ROZHOVORY S UMELCAMI OD SPOLOČNOSTI SONY

Marty Friedman

Marty, hlavný gitarista americkej heavymetalovej skupiny Megadeath v rokoch 1990 – 2000, sa v roku 2004 presťahoval do Japonska a zamiloval si množstvo hudobných štýlov vrátane JPOP.

Základ: Jednoduchý prenosný hudobný prehrávač

Od roku 2004 žije Marty v Japonsku a je veľmi aktívny na hudobnej scéne - pracuje ako televízny moderátor, umelec, spisovateľ a majiteľ hudobného vydavateľstva, a to je len časť jeho aktivít. Hovorí o vplyve zvuku vo vysokom rozlíšení na hudobný priemysel.

Rozhovor: blueprint/Fotografie: Yohei Takeuchi

Otázka: Pochádzate zo Spojených štátov. Kedy ste prvýkrát objavili Walkman®?

Odpoveď: Keď som bol mladý. Hudbu bolo vtedy bežné počúvať iba doma alebo na koncertoch, ale ja som na strednej škole miloval hudbu a vláčil som svoj obrovský prehrávač stále so sebou. Takže keď som prvýkrát uvidel Walkman®, bol som unesený.

Otázka: Akú hudbu počúvate?

Odpoveď: Vo všeobecnosti hudbu, ktorú práve tvorím. Po hodinách počúvania skladieb v štúdiu je niekedy ťažké povedať, čo je dobré a čo zlé. Počúvam pri prechádzkach v parku alebo v chráme. Vtedy mám pocit, že je to už hudba niekoho iného, čo vytvára prirodzenú spätnú väzbu.

Otázka: Prenosný prehrávač je pravdepodobne nevyhnutnou súčasťou vašej práce. Ako ste spokojný s používaním prehrávača Walkman® so zvukom vo vysokom rozlíšení?

Odpoveď: V porovnaní s prehrávačom MP3 sú nižšie zvuky melodickejšie. Pre mňa je však dôležitejšie mať prenosný prehrávač, ktorý je robustný a jednoducho sa ovláda, na tom záleží viac než na „špičkových parametroch“ alebo „vysokej kvalite“.

Otázka: Čo si ako skladateľ myslíte o zvuku vo vysokom rozlíšení?

Odpoveď: Pravda je, že kvalita hudby na diskoch CD alebo komprimovaných zvukových súborov je neporovnateľná s tou pri pôvodnej úprave skladieb, ale toho som sa nikdy nebál. Vždy mám na pamäti: „Nezabudni na pocity obyčajných ľudí“. Preto pri skladaní piesní používam kvalitné reproduktory, ale na konci počúvam výsledok na lacných reproduktoroch a upravujem zvuk.

Otázka: Ak sa zvuk vo vysokom rozlíšení stane bežnou normou, ovplyvní to váš produkčný proces?

Odpoveď: V blízkej budúcnosti budú smartfóny kompatibilné so zvukom vo vysokom rozlíšení. Keď tento moment nastane, získam na tom nielen ja na strane produkcie, ale aj celý hudobný priemysel, pretože to rozhýbe peniaze. Na tvorbu dobrej hudby potrebujete prostriedky... a chcem, aby si poslucháči kúpili hudbu, ktorá sa im páči. Keď ľudia vyskúšajú tento Walkman®, budú možno chcieť hudobné tituly vo vysokom rozlíšení, a to bude určite dobré pre celý hudobný priemysel aj hudobníkov.

Otázka: Dobre, posledná otázka. Čo pre vás znamená hudba?

Odpoveď: Nuž, povedal by som, že hudba je môj život. Ak by som mal uviaznuť na pustom ostrove len s jedinou vecou, bol by to prenosný prehrávač s obrovskou pamäťou. (smiech)

Chiyomaru Shikura

„Čo poslucháči skutočne chcú a budú kupovať, je hudba, ktorá vyvolá túžbu vlastniť ju.“

Kvalita skutočne podľa predstáv autora

Vychutnajte si tie najjemnejšie detaily zvuku štúdiovej kvality vo vysokom rozlíšení. Všetky súčasti od signálu až po reproduktor navzájom spája vášeň pre hudbu a vyspelé technológie, napríklad digitálne zvýšenie rozlíšenia, a pomáhajú vytvoriť dokonalý zážitok z počúvania.