ROZHOVORY S UMELCAMI OD SPOLOČNOSTI SONY

Chiyomaru Shikura

Hudobný producent klasických hier ako Fire Pro Wrestling alebo Clock Tower, producent populárnej skupiny Akihabara a skladateľ animovaných skladieb.

Budúcnosť hudobného priemyslu

Chiyomaru je osobnosťou hudobného sveta s množstvom talentov. Je činný ako hudobný producent videohier, producent popových skupín, riaditeľ spoločnosti a skladateľ piesní. Rozprávali sme sa s ním o tom, ako zvuk vo vysokom rozlíšení ovplyvní budúcnosť hudobného priemyslu.

Rozhovor: blueprint/Fotografie: Yohei Takeuchi

Otázka: Veľmi dobre poznáte všetky aspekty zvukovej technológie, o digitálnej kompresii dokonca prednášate. Čo si myslíte o zvuku vo vysokom rozlíšení ako zdroji?

Odpoveď: Spomínam si že som počúval zvuk vo vysokom rozlíšení, už keď sa prvýkrát objavil. V tom čase nebolo možné ho počúvať na zariadeniach Walkman®, a preto som ho považoval skôr za niečo vhodné na zvláštne príležitosti. Teraz si však myslím, že by sa mal využívať oveľa viac, najmä pri komponovaní. Je to úplne iný zvuk, než aký ponúkajú disky CD.

Otázka: Prečo je počúvanie vo vysokom rozlíšení tak fascinujúce?

Odpoveď: Je úžasné, že môžete dokonca počuť spevákov dych. Je to ako byť s ním práve vtedy priamo v štúdiu.

Otázka: Aktuálne spolupracujete s hercami v oblasti dabingu a vydavateľstvom Stand Up! Project. Predstavuje práve hlas nový predmet vášho záujmu?

Odpoveď: Rozhodne. Naša spoločnosť vydáva disky CD pre mladé dievčatá. Používame mikrofóny s modelom hlavy a prehrávame všetok zvuk, ktorý nimi zachytíme - rýchlo rozpoznáte, kto s vami hovorí a z akého smeru. Bohatý zvuk vo vysokom rozlíšení znie skutočne skvelo.

Otázka: Čo ľudia od hudby očakávajú v tomto novom veku vysokého rozlíšenia?

Odpoveď: Čo poslucháči skutočne chcú a budú kupovať, je hudba, ktorá vyvolá túžbu vlastniť ju. Keď počujete hudbu na dobrom prehrávači s vysokým rozlíšením, jednoducho ju chcete mať, chcete ju vlastniť.

Otázka: Ako, podľa vás, môže zvuk vo vysokom rozlíšení ovplyvniť vaše početné hudobné aktivity?

Odpoveď: Zvuk vo vysokom rozlíšení sa stáva bežnou normou, takže otázkou zostáva, kto bude schopný vytvoriť nový autentický zvuk. Použitie zvuk vo vysokom rozlíšení vidím napríklad pri reinterpretácii klasických majstrovských skladieb.

Marty Friedman

Z hlavného gitaristu heavymetalovej skupiny Megadeath je oddaný fanúšik štýlu JPOP. Vypočujte si Martyho príbeh a jeho názor na zvuk vo vysokom rozlíšení.

Kvalita skutočne podľa predstáv autora

Vychutnajte si tie najjemnejšie detaily zvuku štúdiovej kvality vo vysokom rozlíšení. Všetky súčasti od signálu až po reproduktor navzájom spája vášeň pre hudbu a vyspelé technológie, napríklad digitálne zvýšenie rozlíšenia, a pomáhajú vytvoriť dokonalý zážitok z počúvania.