S bezzrkadlovkou teraz MÔŽETE fotografovať šport

 Yonathan Kellerman

Hovorievalo sa, že športové zábery a bezzrkadlový fotoaparát nejdú dohromady. Yonathan Kellerman je však jedným z mnohých fotografov, ktorým sa práve po vymenení digitálnej zrkadlovky za model A9 od spoločnosti Sony zmenil aj spôsob, akým zachytáva vnemy navôkol.

„Spoločnosť Sony prepísala pravidlá fotografovania.“

Yonathan Kellerman

© Yonathan Kellerman | Sony α9 + 100 – 400 mm f/4,5 – 5,6| 1/40 s @ f/6,3, ISO 100

Pohyb je podľa Yonathana neuveriteľne pôsobivý v akejkoľvek svojej podobe – či už ide o majstrovstvo baletky, odhodlanie šprintéra v cieľovej rovinke, alebo o pohľad na užasnutých divákov na tribúnach, ktorí sledujú víťazstvo svojho tímu. Šport je pre fotografa ako ihrisko, na ktorom sa odohrávajú rozmanité neopakovateľné momenty, no aby ich nepremeškal, potrebuje mať správnu fotografickú výbavu. Tento Kanaďan dlhé roky používal digitálnu zrkadlovku, a preto preňho prechod na bezzrkadlový systém nebol jednoduchým rozhodnutím.

„Keď som kedysi premýšľal, že prejdem z digitálnej zrkadlovky na bezzrkadlový fotoaparát, najviac ma vždy odrádzali obavy z toho, ako bude pracovať automatické zaostrovanie. Model α9 od spoločnosti Sony mi však umožnil pustiť to z hlavy.“

693 bodov snímača, automatické zaostrovanie so sledovaním a rýchlosť snímania 20 snímok/s dáva fotografom používajúcim fotoaparát α9 slobodu tvoriť zábery spôsobom, ktorý im vyhovuje.

Yonathan Kellerman

© Yonathan Kellerman | Sony α9 + 100 – 400 mm f/4,5 – 5,6| 1/2 500 s pri f/5,6, ISO 1250

„Jedna vec týkajúca automatického zaostrovania fotoaparátu α9 zmenila spôsob, akým pracujem. Body automatického zaostrovania fotoaparátu α9 sú umiestnené v rámci celej snímky, nie sú sústredené v strede ako v prípade digitálnej zrkadlovky. Objekty sa môžu nachádzať pri okraji snímky a viem, že budú perfektne sledované zaostrovaním. Vďaka tomu menej mením kompozíciu. Teraz mám zábery, ktoré pri postprodukcii neorezávam, čo sa mi predtým stávalo len zriedka.

Športovec môže byť na okraji snímky, čím vznikne priestor napríklad na to, aby nad neho obrazoví editori novín umiestnili titulok.

Yonathan Kellerman

© Yonathan Kellerman | Sony α9 + 100 – 400 mm f/4,5 – 5,6| 1/1 000 s pri f/5,6, ISO 6 400

To, či sa fotografovi podarí zachytiť rozhodujúce okamihy, vždy závisí od jeho fotografickej výbavy, a ani Yonathan nie žiadnou výnimkou. 24,2 Mpx snímač formátu Full Frame jeho fotoaparátu α9 mu musí zabezpečiť požadovanú kvalitu obrazu aj na hraniciach svojich možností.

V súčasnosti je Yonathanovou záľubou fotografovanie tanca, i keď to so sebou prináša mnohé prekážky, hlavne náročné podmienky osvetlenia.

„V podstate fungujem na nastavení ISO 6 400. Dáva mi to priestor upravovať iné nastavenia a to pre fotoaparát α9 nie je žiadny problém. Keď fotíte balet, niektoré dejstvá sú veľmi svetlé, ale často je tam jedno extrémne tmavé, ktoré má pôsobiť zasnene. To sa fotí najťažšie. Vtedy ISO zvýšim na 12 800.“

Yonathan Kellerman

© Yonathan Kellerman | Sony α9 + 70 – 200 mm f/2,8| 1/400 s @ f/2,8, ISO 10 000

Človek by čakal, že pri snímaní športu budú najdôležitejšie veľké teleobjektívy, no ako poznamenáva Yonathan, vždy to tak byť nemusí.

„Keď fotografujem tanec použijem aj širší objektív 16 – 35 mm f/4, pretože keď pracujem v opere, javisko a kulisy sú súčasťou predstavenia. Širokouhlý objektív je v takom prípade dôležitý. Rovnaké je to pri športoch. Pri fotografovaní atlétov zblízka často použijem široký uhol, aby sa na snímke nachádzal aj štadión. Všetko je to súčasťou komplexnejšieho obrazu.“

Yonathan Kellerman

© Yonathan Kellerman | Sony α9 + 100 – 400 mm f/4,5 – 5,6| 1/800 s pri f/5,6, ISO 2 500

Ďalšou výhodou fotoaparátu α9 je nehlučná uzávierka, vďaka ktorej sa dá snímať aj na miestach, kde by digitálna zrkadlovka bola proste príliš hlučná. Fotograf tak môže bez obáv zachytiť golfistu pri náprahu, a to rýchlosťou až 20 snímok/s.

„Priblížim sa o kúsok viac k akcii, pretože viem, že ma nebude počuť ani vidieť. Som si istý, že v budúcnosti sa od fotografov bude musieť začať požadovať, aby sa dostavili s tichšími fotoaparátmi najmä na tenis, ako je to v súčasnosti v prípade golfu.

 Produkty spomínané v tomto článku 
ILCE-9
Bezzrkadlový fotoaparát a9 Full Frame s vrstveným snímačom CMOS
SEL70200GM
FE 70 - 200 mm F2,8 GM OSS
SEL28F20 / SEL28F20FEC / SEL28F20UWC
Supertransfokačný teleobjektív radu G Master s rozsahom FE 100 – 400 mm


x