Hlasy členov projektu AX700

Nový model
Handycam® pre
filmárskych
nadšencov aj profesionálov.

Zoznámte sa s našimi inžiniermi.

V televíznych štúdiách aj vo filmovej produkcii je spoločnosť Sony už dlhé roky uznávanou vďaka svojim profesionálnym videokamerám. Teraz pokročilé technológie a znalosti, ktoré nadobudla v oblasti výroby kamkordérov, spája do jedného spotrebiteľského produktu, modelu FDR-AX700. Prečo tohto špičkového zástupcu radu Handycam®, ktorý je takmer až na úrovni profesionálnych kamkordérov, ponúka širokej verejnosti? Opýtali sme sa troch členov tímu vývojárov, ktorí sa s nami podelili o svoje postrehy a ciele.

Juničiro
Juničiro Tamagawa 

[Plánovanie produktov]

Nobuhiro
Nobuhiro Onouči 

[Produktový dizajn (vedúci projektu)]

Hitoši
Hitoši Ueda

[Softvérové technológie (automatické zaostrovanie)]

Koncepcia

Funkčnosť a dizajn sa spájajú v jedno majstrovské dielo, ktoré si získa profesionálnych kameramanov a zároveň pokryje aj potreby tých amatérskych.

Najprv nám prezraďte, ako sa pri vývoji modelu AX700 podarilo dosiahnuť takú pokročilú úroveň? Čo za tým stálo?
AX700

Juničiro Tamagawa
[Plánovanie produktov]

Obľúbenosť televízorov s rozlíšením 4K za posledné roky výrazne stúpla a stúpla aj všeobecná miera používania softvéru na úpravu videozáznamov, čo do celého filmárskeho sveta prinieslo dramatické zmeny. Amatéri, pre ktorých je snímanie videozáznamov koníčkom, požadujú vysoký výkon a zároveň jednoduchšie používanie než v prípade profesionálnych modelov. Znamená to, že hranica medzi nimi a profesionálmi sa stiera. Ponuka kamier spoločnosti Sony bola v minulosti jasne rozdelená na dve skupiny – pre širokú verejnosť a pre profesionálov z oblasti filmovej a televíznej produkcie. V súčasnosti sa však na takéto delenie nedbá a používatelia siahajú po zobrazovacích produktoch z oboch kategórií. Profesionálni filmári napríklad nadšene siahajú po fotoaparátoch radu α s vymeniteľným objektívom, určených pre bežných spotrebiteľov. A preto, aby sme v rámci ponuky videokamier splnili nároky tak amatérov, ako aj profesionálov, priniesli sme tri kamkordéry – XDCAM PXW-Z90 (Z90), NXCAM HXR-NX80 (NX80) a Handycam® FDR-AX700 (AX700).

Z90 a NX80 sa považujú za profesionálne videokamery, zatiaľ čo AX700 je zaradený do kategórie spotrebiteľských videokamier Handycam®. V skutočnosti sú však ako traja súrodenci a ponúkajú takmer rovnakú kvalitu obrazu. Pokiaľ ide o konkrétne rozdiely, Z90 a NX80 majú praktické rukoväti, ktoré umožňujú snímanie z nízkeho uhla a jednoduché prenášanie, ako aj konektory XLR potrebné na profesionálne používanie. Z90 má okrem toho ešte ďalší konektor podporujúci profesionálny formát XAVC, ktorý sa s obľubou využíva vo vysielaní.

Čo bolo cieľom pri vývoji modelu AX700 z radu Handycam®?
Juničiro Tamagawa

Juničiro Tamagawa
Plánovanie produktov

Predtým bol hlavným zástupcom radu Handycam® model FDR-AX100 (AX100), uvedený na trh v roku 2014. Vyznačoval sa podporou nahrávania videozáznamu v rozlíšení 4K a mimoriadne kvalitnými zobrazovacími funkciami (napríklad na premenu kvalitných fotografií na úchvatné videozáznamy). Teraz prichádza ešte lepší model AX700 a všetko to dopĺňa o nové funkcie, ktoré ho robia ešte praktickejším. Keďže používateľov, ktorí sa snímaniu videozáznamov venujú vo voľnom čase a na pokročilej úrovni, rastie, stúpa aj ich dopyt po lepších funkciách umožňujúcich presné úpravy nastavení. Na druhej strane sú tu aj profesionáli, ktorí Handycam® využívajú pri práci, a preto požadujú profesionálne funkcie. To všetko sme pri vývoji modelu AX700 zohľadnili.

Nobuhiro Onouči
[Produktový dizajn (vedúci projektu)] 

Na vývoj modelu AX700 sme vytvorili tím zložený z členov skupiny orientovanej na spotrebiteľské videokamery, ako aj z členov skupiny venujúcej sa profesionálnym videokamerám. Tento spôsob organizácie (premyslený výber členov z dvoch tímov) bol dovtedy nevídaný. Aký tím zostaviť, keď treba vytvoriť kamkordér profesionálnej kvality? Túto otázku sme si položili niekoľkokrát a dospeli sme k záveru, že na čelo bude najlepšie postaviť návrhárov z profi oddelenia a pomáhať si pritom know-how zozbieraným spotrebiteľským tímom, ktoré sa rozhodne zíde pri riešení problémov, čo vývoj tejto novej kamery prinesie.

Nobuhiro Onouči
Na aké špecifické požiadavky model AX700 reaguje?
4K

Juničiro Tamagawa
[Plánovanie produktov] 

Používatelia modelu AX100 najviac požadovali automatické zaostrovanie, preto sme mu počas vývoja modelu AX700 venovali najväčšiu pozornosť. Spojenie veľkého obrazového snímača typu 1.0 a funkcie nahrávania v rozlíšení 4K umožňuje zachytávanie snímok s malou hĺbkou ostrosti, no to si vyžaduje výnimočne presné zaostrovanie. Dokonca aj keď sa počas snímania videozáznamu zdá, že objekt je zaostrený, pri prezeraní záznamu na veľkej obrazovke televízora s rozlíšením 4K bývajú používatelia niekedy sklamaní, pretože objekt nie je až taký zaostrený, ako čakali. Kamera musí objekty zameriavať presne po celý čas a v tom správnom momente, keďže scény sa neopakujú. Hoci sa môže zdať, že ide o bežný základný výkon, musíme zákazníkom umožniť zachytávať objekty spoľahlivo vždy, keď sa naskytne jedinečná príležitosť. To bolo naším najhlavnejším cieľom, a preto sme sa sústredili na výkon automatického zaostrovania.

Prebral model AX700 z profesionálnych videokamier aj iné dôležité funkcie?

Nobuhiro Onouči
[Produktový dizajn (vedúci projektu)]

Pre profesionálnych používateľov je kľúčová jednoduchá obsluha. AX700 sa od modelov Handycam® odlišuje práve štruktúrou ponuky a ovládaním. Umožňuje totiž ešte podrobnejšie úpravy nastavení a záležať sme si dali aj na čo najjednoduchšom používaní. Zvýšili sme rozlíšenie elektronického hľadáčika OLED aj panela displeja LCD, aby sa oči pri kontrole snímok menej namáhali, a pridali sme aj prémiové zariadenia používané v profesionálnych videokamerách. Počas vývoja sme prehodnotili aj tvar držadla, aby pri snímaní zabezpečovalo väčšiu stabilitu, a išlo nám i o splnenie štandardov odolnosti profesionálnych modelov, aby sa model AX700 dal používať aj v náročných podmienkach.

hľadáčik oled lcd
Technológia

Rýchlosť automatického zaostrovania z fotoaparátov radu α s vymeniteľným objektívom dokazuje svoj skutočný potenciál v oblasti snímania videozáznamov.

Priblížte nám automatické zaostrovanie modelu AX700 a ako ste mu pri vývoji venovali zvýšenú pozornosť.
Hitoši Ueda

Hitoši Ueda
[Softvérové technológie (automatické zaostrovanie)]

Prvýkrát v histórii kamkordérov Handycam® má model AX700 systém rýchleho hybridného automatického zaostrovania (AF), technológiu, ktorá sa stala obľúbenou vďaka kompaktným digitálnym fotoaparátom Cyber-shot a radu α s vymeniteľným objektívom od spoločnosti Sony. Nemožno nespomenúť aj nové AF s detekciou fázového rozdielu spojené s AF bežného typu s detekciou kontrastu, ktoré ponúka mimoriadne rýchle, presné a stabilné sledovanie zaostrovaného objektu. A aby toho nebolo málo, displej LCD zobrazuje polohu zaostrenia fotoaparátu v zelenom rámčeku AF.

Juničiro Tamagawa
[Plánovanie produktov]

V prípade fotografií je pri automatickom zaostrovaní dôležitá rýchlosť a presnosť, s akou dokáže fotoaparát zamerať objekt. Pri snímaní videozáznamu sa však na dosiahnutie požadovaného výrazu využíva proces transformácie nezaostreného obrazu na zaostrený. V takom prípade rýchle zaostrovanie nemusí vždy zaručiť pozoruhodné zábery. Počas filmovania sa často zámerne využíva aj pomalé, no plynulé zaostrovanie. To, samozrejme, neznamená, že pri snímaní videozáznamov rýchle a presné automatické zaostrovanie dôležité nie je, avšak plynulý pohyb zaostrenia a jeho kvalita sú podstatné tiež.

Hitoši Ueda
[Softvérové technológie (automatické zaostrovanie)]

Technológia AF vďaka obrazovému snímaču s AF s detekciou fázového rozdielu a novému algoritmu vyvinutému exkluzívne pre potreby snímania videozáznamov dosahuje nielen rýchly, ale aj prirodzený a plynulý pohyb zaostrenia. Ako kamera prenáša aktuálny bod zamerania na ďalší objekt? Vďaka systému AF s detekciou fázového rozdielu, ktorý predpovedá zamýšľaný cieľ, spätne vypočíta vhodnú rýchlosť zamerania na dosiahnutie plynulo zaostreného obrazu. A preto je model AX700 vybavený siedmimi rôznymi rýchlosťami zaostrovania.

Spomenuli ste kvalitné stabilné automatické zaostrovanie. Prezradíte nám o ňom viac?
AF

Hitoši Ueda
[Softvérové technológie (automatické zaostrovanie)]

Iste. Stabilnosť sledovania objektu je ďalšou z predností modelu AX700. 273 bodov automatického zaostrovania (AF) s detekciou fázového rozdielu zabezpečuje približne 84 % pokrytie celej plochy obrazu. Každý z týchto bodov zohráva rolu pri výpočte miesta zaostrenia na objekt. Systém tieto údaje z jednotlivých bodov AF skombinuje a identifikuje zamýšľaný objekt zaostrenia. Okrem toho rozpozná aj veľkosť a pohyb konkrétneho objektu a pokračuje v jeho sledovaní.

Stabilné sledovanie objektu však nie je vždy žiaduce, pretože sa môže objaviť niečo, čo by ste neradi premeškali – napríklad ak snímate krajinu a zrazu vám do záberu vbehne dieťa. Je pochopiteľné, že vtedy chcete zaostrenie nasmerovať naň. Alebo vám nevyhovuje, pretože rýchlo meníte nasmerovanie kamery a pritom potrebujete, aby sa aj zameranie svižne presúvalo z objektu na objekt. Preto sme do modelu AX700 zakomponovali rozsah citlivosti prepínania objektu automatického zaostrovania (AF), ktorý umožňuje vybrať si pri prepínaní z objektu na objekt úroveň citlivosti 1 až 5 (RESPONZÍVNE až STABILNÉ). Kamera ponúka aj päť úrovní rozsahu hĺbky AF so sledovaním objektu (ŠIROKÉ až ÚZKE). Tieto nastaviteľné funkcie umožňujú používateľovi zachytiť scénu presne tak, ako si predstavuje.

Pri posudzovaní prepínania objektu zohráva kľúčovú rolu aj nový algoritmus. Nevyhnutnosťou je tiež vycibrená schopnosť ladenia, ktorá umožňuje zohľadniť rozmanité varianty úprav nastavení. Ako člen tímu vývojárov spoločnosti Sony a aj ako jednotlivec som v tejto oblasti nadobudol značné znalosti. Do tejto novej kamery som zakomponoval všetko, čo som považoval za potrebné, a pridal aj svoje nápady z čias, keď som viedol vývoj AF s detekciou fázového rozdielu v ohniskovej rovine pre fotoaparáty radu α s vymeniteľným objektívom. Chcel som používateľom umožniť snímanie rôznych typov videozáznamov s rozličnými vzorcami nastavení. A tak som opakovane skúmal hromady vzorcov ladenia, až kým som nedosiahol požadované výsledky.

Model AX700 si teda poradí s rôznymi požiadavkami a v rôznych situáciách pri snímaní. Napadá vám, ako by mali zákazníci túto kameru otestovať?
Hitoši Ueda

Hitoši Ueda
[Softvérové technológie (automatické zaostrovanie)]

No, v Japonsku mnohí snímajú vlaky. Ale tie nechodia až tak často. A čím máte menej príležitostí na snímanie, tým pomocou manuálneho zaostrovania ťažšie zachytíte vlak jasne zaostrený, nehovoriac o nahrávaní videozáznamov v rozlíšení 4K, ktoré si vyžadujú pokročilé techniky zaostrovania. Na takéto situácie je v modeli AX700 pripravené rýchle hybridné automatické zaostrovanie (AF), ktoré prináša vysoko uspokojivé výsledky. V iných situáciách, napríklad pri snímaní na ľudnatých miestach plných pohybu, zas padne vhod nastavenie stabilného AF.

Zariadenie

Jednou z predností spoločnosti Sony je, že všetky hlavné zariadenia vyvíja u seba. To nám umožňuje kombinovať najlepšie riešenia a hľadať najvhodnejšie technológie.

Takže rýchle hybridné automatické zaostrovanie (AF) zabezpečuje jasné zaostrenie a tým aj maximálnu kvalitu formátu 4K. Viete nám objasniť, čo je na filmoch v rozlíšení 4K najlákavejšie?
Nobuhiro Onouči

Nobuhiro Onouči
[Produktový dizajn (vedúci projektu)]

AX700 sa vyznačuje vrstveným snímačom Exmor RS™ CMOS typu 1.0. Vrstvená štruktúra obvodu tohto obrazového snímača umožňuje vysokorýchlostné spracovanie signálu a pixelov v rôznych vrstvách, výsledkom čoho je rýchle čítanie údajov. To neprispieva len k zlepšeniu kvality obrazu, ale aj k potlačeniu jeho skreslenia spôsobeného tzv. posuvnou uzávierkou.

Tento snímač Exmor RS CMOS dopĺňa vysokorýchlostný procesor na spracovanie obrazu BIONZ X, ktorý zabezpečuje prirodzené zachytávanie odtieňov a textúr, objektív ZEISS® Vario Sonnar T* spoločne s vlastným tenkým pokročilým asférickým objektívom (AA) spoločnosti Sony na presné vykresľovanie po celej ploche snímky a vlastný algoritmus zabezpečujúci špičkovú kvalitu videozáznamov. Vystavať tieto štyri piliere – obrazový snímač, procesor na spracovanie obrazu, objektív a algoritmus – by sa nepodarilo bez blízkej spolupráce špičkových vývojárskych tímov spoločnosti Sony. A tá je jej kľúčovou devízou.

Juničiro Tamagawa
[Plánovanie produktov]

Snímač Exmor RS CMOS dopĺňa vysokorýchlostný procesor na spracovanie obrazu BIONZ X na prirodzené zachytávanie odtieňov a textúr, objektív ZEISS® Vario Sonnar T* s vlastným tenkým pokročilým asférickým objektívom (AA) spoločnosti Sony na presné vykresľovanie po celej ploche snímky a vlastný algoritmus zabezpečujúci špičkovú kvalitu videozáznamov. Vystavať tieto štyri piliere – obrazový snímač, procesor na spracovanie obrazu, objektív a algoritmus – by sa nepodarilo bez spolupráce špičkových vývojárskych tímov spoločnosti Sony. A tá je jej kľúčovou devízou.

bionz x
Používa sa rozlíšenie 4K HDR (HDR) na zvýšenie príťažlivosti filmov v rozlíšení 4K?
HDR

Juničiro Tamagawa
[Plánovanie produktov]

Začnem tým, že objasním, čo to HDR vlastne je. Stručne povedané, rozlíšenie HDR prináša obraz podobný tomu, ako realitu vníma človek. V porovnaní s bežnými televízormi táto technológia dokáže zachytiť širší dynamický rozsah jemných gradácií. Krásny obraz netvorí len pozoruhodné rozlíšenie, ale aj množstvo prvkov. Po rozlíšení HDR sme siahli, aby sme dosiahli bohatú škálu aj reprodukciu farieb a ideálnu gradáciu od svetlých oblastí obrazu po tie tmavé, skrátka obraz, ktorý na ľudí bude pôsobiť nádherne.

Na sledovanie filmov s rozlíšením HDR treba televízory, ktoré sú s ním kompatibilné. Na trhu ich je čoraz viac, a preto sme sa aj my rozhodli vytvoriť prostredie, ktoré umožňuje snímať videozáznamy s rozlíšením HDR a okamžite, bez nutnosti komplexných úprav si jeho krásu vychutnávať v televízore, ktorý ho podporuje. Spoločnosť Sony už profesionálne kamkordéry s podporou rozlíšenia HDR ponúka, a práve túto technológiu použila aj do modelu AX700. Je skvelé, že na jeho vývoji sa vlastne členovia tohto profesionálneho tímu aj podieľali. Používateľom radíme prehrávať svoje diela na veľkej obrazovke televízora BRAVIA 4K HDR – vtedy vyniknú naplno. Poznámka: Na zobrazenie videozáznamu s rozlíšením HDR sa dá model AX700 pripojiť k televízoru od spoločnosti Sony kompatibilnému s rozlíšením HDR (HLG) pomocou kábla USB. Pri pripojení cez kábel HDMI sú potrebné ďalšie nastavenia.

Kompatibilita s rozlíšením 4K HDR
Použiteľnosť

Reagujeme na požiadavky týkajúce sa praktickej ponuky a príslušenstva a prinášame dizajn, ktorý používateľom uľahčí a zrýchli výber a použitie nastavení.

Spoločnosť Sony používateľom umožňuje zachytiť obraz v špičkovej kvalite a rozličnými tvorivými spôsobmi. Ako inak im ešte pri snímaní videozáznamov pomáha naplno sa prejaviť?
Juničiro Tamagawa

Juničiro Tamagawa
[Plánovanie produktov]

Videá sa v súčasnosti dajú snímať mnohými spôsobmi. No vzhľadom na to, že AX700 je kamkordér, malo by byť snímanie pomocou neho čo najpohodlnejšie. Chceli sme, aby po ňom zákazníci spoločnosti Sony siahali práve pre jeho jednoduchú obsluhu, ktorú podľa nás s nadšením očakávajú.

Nobuhiro Onouči
[Produktový dizajn (vedúci projektu)]

Preto sme chceli dosiahnuť, aby mali zákazníci pri používaní tejto kamery pocit, že sú s ňou dokonale zžití. Model AX700 sme navrhli tak, aby sa zábery dali zachytávať jednoducho a presne podľa predstáv. Nezabudli sme na to ani pri tvorbe dômyselného dizajnu vrátane vyváženej hmotnosti počas držania kamery pri snímaní, jednoduchého stláčania tlačidiel a praktickej ponuky. V porovnaní s modelom AX100 je AX700 väčší. V dôsledku toho má aj väčšie držadlo, aké skôr vídať na profesionálnych kamkordéroch, ktoré si vyžadujú bezproblémovú obsluhu. Vďaka nemu sa dá kamera držať pevne a aj drobné úpravy rýchlosti transfokácie umožňuje vykonávať plynulo. Prstenec transfokácie objektívu tohto modelu sa dá navyše skvelo obopnúť prstami, čo tiež prispieva k zvýšeniu presnosti pri ovládaní. Potešilo by ma, keby si túto drobnosť používatelia všimli.

Juničiro Tamagawa
[Plánovanie produktov]

Aj keď zákazníci pri výbere takéhoto produktu zvyčajne dôkladne porovnávajú špecifikácie jednotlivých modelov, nesústredili sme sa len na čísla, ale aj na pocit pri používaní. Pri tvorbe videozáznamov sme im chceli zabezpečiť ozajstné pohodlie, aby sa mohli naplno sústrediť na snímanie. Zvýšila sa napríklad presnosť elektronického hľadáčika a displeja LCD, čo umožňuje lepšie skontrolovať, či je objekt zaostrený, a upravovať nastavenia a jednoducho ovládať snímanie. Ako sme už spomenuli, stúplo aj ich rozlíšenie a pribudli zelené rámčeky označujúce oblasti zaostrenia snímača automatického zaostrovania s detekciou fázového rozdielu. Keďže sa však tieto pohyblivé indikátory zobrazujú priamo na vybratom bode zaostrenia, ich blikanie spôsobené presúvaním okolo daného objektu môže byť rušivé. Preto sme ich veľkosť, počet aj farbu opakovane predebatovali nielen s členmi softvérového tímu, ale aj s dizajnérmi, aby sme vybrali to najvhodnejšie riešenie.

Nobuhiro Onouči
[Produktový dizajn (vedúci projektu)]

Presnosť funkcie vystupňovania, ktorá zobrazuje oblasť zaostrenia počas snímania s manuálnym zaostrovaním, sa výrazne zvýšila. Keďže sme celý systém prehodnotili, aby jasne zobrazoval oblasť zaostrenia kamery, zaostrovanie sa dá ovládať s požadovanou presnosťou manuálne aj pri snímaní videozáznamov vo vysokom rozlíšení 4K. Vďačíme za to vylepšenému rozlíšeniu elektronického hľadáčika a displeja LCD a sme si istí, že to zákazníci ocenia.

Pribudlo aj mnoho vysokovýkonných zariadení porovnateľných s tými, ktoré sa používajú v profesionálnych kamerách, a to najmä elektronický hľadáčik a displej LCD, o ktorých sme presvedčení, že uspokoja očakávania zákazníkov. Verím, že model AX700 je zaujímavý aj vďaka vysokému výkonu, ktorý vo svojej cenovej kategórii poskytuje.

Juničiro Tamagawa
[Plánovanie produktov]

Okrem toho sme sa na základe pripomienok od používateľov modelu AX100 postarali, aby mal AX700 množstvo praktických funkcií na snímanie videozáznamov vrátane veľkého tlačidla transfokácie a dvoch zásuviek, ktoré umožňujú vložiť naraz dve karty SD. 

O ponuke používateľského rozhrania by sa tiež dalo čo-to povedať, však?
ponuka

Nobuhiro Onouči
[Produktový dizajn (vedúci projektu)]

Počet položiek ponuky sa značne zvýšil. Ak by sa však zároveň s tým ponuka príliš skomplikovala, takéto vylepšenie by stratilo zmysel. Preto sme na telo kamery umiestnili šesť priraditeľných tlačidiel, ktoré umožňujú okamžitý prístup k želaným funkciám a ich použitie. Dajú sa nastaviť vopred podľa toho, čo používateľ používa najčastejšie, pričom na výber je až 40 položiek ponuky.

Ak je jednému z tlačidiel priradená možnosť Priama ponuka, používateľ môže pomocou krížového tlačidla ovládať a upravovať napríklad hodnotu clony, citlivosť ISO a rýchlosť uzávierky. Stačí mu na to navyše len pravá ruka, takže ľavá zostáva voľná na iné úkony.

Hitoši Ueda
[Softvérové technológie (automatické zaostrovanie)]

Keď je v exteriéri, kde sa natáča, príliš jasno a na displej LCD nie je dobre vidno, odporúčam použiť elektronický hľadáčik a krížové tlačidlo, ktoré sa skvelo dopĺňajú.

Juničiro Tamagawa
[Plánovanie produktov]

Ďalšou výhodou je, že keď sa okno ponuky zobrazí na displeji LCD, neprekrýva obrazovku úplne. Mnohým profesionálnym používateľom prekážajú funkcie, ktoré zastierajú snímaný objekt. Preto sme pri tvorbe rozhrania zohľadnili aj názory zákazníkov, ktorí majú skúsenosti s používaním profesionálnych kamier.

Správa

Pri tvorbe pútavých videozáznamov sa naskytá nespočetné množstvo možností. Dúfame, že model AX700 osloví čo najviac ľudí.

Porozprávajte nám, ako funkcie spomaleného a zrýchleného pohybu a mimoriadne spomaleného pohybu rozširujú rozsah expresie pri snímaní videozáznamov.
Mimoriadne spomalený pohyb

Juničiro Tamagawa
[Plánovanie produktov]

Pomedzi rôzne spôsoby snímania videozáznamov model AX700 prináša aj dva špeciálne režimy zachytenia času. Jednou z funkcií je vďaka snímaču Exmor RX CMOS mimoriadne spomalený pohyb, ktorý umožňuje nahrávať pri rýchlosti 960 sn./s, výsledkom čoho je až 40x spomalený záznam, ktorý bol ešte pred pár rokmi k dispozícii iba v drahých profesionálnych videokamerách. Ďalšou funkciou je spomalený a zrýchlený pohyb, ktorý umožňuje vybrať si snímkovú frekvenciu v rozsahu 1 až 120 sn./s. Keďže techniku spomaleného pohybu často vídať v televízii, ľudia ju dobre poznajú. Okrem toho, pri rýchlom pohybe sa spája séria fotografií zachytených v pravidelných intervaloch, vďaka čomu sa zdá, že videozáznam je zhotovený vo vysokej rýchlosti. Táto kamera zachytáva zaujímavé momenty pri každom zábere. Dúfam, že tento efekt sa vám aj ostatným používateľom bude páčiť.

Hovorí sa, že model AX700 nie je určený ani konkrétnemu pohlaviu, ani typu rodiny, ale snaží sa osloviť používateľov, ktorí k snímaniu videozáznamov pristupujú dôsledne a s nadšením. Čo by ste im odkázali?
Juničiro Tamagawa

Juničiro Tamagawa
[Plánovanie produktov]

V poslednom čase sa do snímania videozáznamov a tvorby podnetných videí nepúšťajú len profesionáli, ale aj bežní používatelia. Svoje diela teraz môžu publikovať prostredníctvom sociálnych sietí a zdieľať ich s ľuďmi z celého sveta. Dokážem si predstaviť, s akým zanietením sa títo filmárski nadšenci (vrátane používateľov, ktorí chcú snímať videozáznamy modelom AX700) svojej práci venujú. Preto chcem aj naďalej vyvíjať produkty, ktoré naplnia ich očakávania. Nenechávajte si videá natočené pomocou modelu AX700 pre seba a podeľte sa o ne s ostatnými. Teším sa na všetky výtvory, ktoré sa pohrajú s nádhernými efektmi automatického zaostrovania. 

Hitoši Ueda
[Softvérové technológie (automatické zaostrovanie)] 

Tentokrát na mňa pri vývoji rýchleho hybridného automatického zaostrovania čakalo mnoho výziev. Som rád, že sme model AX700 výrazne obohatili po technologickej stránke a tieto funkcie ozaj odporúčam vyskúšať. Kamera nadväzuje na tradíciu kamkordérov Handycam®, ktoré umožňujú okamžité jednoduché snímanie videozáznamov aj bez zmeny predvolených nastavení. No paradoxne jej najväčšou výhodou je prispôsobiteľnosť, ktorá reaguje na mnohé požiadavky o vytvorenie profesionálneho kamkordéra či poskytnutie väčšej slobody pri snímaní. Chcem, aby ste všetky tie nastavenia v rôznych situáciách naplno otestovali. Čím dlhšie túto kameru totiž budete držať v ruke, tým viac si ju zamilujete.

Hitoši Ueda
Nobuhiro Onouči

Nobuhiro Onouči
[Produktový dizajn (vedúci projektu)]

Kamera AX700 je výsledkom takej výraznej inovácie, ako sa na hlavný model radu Handycam® patrí. Bola navrhnutá precízne a s vášňou, aby naplnila túžby profesionálnych aj amatérskych používateľov. Chcem, aby ju zákazníci zobrali do rúk, aby sa jej dotkli, prezreli si ju a potom jej umožnili predviesť svoj skutočný potenciál. Pretože s ňou majú na dosah videá také plynulé a úchvatné, o akých sa im ani len nesnívalo.