priameho blesku.
Priamy blesk
Blesk s odrazom
Odraz svetla od steny
Ak chcete mäkké tiene zboku kontúr objektu, môžete svetlo odraziť aj od steny. S osvetlením v interiéri tak niekedy vzniká lepší efekt.
Priamy blesk
Blesk s odrazom
Synchronizácia blesku
Vysokorýchlostná a pomalá synchronizácia blesku
Ak chcete vytvoriť rozostrenie (bokeh) svetlého pozadia, potrebujete rýchlu uzávierku s veľkou clonou. Ak potrebujete použiť aj výplňový blesk, maximálna rýchlosť uzávierky bude obmedzená a nebudete môcť použiť dostatočne veľkú clonu. Vysokorýchlostná synchronizácia (HSS) umožňuje použiť blesk pri každej rýchlosti uzávierky, vďaka čomu môžete použiť požadovanú veľkosť clony.
Pomalá synchronizácia sa používa v situáciách, kedy je na dosiahnutie správnej expozície scenérie pozadia v interiéri alebo v noci potrebné použiť pomalú rýchlosť uzávierky. Blesk zasvieti a exponuje fotografovaný objekt. Uzávierka sa potom hneď nezavrie, ale zostane otvorená dovtedy, kým sa neexponuje aj pozadie. Vzniknú tak vyvážené zábery, na ktorých majú správnu expozíciu objekt aj pozadie.
[Vľavo] Normálne [Vpravo] HSS
Vysokorýchlostná synchronizácia
Výplňový blesk zvyčajne obmedzuje rýchlosť uzávierky, v dôsledku čoho je potrebné použiť malú clonu a zaostrí sa aj pozadie. HSS umožňuje používať vysokú rýchlosť uzávierky a veľkú clonu, čím vzniká malá hĺbka ostrosti.
Pomalá synchronizácia
Bežný blesk zabezpečuje správnu expozíciu objektu, no pozadie zostáva tmavé. Blesk s pomalou synchronizáciou sa postará o správnu expozíciu objektu aj pozadia.
[Vľavo] Normálne [Vpravo] Pomalá synchronizácia
Samostatný blesk
Zostavy s 1, 2 a 3 svetlami a ovládaním pomeru
Viacero samostatných bleskov môže výrazne rozšíriť možnosti osvetlenia. Vďaka ovládaniu pomeru prostredníctvom infračervenej alebo rádiovej komunikácie možno jednoducho dosiahnuť ideálny svetelný výstup z každého svetla.
1 svetlo: B
Zostavy s viacerými bleskmi síce ponúkajú viac možností, aj jeden samostatný blesk však dokáže vytvoriť nádherné zábery. Hlavný zdroj svetla stačí presunúť mimo os fotoaparátu a získate hlbšie a zaujímavejšie tiene a kontúry. Odrazené svetlo dodáva snímkam plnosť. Jednotka blesku na fotoaparáte (A) sa používa len na ovládanie, zatiaľ čo jednotka samostatného blesku (B) funguje ako primárny zdroj svetla pre celú scénu.
2 svetlá: B + C
Zostava s 2 svetlami ponúka viac možností a lepšie ovládanie. Umožňuje umiestniť jednotky blesku a upraviť ich výstup. So správnym pomerom osvetlenia z hlavného a výplňového blesku je tak možné dosiahnuť optimálnu hĺbku objektu. Hlavné „kľúčové“ svetlo (B) osvetľuje objekt zboku, zatiaľ čo „výplňové“ svetlo (C) zjemňuje tiene a osvetľuje pozadie. V porovnaní so zostavou s 1 svetlom vyššie je objekt jasnejší a menej splýva s pozadím. Rovnako ako v zostave s 1 svetlom umožňuje blesk na fotoaparáte len ovládanie.
3 svetlá: B + C + D
Tretie svetlo poskytuje viac slobody pri osvetľovaní pozadia a definovaní kontúr objektu. V tomto príklade sa hlavné svetlo (B) používa na osvetlenie primárneho objektu a výplňové svetlo (C) priamo a zoširoka osvetľuje pozadie. Tretie, v tomto prípade obrysové svetlo (D), vytvára ostrú líniu svetla. Tá definuje okraj objektu, ktorý je najďalej od hlavného svetla. Objekt tak jasne vystúpi z relatívne svetlého pozadia. V tomto zábere je síce vyváženejšie osvetlenie než v ktoromkoľvek z predchádzajúcich príkladov, každý prvok je však jasne oddelený a presne vymedzený. Blesk na fotoaparáte (A) umožňuje len ovládanie.
Jednotky blesku vhodné na samostatné používanie
Rádiový ovládač
Infračervený diaľkový ovládač svetla je vhodný pre zostavy s malou vzdialenosťou, kde je primerané okolité osvetlenie a kde nie sú prekážky, ktoré by blokovali jeho signál. Rádiový diaľkový ovládač však spoľahlivo zvládne aj oveľa rôznorodejšie prostredia. Blesk s rádiovým systémom (HVL-F45RM) a bezdrôtový rádiový ovládač/prijímač (FA-WRC1M/FA-WRR1) od spoločnosti Sony umožňujú jednoducho nastavovať zložité zostavy s viacerými bleskmi a prinášajú detailné a presné ovládanie údajov až pre 15 jednotiek blesku v 5 skupinách (3 skupiny v režime TTL) na vzdialenosť až 30 metrov (98,4 stopy). Prijímače zachytia signál ovládača bez ohľadu na svetelné podmienky, umiestnenie prijímača alebo prekážky. Rádiový bezdrôtový systém poskytuje najkonzistentnejšie výsledky v najrôznejších situáciách pri snímaní.
Hlboké kompozície
Pri použití blesku alebo ovládača s rádiovým systémom môžete vďaka dosahu približne 30 metrov (98,4 stopy) strategicky rozmiestňovať a ovládať svetlá tak, aby ste čo najefektívnejšie osvetlili vzdialené objekty alebo detaily v pozadí.
Spoľahlivosť pri každom osvetlení
Infračervené ovládanie môže byť rušené jasným slnečným svetlom a inými zdrojmi svetla s infračervenými časťami. Rádiové ovládanie však funguje spoľahlivo za každých svetelných podmienok.
Práca v prostredí s prekážkami
Rádiový ovládač funguje aj v prostredí s rôznymi prekážkami, ktoré by blokovali infračervené ovládanie. Prijímače je možné umiestniť za fotoaparát alebo objekt bez toho, aby sa znížila spoľahlivosť.
Bezdrôtový, rádiovo ovládaný blesk a ovládač/prijímač
[1] HVL-F45RM (prijímač/samostatný blesk)
[2] FA-WRR1 (prijímač) + kompatibilný blesk (samostatný blesk)
[3] FA-WRR1 (prijímač) + štúdiový blesk (cez synchronizačný kábel)
[4] HVL-F45RM (ovládač/blesk na fotoaparáte)
[5] FA-WRC1M (ovládač)
Svetlo LED
Vyp./Zap.
Prídavné svetlo na dosiahnutie lepších záberov
Efektívne svetlá LED s dlhou životnosťou vám poskytnú viac svetla. Môžete tak snímať s nižšou citlivosťou ISO, jednoduchšie zaostrovať a vytvárať obraz vysokej kvality.
Prirodzené vyváženie farieb
Neupravené svetlo LED je veľmi podobné prirodzenému slnečnému svetlu. Jednoducho tak možno prispôsobiť teplotu farby ostatných typov osvetlenia a dosiahnuť prirodzené vyváženie farieb všade, kde fotografujete.
Vyp./Zap.
Vyp./Zap.
Plynulé nastavovanie jasu
Variabilné ovládanie jasu umožňuje jednoducho nastaviť pomer jasu a svetla a vytvoriť tak požadovanú náladu s požadovaným množstvom detailov.