Koncept Slice of Living 2018

Soft Minimalism

Začlenenie zážitku zo sledovania do každodenného života

Na čo sa musia sústrediť dizajnéri? Jednou z ich kľúčových úloh je nájsť televízorom pohodlné a prirodzené miesta v obytných priestoroch a začleniť ich do každodenného života. Táto vízia sa zhmotňuje v koncepcii Soft Minimalism, ktorá spája hrejivé, prívetivé tvary a textúry s konfiguráciami bez zbytočných prvkov, čím prehlbuje zážitok zo sledovania.

Vyplnenie priestoru medzi harmóniou a dôrazom

Keď dizajnéri hľadajú spôsoby na harmonické zladenie televízorov s obytnými priestormi, inšpiráciou im môže byť umelecké dielo. Výtvarné diela a sochy sa dokážu stať prirodzenými súčasťami priestoru napriek tomu, že svojím vzhľadom pútajú pozornosť. Umenie v sebe spája zdanlivo nezlučiteľné prvky harmónie a dôrazu a vypĺňa priestor jedinečnými tónmi, ktoré navodzujú pocit pohodlia a luxusu. Podstata koncepcie Soft Minimalism spočíva v zjednotení nenápadnosti a neprehliadnuteľnosti vo vzhľade televízora ako predmetu.

Prívetivé tvary
Muž sediaci v kresle
Príjemné textúry
Povrchy príjemné na dotyk
Luxusné závesy
Farbené sivé platne

Byť príjemný pre svoje okolie: dôležitá vlastnosť pre ľudí aj televízory

Ak by televízory vedeli vytvoriť takúto rovnováhu, ľudia by si mohli vyberať z viacerých konfigurácií a táto sloboda by televízory hlbšie začlenila do každodenného života. Aby sa dôvernosť premenila na skutočnosť, dizajn televízorov musí vyžarovať teplo. Ak je niekto príliš neosobný a zdržanlivý, môže byť ťažké cítiť sa v jeho prítomnosti príjemne. To isté platí pre televízory: minimalistický dizajn síce môže pomôcť ľuďom ponoriť sa do zážitkov zo sledovania, no ak sa to s minimalizmom preženie, hrozí, že takéto modely budú pôsobiť trocha chladne a neorganicky.To je základné východisko pre prístup Soft Minimalism, ktorý s využitím jemných detailov, podmanivých materiálov, textúr a teplých odtieňov roztápa chladnosť minimalistickej konfigurácie. Aký je výsledok? Televízor, ktorý po zapnutí vyvoláva nadšenie a potláča nepotrebné prvky, aby poskytol maximálne intenzívny vizuálny zážitok, a po vypnutí príjemne zapadne do svojho prostredia a harmonicky ladí s okolitým priestorom ako umelecké dielo. Žijeme v časoch, kedy sú jednoduchosť a pohodlie dôležitejšie než kedykoľvek predtým. Z toho vychádza koncepcia Soft Minimalism, ktorá je novým stelesnením vzhľadu televízora.

Vznik novej hodnoty z protikladu

Vždy sa pokúšame nájsť nové zážitky a nové hodnoty v protikladných, odporujúcich a paradoxných prvkoch dizajnu. Koncepcia Soft Minimalism v podstate navrhuje „bielu čiernu“. Na jednej strane má výrazný vizuálny vzhľad, no na strane druhej splýva s priestormi svojím chladným, nenápadným charakterom obrazového systému. Naším cieľom bolo vyvinúť televízor, ktorý dá tieto protikladné rozmery do rovnováhy a zapadne do dnešného životného štýlu ľudí.

Tako, hlavný umelecký riaditeľ

Pôsobivý vzhľad, ktorý zvýrazňuje priestor

Stojan BRAVIA®, vzbudzujúci skvostný dojem sochy, pozostáva z jednoduchej štruktúry štvorhranných kovových tyčí spojených v jednotlivých bodoch s podkladovou plochou. Tento dizajn vzbudzuje jedinečný pocit rovnováhy a napätia, ktorý možno nájsť v exponátoch galérií umenia. 

Stojan vďaka svojej pevnej a premyslenej konštrukcii v tvare obráteného V poskytuje väčšiu variabilitu, vytvára ideálne miesto pre reproduktorový panel a umožňuje ho harmonicky zladiť s estetikou obytných priestorov.

Tento televízor BRAVIA OLED sa vyznačuje minimalistickou konštrukciou s dvoma panelmi, jedným na stojan a jedným na obrazovku. Zaoblením hrán panelov tím zdôraznil štíhlu konfiguráciu dizajnu a dodal mu ľahší, vzdušnejší charakter.

Štýl, ktorý zostane aj po vypnutí obrazovky

Nie všetko v obytnom priestore má konkrétnu funkciu. Napríklad umelecké diela a sochy neslúžia prakticky na nič. Sem spadá aj vypnutý televízor. Umelecké diela vyžarujú istú energiu a nádheru len svojou prítomnosťou – a my sme chceli zistiť, či sa nám to podarí aj s televízormi. Preto sme pri formulovaní prístupu Soft Minimalism uplatnili novú perspektívu. Namiesto vnímania fyzickej prítomnosti televízora ako rušivého prvku, ktorý treba odstrániť, sme sa na ňu pozreli ako na významný prínos.

Jokota, umelecký riaditeľ

Príjemná vzájomnosť

Rôznorodá zmes rozličných vecí v obytnom priestore je často tým, čo danú izbu spája do jednoliateho celku. S cieľom zakomponovať túto vzájomne sa dopĺňajúcu rôznorodosť do výrobkov BRAVIA® tím dizajnérov zosúladil uhly dvoch vizuálne nesúrodých prvkov – stojana a krytu reproduktorového panela, aby lepšie zapadali do prostredia.

Hladké, jemné kontúry ručne zhotoveného výrobku

Ručne zhotovené tvary majú prirodzenú schopnosť padnúť ako uliate – či už držíte tanier, sedíte v kresle alebo uchopíte nástroj. Tím dizajnérov výrobkov BRAVIA® sa usiloval navodiť tento pocit rôznymi úpravami, ktoré zahŕňali napríklad zaoblenie rohov rámu a krytu reproduktorového panela tak, aby nadobudli mäkký, jemný tvar.

Vzory a materiály odkrývajúce funkčnú krásu

Dizajnéri televízora BRAVIA® uplatnili pri navrhovaní zadného panela inovatívne prístupy. Súčasťou dizajnu sú napríklad vetracie otvory a kryty konektorov usporiadané do siete geometrických vzorov tak, aby televízor vyzeral zozadu rovnako elegantne ako spredu. Reproduktorový panel zasa využíva kombináciu rôznych materiálov, ktorá vizuálne zdôrazňuje funkčný účel jednotlivých komponentov a zároveň zdokonaľuje estetickú harmóniu celkového dizajnu s okolitým priestorom.

Kľúčom je nájsť rovnováhu

Reproduktorový panel vie produkovať lepší zvuk ako samotný televízor a dokáže tiež bez väčšej námahy vytvárať zvuk vo vyšších dimenziách. Pri navrhovaní reproduktorového panela sme sa snažili nájsť vyšší stupeň rovnováhy, spočívajúcej v skĺbení jeho fyzického vzhľadu, príbuznosti s televízorom a harmónie s vnútorným priestorom.

Wada, senior manažér

Dizajn televízorov BRAVIA® vnáša do vzťahu medzi ľuďmi a televízormi viac tepla a pohodlia a predstavuje nový pokrok v zážitku zo sledovania v obytných priestoroch.