Negatívny priestor

Pozadie špičkového zvuku

Počúvanie hudby s prémiovými zvukovými produktmi je jednoducho radosť! Vytvorili sme nový dizajnový jazyk, aby sme oslovili širšie publikum.

Uspokojenie viac poslucháčov jedinečným zvukom

Počúvanie skladieb vo formáte MP3 alebo AAC je v súčasnosti aj vďaka rozmachu smartfónov a mobilných zariadení bežné a ľudia menej vyhľadávajú verný zvuk vo vysokom rozlíšení. Chceme, aby viac ľudí počulo, o čo prichádzali, vďaka zážitkom z počúvania, ktoré vysoko predčia kvalitu diskov CD - najmä teraz, keď pokroky v digitálnom zvuku umožňujú prenos a distribúciu veľkého množstva vysokokvalitnej hudby. Skutočnosť, že bezdrôtové počúvanie je čoraz populárnejšie, ukazuje, že ľudia túžia aj po jednoduchosti a pohodlí. Nastal čas na nový pohľad na to, čo robí prémiový zvuk skutočne prémiovým, a vytvorenie nového dizajnového jazyka dneška a zajtrajška s cieľom ukázať, čím je tento zážitok z počúvania výnimočný.

Čo ľudia hľadajú v prémiovom zvukovom dizajne? Spýtali sme sa odborníkov a zvukových nadšencov prostredníctvom výskumu a seminárov v Tokiu a Londýne. Posúdenie estetiky zvukových nadšencov nám pripomenulo, aké dôležité je poslucháčov uistiť o dokonalosti zvuku, ukázať jeho technický základ a naznačiť vysoké rozlíšenie prostredníctvom vzhľadu produktu a použitých materiálov. Namiesto hľadania tenkého, ľahkého a futuristického dizajnu by mal produkt, ktorý sme sa snažili vytvoriť, vzbudiť dôveru svojou pevnosťou a dôkladnosťou.

Kompresia, kondenzácia a negatívny priestor

Pri skúmaní podstaty zážitku z počúvania vo vysokom rozlíšení sme si uvedomili, ako veci vyzerajú stlačené a kondenzované. Predstavte si spojenie všetkých prvkov zvukového produktu do jedinej ucelenej hmoty - stláčali by sme ich, až kým by sa materiály nezliali do jedného celku, a zostalo by len to najdôležitejšie. Tento proces nevyhnutne odhalí negatívny priestor, ktorý vznikol pri súčasnom zachovaní základných funkcií. Okrem týchto línií sme sa rozhodli zamerať na dizajn výsledného priestoru, ktorý zdôrazňuje to, čo robí prémiový zvuk skutočne prémiovým.

Aký je ideálny negatívny priestor pre každý druh zvukového produktu? Pri uvažovaní sme sa riadili troma stratégiami. Tvary vytvorené v rámci tohto procesu kompresie by boli jednoduché a ikonické. Zvukové produkty by súčasne vyzerali spoľahlivo robustné a odolné. A jemne zrnitá povrchová úprava a textúry by svojím dojmom vysokej presnosti a hustoty pripomínali hudbu vo vysokom rozlíšení.

Neklamné známky kvality ako pripomenutie jedinečnosti

Takuma, hlavný umelecký riaditeľ

Sledujeme všeobecný trend smerujúci k minimalistickému dizajnu, ale prémiový zvuk smeruje k iným métam. Z hľadiska dizajnu by vám tieto výrobky mali naznačiť niečo o svojich funkciách a konštrukcii, ktoré sú základom tejto úrovne zvukového výkonu. Hudba vo vysokom rozlíšení zachováva detaily, ktoré sa za bežných okolností stratia, a prináša rozlíšenie a podstatu zvuku. Rovnaký prístup by sme mali použiť aj v dizajne. Namiesto postupného odstraňovania jednotlivých častí by sme sa mali snažiť o výraznejšiu prezentáciu základnej kvality v maximálne elegantnom prevedení.

Vysoká čistota a vernosť v koncentrovanej podobe

NW-ZX2

Stačí vziať Walkman® NW-ZX2 do ruky a zistíte, že sme sa nesnažili ukryť zosilňovaciu jednotku vo vnútri. Zatiaľ čo zvyšok tela sa zdá stlačený, na zadnej strane si všimnete mierny výstupok v mieste, kde sa nachádza zosilňovač. Tento výrazný tvar ukazuje, čo všetko je potrebné na vytvorenie vynikajúceho zvuku. Tlačidlá sú vnorené a vďaka vzniknutému negatívnemu priestoru ich bez problémov nahmatáte. Ďalšími dizajnovými prvkami podporujúcimi zvukový výkon sú zaoblené steny hliníkového rámu, ktoré vytvárajú väčšiu pevnosť. Pieskovaná povrchová úprava pripomína vysoké rozlíšenie. Pri uložení prehrávača máte vďaka starostlivo zostavenému dizajnu s vyššou polohou dostatok priestoru na jednoduché zasunutie kvalitných väčších konektorov.

Prehľadne uložené rozhrania

PHA-3

Na rozdiel od predchádzajúceho dizajnu zosilňovača pre slúchadlá má zosilňovač PHA-3 s krytmi rozhrania a ovládania, ktoré sú zdanlivo pridané ako externý prvok, všetky potrebné komponenty v pevnom tele, ktoré zvýrazňuje tieto základné aspekty. Pri kondenzácií funkcií sme zabudovali kryty do tela, čím vznikol priestor pre tlačidlá a konektory slúchadiel. Skrutky sú starostlivo skryté, vďaka čomu je elegantné telo ešte viac plynulé. Vyrobené z frézovaného hliníka a opracované tryskovaním. Kvalitu ovládacieho prvku zvuku budete cítiť už na prvý dotyk.

Nevyhnutné odpovede v snahe o to, čo je dôležité

Yashiro, dizajnér

Je dôležité, aby tvary prémiových zvukových výrobkov zohľadňovali vyššie štandardy kvality zvuku. Priestor, ktorý vznikol po zachovaní funkcií určujúcich kvalitu zvuku a zážitok z počúvania, predstavuje pre nás negatívny priestor. Tak vznikol vonkajší tvar daný pohľadom zvnútra, a to všetko v spojení s mimoriadnou čistotou zvuku a zážitkom z počúvania.

Rozprúďte rytmy
z dvoch budičov

XBA-Z5

Slúchadlá do uší XBA-Z5 prinášajú dvojité vyvážené jednotky s technológiou Balanced Armature pre jasnejšie stredné a vysoké tóny spolu s veľkou dynamickou budiacou jednotkou. Negatívny priestor má v rámci tohto dizajnu podobu medzery medzi jednotkami, ktorá zostala v procese spájania funkcií do jednoliateho celku zachovaná. Vizuálne to naznačuje, že slúchadlá sú vybavené dvoma budiacimi jednotkami nevyhnutnými pre ich vynikajúci zvukový výkon. Samotný kryt je vyrobený z vysoko pevného horčíka s jemnozrnnou štruktúrou pripomínajúcou vysoké rozlíšenie.

Kryty vyjadrujúce vysoký výkon

MDR-Z7

Veľkorysé 70 mm budiace jednotky v slúchadlách MDR-Z7 vytvárajú efekt plochej vlny pre prirodzenejšie znejúcu hudbu. Sú tiež naklonené smerom k uchu, čo umožňuje rovnomernejšiu distribúciu zvuku v širokom frekvenčnom rozsahu. Kryt zohľadňuje tvar týchto kľúčových, vysokovýkonných budiacich jednotiek - tento detail sme zachovali aj pri vytváraní čo najkompaktnejšieho krytu bez zníženia výkonu. Aj v tomto prípade jemná povrchová úprava naznačuje vysokú kvalitu zvuku. Kryty sú spojené tenkými ramenami z hliníka, vďaka čomu sú pevné a súčasne tenké.

Vizuálne prvky zvýrazňujú hlavné funkcie

Kurihara, dizajnér

Aj keď využívame pri vytváraní dizajnu koncepciu kondenzácie, kompresie a zachovania, niektoré funkcie produktov sú dôležitejšie ako iné. Chceli sme zvýrazniť funkcie ovplyvňujúce kvalitu zvuku, vzhľad, použiteľnosť atď., ktoré sa líšia v závislosti od produktu. Vytvorením negatívneho priestoru na otvorených plochách dávame jasne najavo, čo je najdôležitejšie a stojí za povšimnutie.

Dizajn so subwooferom
urobí dojem na pohľad

MHC-V7D/SHAKE-X7D

Estetika negatívneho priestoru inšpirovala aj dizajn jedinečných domácich zvukových systémov bez podpory vysokého rozlíšenia, ako sú systémy MHC-V7D/SHAKE-X7D, ktoré sú srdcom každého večierka. Zamerali sme sa na basový reproduktor, ktorý symbolizuje masívny zvuk. Zmenou priestoru medzi ním a strednými a výškovými reproduktormi - medzier, ktoré vznikli pri stlačení každého reproduktora do kompaktnejšieho usporiadania - získal produkt výraznejší dizajn a zdôraznili sme určité funkcie.

Pri pohľade zboku vytvára systém elegantnú siluetu s hladkým povrchom. Náznak napätia v týchto plochách vytvára dojem koncentrácie silného akustického tlaku vo vnútri. Súčasne sú minimalizované paralelné povrchy, čo zlepšuje akustiku. Vo vrchnej časti sa nachádzajú ploché tlačidlá s rovnakým kondenzovaným dizajnom, ktoré zabraňujú kontaktu pri premiestňovaní systému.

Mimoriadne odolný dizajn

Morimoto, dizajnér

Profesionáli a fanúšikovia prémiového zvuku chcú produkty, na ktoré sa môžu spoľahnúť aj niekoľko rokov. Preto chceme, aby boli spoľahlivé technológie vo vnútri zariadenia viditeľné už navonok. Nič pre nás nie je dôležitejšie ako záujem o naše výrobky medzi ľuďmi, ktorí berú hudbu vážne.

Dizajn
Čistá geometria

Symfónia audiovizuálnych a interiérových prvkov. Spoznajte príbehy, ktoré stoja za dizajnovou inšpiráciou.