Prvá skúsenosť skupiny KODALINE so zvukovou technológiou 360 Reality Audio

S členmi skupiny KODALINE sme sa rozprávali o tom, ako píšu skladby, o ich prvom stretnutí s technológiou 360 Reality Audio a jej potenciáli zmeniť spôsob, akým umelci robia hudbu.

V spolupráci s portálom LIVE NATION

Skupina KODALINE
KODALINE

Zľava doprava: Jason Boland/Steve Garrigan/Vincent May/Mark Prendergast

Modernrockové kvarteto Kodaline z írskeho Dublinu, príznačné svojou vzletnou a chytľavou gitarovou rockovou hudbou, býva prirovnávané ku kapelám ako Coldplay, Keane, U2 a Oasis. 

Koncom roka 2012 sa skupina dostala do užšieho výberu ankety spoločnosti BBC Sound of 2013, no napokon ju porazila skupina HAIM. Skupina Kodaline vydala svoj debutový album s názvom In a Perfect World v júni 2013, čomu predchádzali single High Hopes a Love Like This. 

Skupina pochádza z robotníckeho mesta Swords a tvoria ju talentovaní Steve Garrigan, Vinnie May Jr., Jason Boland a Mark Prendergast. V roku 2012 vydala rovnomenné EP s ambíciou vydať rok nato aj kompletný album. 

Album skupiny Kodaline v Írsku zožal úspech, dvakrát získal platinovú platňu a darilo sa mu aj v Británii (umiestnil sa na tretej priečke a získal zlatú platňu), ako aj v niektorých častiach Európy. Začiatkom roka 2015 ho nasledoval druhý, Coming Up for Air. 

Album sa v britských rebríčkoch umiestnil na štvrtej priečke a priniesol hity ako The One a Honest. V lete 2017 sa skupina vrátila so singlom Brother a EP I Wouldn't Be. Rok nato vydala singel Follow Your Fire, ktorý sa objavil aj na jej treťom, popovo ladenom albume, Politics of Living.

„Hudba je stelesnením citov.“

– LIVE NATION

Ďakujem vám, že ste prišli, chlapci. Môžete nám povedať niečo o začiatkoch skupiny Kodaline? Kedy ste sa rozhodli, že chcete, aby sa tvorenie hudby stalo vašou kariérou?

STEVE GARRIGAN

S Markom sme spolu začali hrať ako tínedžeri. Robili sme však len cover verzie iných skladieb. Potom to však na nás skrátka prišlo a pustili sme sa do písania skladieb a hrania pred publikom. Pred každým, kto bol ochotný počúvať, aj keď vtedy takých veľa nebolo. Takže to bolo dosť ťažké. [smiech] Proste sme sa zamilovali do hudby, písania, nahrávania a vystupovania. A máme veľké šťastie, že teraz môžeme cestovať a vystupovať po celom svete. Je to úžasné.

– LIVE NATION

Môžete nám trocha priblížiť, ako sa vám podarilo nevzdať to?

MARK PRENDERGAST

Napísali sme zopár skladieb a boli sme presvedčení, že sú dobré. A jednoducho sme si povedali, že si ich určite musia vypočuť aj iní. Chceli sme tieto skladby ukázať svetu. Keď roky ostatným hovoríte, že ste hudobníci a že sa chcete venovať hudbe, spočiatku vám veľmi neveria. Preto sa to zdalo nereálne až dovtedy, kým sa to nezmenilo na skutočnosť. A keď to prišlo a my sme začali vydávať hudbu a ľudia začali chodiť na vystúpenia, vtedy sme si akosi uvedomili, že by sme to mohli robiť večne – ak by to ľudia od nás chceli.

STEVE

Najlepší a najzvláštnejší pocit na svete je počuť ľudí spievať vaše skladby. A naživo je to úžasné.

– LIVE NATION

Teraz už hrávate pred veľkým publikom. Musí to byť skvelý pocit, však?

VINCENT MAY

Áno, už sme pokročili od koncertov v malých kluboch, kde sme hrávali pre sotva sto ľudí. Je úžasné, že teraz môžeme vystupovať v priestoroch s niekoľkotisícovým publikom. Nikdy to však neberieme ako samozrejmosť.

– LIVE NATION

Keď už sme pri tom, čo pre vás momentálne znamená písanie hudby?

VINCENT

Pre mňa znamená všetko.

STEVE

Áno, je všetkým. Je to naša vášeň. Svet bez hudby si nedokážem predstaviť.

VINCENT

Popravde si ani neviem predstaviť, že by sme robili niečo iné. Je to tá najlepšia práca na svete. [smiech]

STEVE

To je tiež pekný výrok. No je trocha, hm, neviem...

MARK

Pokračujte…

STEVE

„Hudba je stelesnením citov.“ Naozaj si to myslím. No prosím, a on sa na mne iba smeje.

VINCENT

Nie, je to skvelé.

STEVE

V skladbe niekedy viete zachytiť emóciu, ktorá sa nedá vyjadriť slovami. Proste ju z nej cítiť.

MARK

Že môžem zložiť skladbu o tom, čo ma výrazne ovplyvňuje, či už je to niečo príjemné, alebo náročné… A to potom veľakrát skončí aj v našej hudbe. No a viete, kým nemáme hudbu, nemôžeme ísť na turné. Takže skladanie hudby znamená všetko. Od neho sa všetko odvíja.

kodaline-hranie-1
kodaline-hranie-2
„Hudba pre každého znamená niečo iné. No aj tak je najlepšie, keď sa všetci tí ľudia stretnú a spievajú vaše skladby s vami.“

– LIVE NATION

Ako sa všetky tie pocity, ktoré zo seba dávate pri písaní hudby, prejavujú pri koncertoch naživo?

MARK

Na poslednom koncerte, ktorý sme hrali pred pár dňami, bola v prednom rade dievčina, ktorej z očí stekali slzy. Zároveň však celý čas vyzerala nesmierne šťastná a bolo zrejmé, že mnohé skladby pre ňu veľa znamenajú. A naopak, osoba veľa nej sa stále smiala, tlieskala a užívala si to. Hudba teda pre každého znamená niečo iné. Úplne najlepšie však je, keď sa všetci tí ľudia stretnú a spievajú tvoje skladby spolu s tebou.

STEVE

Áno, je to úžasný pocit.

– LIVE NATION

A akí dôležití sú pre vás fanúšikovia?

STEVE

Dá sa povedať, že na konci každého koncertu, ktorý odohráme, ďakujem každému jednému fanúšikovi za to, že prišiel. Bez fanúšikov by sme nemohli robiť to, čo robíme. Mohli by sme skladať piesne, ale nikto by ich nepočúval. Mohli by sme hrať na koncertoch, no nikto by neprišiel. [Smiech] Bez fanúšikov by sme neboli ničím, takže sme im veľmi vďační.

JASON BOLAND

Máme šťastie, že nás tak podporovali. Je jasné, že sme počas kariéry prešli mnohými zmenami. Menili sme štýly a tak trochu aj smer a chvíľu sme boli aj mimo. No vždy, keď sme sa vrátili, čakali na nás, boli tu, pripravení znovu nás privítať a prísť na naše koncerty.

– LIVE NATION

Naďalej z času na čas radi hrávate menšie koncerty. Ísť do malého klubu a byť ľuďom tvárou v tvár – akoby šlo o pozdrav fanúšikom. Môžete nám o tom, aké to je, povedať čosi viac?

STEVE

Je to tak, ako už povedal aj Mark. Jednému fanúšikovi stekajú po lícach slzy a druhý sa smeje. V malom klube to vidno, no vo veľkej sále sa to trochu stráca. Takže je na tom niečo výnimočné, akési spojenie s fanúšikmi.

MARK

Keď hráte v klube – napríklad malom klube s 200 fanúšikmi –, niekedy to tam môže pôsobiť ešte hlasnejšie ako pri hraní pred tisíckami ľudí. Veľké publikum je totiž od vás vždy ďalej, a keď ste v klube, ten drobný priestor je naplnený omnoho koncentrovanejšou energiou. Aj počas tohto uplynulého leta sme popri hraní na všetkých tých obrovských festivaloch vystupovali aj v maličkých akustických kluboch. Podľa mňa nám poskytujú rovnaký zážitok, aký máme aj z veľkých akcií. Je skvelé, že môžeme robiť oboje.

– LIVE NATION

Poďme sa porozprávať o vašom najnovšom albume Politics of Living. Z hľadiska zvuku a skladania piesní je to pre vás sčasti odklon. Môžete nám trocha priblížiť, prečo ste pri tomto albume chceli skúsiť niečo nové – pracovať s inými producentmi a hrať sa v štúdiu s inými zvukmi?

STEVE

Keď sme začínali robiť tento album, hlavným cieľom bolo vyjsť z našej komfortnej zóny. Myslím si, že komfortnou zónou našej kapely vždy boli pomalé balady nenáročné na produkciu. Dostali sme príležitosť pracovať s množstvom skvelých ľudí a každý producent so sebou priniesol niečo nové, ukázal nám úplne iný svet zvukov. Veľa skladieb sme takpovediac vyhodili, no bavilo nás s nimi experimentovať. Veľa sme sa naučili.

Pri písaní skladby si zvyčajne sadnem za klavír alebo vezmem gitaru a začnem si pospevovať. Naopak, jeden z našich producentov zas na začiatku procesu tvorby skladby vezme prenosný počítač a vytvorí na ňom kadejaké bláznivé zvuky. Je to úplne odlišný spôsob práce. Bolo to však úžasné a som skutočne hrdý na to, čo sme týmto albumom dosiahli. To bol náš cieľ – opustiť svoju komfortnú zónu a experimentovať. Objavili sme také zvuky, o akých sme nemali ani chýru. Bol to skvelý a príjemný zážitok.

JASON

Áno. Pri albume Politics of Living sme sa chceli sčasti odkloniť od svojej obvyklej tvorby. A mali sme skvelú príležitosť pracovať s viacerými novými producentmi, ktorý nás posunuli trocha inými smermi.

MARK

Na tomto albume sa mi páči zvuk skladby s názvom I Wouldn't Be. Sú to len naše štyri hlasy, nič iné. Keď som si ho prvýkrát vypočul v štúdiu, znel mi nádherne, pretože v tom neboli žiadne triky. Najprv vošiel dnu Steve a naspieval svoju časť. Následne sme vošli dnu a naspievali svoje časti každý po jednom my ostatní. Počuť len naše samotné hlasy bolo naozaj povznášajúce a pekné.

– LIVE NATION

Keď spomíname možnosti zvuku, čo hovoríte na novú technológiu 360 Reality Audio od spoločnosti Sony? Vďaka nej môžete poslucháča umiestniť do centra nahrávky a zvuk rozkrúžiť okolo neho. Myslíte, že by sa vám pomocou nej hudbou podarilo lepšie vyjadriť isté veci, pri ktorých to zatiaľ možno nešlo?

STEVE

Nemám slov.

VINCENT

Ide o nový spôsob, ako to urobiť. Ale tak to bolo, aj keď sa pokúšali prvýkrát použiť viacstopové nahrávanie alebo…

STEVE

Overdubbing.

VINCENT

Overdubbing! Je to niečo také, akurát to rozširuje obzory. Ide o úplne nový spôsob…

STEVE

… počúvanie hudby. A môže z toho tiež vzniknúť úplne nový spôsob tvorby hudby.

VINCENT

Áno, má potenciál od základov zmeniť, ako ľudia píšu hudbu či ako sa hudba mixuje a ako ju koncový používateľ vníma. Môže to byť prelomové.

– LIVE NATION

Čo môže pre skladbu pri nahrávaní spraviť správny zvuk v správnom čase?

STEVE

Správny zvuk v správnom bode vie skladbu skvelo dotvoriť. Na sto percent. Dajme tomu, že z nej máte také rozpačité pocity, zrazu sa ozve ten správny zvuk a vy si poviete:„Fíha, to je úžasné. To je ono, nechajme to takto.“ A zrazu je pieseň kompletná.

JASON

Je to ako hľadanie kľúča do zámku, ktorý sa pokúšate otvoriť.

STEVE

Áno. Alebo posledný diel skladačky. Čosi také. Je úžasné, aký je správny zvuk dôležitý.

– LIVE NATION

Máte nahratú pieseň. Čo poslucháčovi môže priniesť jej správne namixovanie?

MARK

Je dôležité nahrávku správne namiešať. Vrátili sa nám skladby, nad ktorými sme v štúdiu strávili hodiny, a páčili sa nám. [Potom] keď vám mix príde e-mailom, vravíte si, bože, je to tu. Kliknete na prehrať a hneď viete, či niečo nie je v poriadku: skladba nemá dobrý základ. Naopak sa však môže stať, že dostanete dobre namiešanú skladbu, do ktorej ste nevkladali veľa nádejí. A potom z ničoho nič počúvate ten mix a počujete, čo sa odohrávalo v hlave zvukového špecialistu, ktorý mix namiešal, keď vašu skladbu počúval. To môže váš názor zmeniť. Skladbu potom takto počujú všetci.

STEVE 

Mix môže pieseň vylepšiť, ale aj potopiť. Bezpochyby je to asi jedna z najdôležitejších vecí.

MARK

Nezávidím ľuďom, ktorí musia niečo mixovať, a to ani zvuk naživo. Musí to byť náročné. Je to názor jedného človeka, ktorý si musí povedať, že takto by to malo znieť pre všetkých ostatných. Poviem vám, že keď si nájdete dobrého mixážneho technika, už ho od seba nepustite.

VINCENT

Áno.

kodaline-hranie-3
kodaline-hranie-4
„Technológia 360 Reality Audio vás vezme inam. Odídete z tejto miestnosti a ocitnete sa v koncertnej hale.“

– LIVE NATION

Dobre, chlapci, práve ste vyskúšali slúchadlá s technológiou 360 Reality Audio od spoločnosti Sony, čo si o nej myslíte teraz?

STEVE

Ešte som nič také nezažil. Snažil som sa to nejako opísať. Je to ako byť na koncerte.

VINCENT

Zdalo sa mi, akoby som sedel za bicími a skutočne hral – bolo to fantastické. Nízke tóny boli úžasné. Cítil som sa úplne rovnako, ako keď hrám na koncerte.

STEVE

Je to čosi úžasné…

MARK

Je to úplne nový zážitok.

JASON

Zachytáva to aj priestory. Teraz človek cíti, aké to tam bolo v ten večer.

STEVE

Vezme vás inam. Odídete z tejto miestnosti a ocitnete sa v koncertnej hale.

– LIVE NATION

Čo hovoríte na to, ako ste zneli pomocou technológie 360 Reality Audio od spoločnosti Sony?

MARK

Teším sa, čo príde. Neviem sa dočkať, až uvidím, ako sa to vyvinulo a ako sa bude vydávať hudba. Ak bude vychádzať vo formáte, kde znie ako toto, tak to podľa mňa prinesie zásadnú zmenu.

VINCENT

Áno. Skutočnosť, že sa o tom rozprávame ako o formáte, predstavte si kultové skladby namiešané takýmto spôsobom, napríklad skladby od Led Zeppelinu alebo Beatles.

STEVE

Predstavte si, že počúvate živé vystúpenie!

– LIVE NATION

Páčil sa vám nejaký moment najviac? Upútalo vás niečo, čo ste takým spôsobom ešte nepočuli?

JASON

Áno, podľa mňa je to úvod. Pretože my každý večer počujeme, ako publikum spieva spolu s nami, a ako povedal Steve, je to ten najlepší pocit na svete. To, čo počujeme hore na pódiu, si však teraz môže užiť každý.

MARK

Bol to naozaj autentický zážitok. Práve sme dokončili turné, ale toto nás naň vrátilo späť. Ľuďom, ktorí možno nikdy na vlastnej koži neskúsia, aké je vystupovať pred početným publikom, to dáva možnosť zažiť čosi podobné.

– LIVE NATION

Tešíte sa, že si to budú môcť vyskúšať aj vaši fanúšikovia?

STEVE

Presne. Podľa mňa z toho budú ľudia riadne v šoku. V dobrom zmysle.

VINCENT

Áno, pretože nás to očarilo a mali sme možnosť to vyskúšať. A ako povedali aj chalani, pre člena publika alebo fanúšika je to jedinečný zážitok.

– LIVE NATION

Teraz príde ťažká otázka: Ako by ste opísali zážitok z technológie 360 Reality Audio jedným slovom?

JASON

Pohltilo ma to.

STEVE

Áno, to je dobré slovo. Pohlcujúci je výstižné.

VINCENT

Áno. Úžasné.

STEVE

Ako naozaj.

JASON

Je to jednoducho pohlcujúci a autentický zážitok.

MARK

Živý.

kodaline-počúvanie-1
kodaline-počúvanie-2
„Technológia 360 Reality Audio otvára úplne nové možnosti tvorby a nahrávania hudby.“

– LIVE NATION

Keď už viete o technológii 360 Reality Audio od spoločnosti Sony, nemáte chuť na základe toho tvoriť hudbu inak?

STEVE

Podľa mňa otvára úplne nové možnosti tvorby a nahrávania hudby.

MARK

Podľa mňa sa to začína, keď ste v štúdiu, niečo hráte a môžete to posúvať doľava a doprava. No keď používate technológiu 360 Reality Audio, môžete ísť do ľubovoľného smeru.

STEVE

Je to ozaj ohromujúce.

JASON

Pár koncertov sme sa pokúšali natočiť 360-stupňovým videom, no nikdy sa nám nepodarilo zachytiť tú správnu atmosféru. Keby sme však k tomu mali aj 360-stupňový zvuk, myslím, že by to vyzeralo úplne inak.

STEVE

Áno, toto je budúcnosť.

– LIVE NATION

Čo to podľa vás prinesie fanúšikom?

VINCENT

Výhodou podľa mňa je, že budú počuť ešte viac toho fantastického zvuku, ktorý si každý večer užívame my na pódiu. Keď už teda k sebe hore nemôžeme pozvať celé publikum…

MARK

Skúsiť by sa to dalo…

VINCENT

... Toto je druhá najlepšia vec.

MARK

Je to v prvom rade akýsi pocit. Keď som si nasadil slúchadlá, tak to chvíľu trvalo. Ťažko opísať, aké to je.

STEVE

Ťažko sa to opisuje slovami. No pre fanúšikov – pre tých, ktorí nás ešte možno nevideli naživo – je to, akoby tam boli. Skrátka čosi úžasné.

VINCENT

Na koncert však určite príďte.

JASON

Áno.

STEVE

Áno.

JASON

Je to takmer také dobré ako naživo.

MARK

Je to skoro také dobré ako naživo. Nieže nás tým pripravíte o robotu. [smiech]

– LIVE NATION

V rámci optimalizácie zážitku z technológie 360 Reality Audio vám tiež merali uši. Čo hovoríte na to, že spoločnosť Sony dokáže tento zážitok prispôsobiť každému jednému poslucháčovi?

JASON

Technológia, ktorá sa za týmto skrýva, je podľa mňa úžasná. Posunula sa dopredu do miery, akú som si ani nedokázal predstaviť. Už len to, že dokáže zmapovať, ako a kde máte v miestnosti hlavu, a prispôsobiť to každému zvlášť. Napríklad taký Steve bude na koncerte počuť naživo niečo iné ako ja, pretože som trochu vyšší. A že sa to dá zreprodukovať aj v slúchadlách, to mi vyráža dych.

VINCENT

Áno. Je trocha neuveriteľné, že sa to deje, a zároveň, že sa to deje tak rýchlo. Preto je podľa mňa napríklad z hľadiska nastavenia aplikácie úžasné, že sa bude dať prispôsobiť konkrétnemu človeku.

MARK

Pôsobí to veľmi futuristicky. Je to niečo úplne nové a iné. Bol to pre mňa skutočne skvelý zážitok.

STEVE

Ťažko sa to vyjadruje slovami, no úplne súhlasím s tým, čo povedali chalani. Budúcnosť vyzerá parádne.

Skupina KODALINE – Vincent
Skupina KODALINE – Steve
360-reality-audio

Zistite viac o technológii 360 Reality Audio a o technológii, na ktorej táto inovatívna koncepcia hudby spočíva.

WH-1000XM3

Počúvajte pomocou našich slúchadiel WH-1000XM3 s potlačením okolitého hluku a naplno zažite technológiu 360 Reality Audio.