Začíname: Vysvetlenie funkcií kamkordéra

S digitálnym kamkordérom si môžete nahrávať vlastné filmy, zaznamenávať dôležité okamihy v živote, ako sú prvé krôčky vášho dieťaťa, alebo si navždy uchovávať nezabudnuteľné spomienky z dovoleniek.

Aby ste si ale vybrali ten správny fotoaparát a čo najlepšie ho využili, musíte najskôr pochopiť, ako funguje. V tejto príručke nájdete vysvetlenie niektorých najdôležitejších vecí.

  • Výber správneho rozlíšenia
  • Digitálna alebo optická transfokácia?
  • Niečo o HD formátoch kompresie
  • Možnosti nahrávania a ukladania filmov
  • Prehrávanie filmov v televízore
  • Iné dôležité funkcie, ktoré treba zohľadniť pri výbere fotoaparátu

Výber správneho rozlíšenia

Rôzne kamkordéry dokážu snímať obrazy v rôznej kvalite alebo rozlíšení.

To, čo určuje rozlíšenie obrazu, je počet horizontálnych riadkov. Čím viac riadkov, tým ostrejší obraz. Vysoké rozlíšenie Full HD napríklad obsahuje 1 080 horizontálnych riadkov.

Štandardné rozlíšenie (SD): Štandardné rozlíšenie ponúka 720 x 576 pixlov a pravdepodobne ho nájdete v lacnejších fotoaparátoch. Nie je také čisté a detailné ako vysoké rozlíšenie.

Vysoké rozlíšenie (HD): V porovnaní s SD modelmi kamkordéry s vysokým rozlíšením Full HD ponúkajú špičkovú kvalitu obrazu. Pre súčasné modely televízorov je už vysoké rozlíšenie Full HD štandardom. Vysielajú v ňom mnohé kanály a programy. Jedna snímka obsahuje až 1 920 x 1 080 pixlov, čo je zárukou detailnejšieho zobrazenia.

4K: Technológia 4K ponúka až štyrikrát vyššie rozlíšenie, než je Full HD. Určite vás potešia lepšie farby, sýtosť aj kontrast vďaka rozlíšeniu 3 840 x 2 160 pixlov. Záznamy nahrané v kvalite 4K by sa mali prehrávať v televízoroch s podporou rozlíšenia 4K.



Digitálna alebo optická transfokácia?

Transfokácia (z angl. Zoom) je schopnosť meniť pole zobrazenia bez toho, aby ste hýbali fotoaparátom. Ide o dôležitú funkciu, na ktorú pri kúpe kamkordéra nesmiete zabudnúť. Pri transfokácii ide o zdanlivú zmenu vzdialenosti snímaného objektu. Dosiahnete to pohybom častí samotného objektívu alebo priblížením digitálnej snímky.

Optická transfokácia: Pri použití optickej transfokácie sa vlastne mení konfigurácia optických prvkov v objektíve, čím docielite inú ohniskovú vzdialenosť. Štandardom je 10-násobná optická transfokácia, čo znamená, že najdlhšia ohnisková vzdialenosť je 10-násobkom tej najkratšej. Existujú však aj kamkordéry dosahujúce až 60-násobné optické priblíženie.

Digitálna transfokácia: Pri digitálnej transfokácii ide skôr o priblíženie obrázka nasnímaného snímačom fotoaparátu než o zmenu ohniskovej vzdialenosti objektívu. Keďže pôvodný obrázok zostáva nezmenený, čím je pomer transfokácie vyšší, tým nižšia je kvalita obrazu.


Niečo o HD formátoch kompresie

Film nahraný kamkordérom sa komprimuje na veľkosť, s ktorou sa bude dať ľahko narábať. Kvalitu nahraného filmu spravidla určuje bitová rýchlosť, ktorá sa meria v megabitoch za sekundu (Mb/s). Čím je táto rýchlosť vyššia, tým kvalitnejší a väčší bude výsledný súbor.

Existuje niekoľko formátov kompresie.

HDV: Ide o pôvodný HD formát pre digitálne kamkordéry porovnateľný s tradičným DV formátom, pri ktorom sa používa páska. Nahráva vo vysokom rozlíšení Full HD, ale využíva kompresiu MPEG-2. V súčasnosti sa už spotrebiteľské fotoaparáty HDV veľmi nevyrábajú. Používajú ich hlavne profesionáli.

AVCHD: Súčasný štandard na nahrávanie a prehrávanie záznamov vo vysokom rozlíšení Full HD v spotrebiteľských kamkordéroch. AVCHD:

  • Nahráva vo vysokom rozlíšení Full HD, ale má vyššiu rýchlosť kompresie než formát HDV. Používa kompresnú metódu MPEG-4/H.264.
  • Nahráva videá v HD kvalite, ktoré však nezaberajú veľa pamäte.
  • Na nahratie 30-minútového záznamu potrebuje 1 GB.

XAVC: Tento formát je navrhnutý na podporu 4K kamkordérov. Tvorcovia filmov pomocou neho kontrolujú veľkosť a kvalitu 4K súborov. Formát 4K dosahuje bitovú rýchlosť až 960 Mb/s, ale pomocou formátu XAVC ju môžete znížiť až na menej než 100 Mb/s.

XAVC nie je vyhradený iba pre rozlíšenie 4K. Poradí si aj s vysokým rozlíšením Full HD.


Možnosti nahrávania a ukladania filmov

Domáce videá sa nahrávajú digitálne a ukladajú sa na interný pevný disk alebo na pamäťovú kartu.

Pevný disk: Nahraté záznamy môžete ukladať priamo do fotoaparátu, pričom si môžete vybrať model interného pevného disku. Existujú dva typy interných úložísk:

  • Pevný disk (HDD): Ide o štandardný pevný disk, ktorý ponúka veľký úložný priestor, ale je dosť ťažký a obsahuje pohyblivé časti.
  • Pamäť Flash: Ľahší, rýchlejší ukladací priestor, ktorý neobsahuje žiadne pohyblivé časti, ale poskytuje menej miesta.

Pamäťové karty: Nahrané filmy si môžete uložiť na malú pamäťovú kartu, ktorá sa vkladá do zásuvky vo fotoaparáte. Dôležitá je rýchlosť karty: Pre video v kvalite Full HD so zvukom budete potrebovať rýchlejšiu kartu než pre video v kvalite SD bez zvuku.

Výkon karty závisí od týchto parametrov:

Úložisko údajov: Kapacita karty sa meria v gigabajtoch.

Rýchlosť karty: Rýchlosť zapisovania údajov na kartu. Meria sa v megabajtoch za sekundu – MB/s (na rozdiel od megabitov za sekundu – Mb/s, ktoré vyjadrujú pôvodnú rýchlosť nahrávania v bitoch). Karty sú označené štítkom s údajmi o triede:

Enlarge image

Vytváranie a úprava knižníc v službe PlayMemories: Svoje videá si môžete bezpečne uložiť online v službe PlayMemories od spoločnosti Sony. V nej budete mať svoje vzácne spomienky vždy poruke a môžete si ich zorganizovať do svojich osobných knižníc. Takisto si ich môžete prezerať v prenosnom počítači, tablete alebo v televízore, ak tieto zariadenia podporujú bezdrôtovú synchronizáciu.

Zistite, ako si môžete preniesť videá v SD kvalite z kamkordéra DV alebo Digital8 do počítača.
Zistite, ako si môžete preniesť videá v SD kvalite z kamkordéra DV alebo Digital8 do Mac.


Prehrávanie filmov v televízore

Digitálny kamkordér môžete pripojiť k televízoru a svoje filmy sledovať na veľkej obrazovke. Stačí urobiť pár jednoduchých krokov.

  1. Kábel HDMI zapojte do portu HDMI OUT na kamkordéri.
  2. Druhý koniec kábla zapojte do portu HDMI IN na televízore.
  3. Film, ktorý prehráte vo fotoaparáte, sa zobrazí aj v televízore.

Ďalšie informácie o prehrávaní filmov v televízore


Iné dôležité funkcie, ktoré treba zohľadniť pri výbere fotoaparátu

Širokouhlý objektív: Niektoré kamkordéry sú vybavené širokouhlými objektívmi, ktoré vynikajúco snímajú rozľahlé panorámy vrchov a hôr, prípadne rôzne historické dominanty. Širokouhlý objektív sa výborne hodí aj na filmovanie skupín ľudí alebo snímanie v tesných priestoroch.
Enlarge image

Snímač: Snímač je časť fotoaparátu vystavená svetlu, ktorá je potrebná na vytvorenie digitálneho záznamu obrazu. Čím je snímač v kamkordéri väčší, tým je záznam detailnejší. Snímače vysokej kvality, ako je Exmor R CMOS zabudovaný vo viacerých fotoaparátoch Sony, dokážu zaznamenávať sýte, detailné obrazy aj pri slabom osvetlení alebo pri snímaní v interiéri.


Optická stabilizácia obrazu: Už nepatrný pohyb paže alebo ruky môžete spôsobiť chvenie fotoaparátu. Pomôže vám funkcia optickej stabilizácie, ktorá obraz stabilizuje a zabráni jeho rozmazaniu. Vyvážený optický stabilizátor obrazu Optical SteadyShot od spoločnosti Sony je navrhnutý tak, že umožňuje veľmi stabilné nahrávanie.