Alpha Universe Story Detail
Hviezdni herci

Christophe Brachet

Fotograf filmových scén Christophe Brachet vysvetľuje: „Snímanie záberov z filmu je veľmi obmedzené. Potrebné zábery môžem zachytiť iba tak, že sa budem pohybovať ako mačka. Nemôžem manipulovať s kulisami a rovnako tak sa nemôžem dostať do cesty ľuďom pred kamerou a za ňou. Nemôžu o mne ani len vedieť, musím byť neviditeľný, aby som mohol zachytiť čo najskutočnejšie zábery. Diskrétnosť je mottom mojej profesie.“

Christophe Brachet Sony Alpha 9 žena v dobovom kostýme stojaca v makovom poli

© Christophe Brachet | Sony α9 + FE 70-300mm f/4.5-5.6 G OSS | 1/800s @ f/5.6, ISO 50

Christophe hovorí, že predtým, ako začal na snímanie filmových scén používať rad Alpha od spoločnosti Sony, bolo to oveľa náročnejšie.

Vysvetľuje: „Skutočným prelomom v mojej práci bolo prinesenie režimu tichej uzávierky do bezzrkadloviek, akými sú napríklad α9, α7R III a α7 III od spoločnosti Sony, ktoré teraz používam.“ Spomína si, že „predtým sme väčšinu snímok zo scén zachytávali s nasadeným krytom na snímanie pod vodou, čo nám pomohlo odhlučniť uzávierku. Počas filmovania scén sme museli byť úplne ticho, inak by mikrofóny hluk zachytili.“

Christophe Brachet Sony Alpha 7RII skupina francúzskych hercov oblečená v dobových kostýmoch pózuje pred fotoaparátom

© Christophe Brachet | Sony α7R II + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/125s @ f/5.6, ISO 1000

Christophe, ako fotograf filmových scén s desaťročnými skúsenosťami, nedávno fotografoval dobové drámy a komédie vrátane projektu Le retour du Héros, ktorý so sebou priniesol nové výzvy a možnosti ako pre neho, tak aj jeho fotoaparát.

„K projektu som sa dostal prostredníctvom režiséra Laurenta Tirarda a vtedy som aj prvýkrát spolupracoval s herečkou Mélanie Laurentovou. Vďaka nim a zvyšku štábu som zažil niečo nezabudnuteľné. Okrem toho je fotografovanie dobových drám vďaka všetkým tým kostýmom a miestam pre fotografa naozaj zaujímavé a obohacujúce.“

Christophe Brachet Sony Alpha 9 jean dujardin a melanie laurentová sa smejú počas prestávky medzi scénami

© Christophe Brachet | Sony α9 + 85mm f/1.8 | 1/500s @ f/2.8, ISO 100

„Film Le retour du Héros so sebou priniesol osobitú výzvu, pretože ide o grotesku, kde sa herci nikdy na obrazovke nesmejú. Ja som však musel zachytiť propagačné zábery, kde sa smejú, lebo potrebujeme divákom ukázať, že ide o komédiu. Preto som musel byť veľmi pozorný, či už v zákulisí alebo na pľaci, aby som tieto okamihy dokázal zachytiť,“ povedal Christophe. S tým a s mnohými ďalšími situáciami mu pomohlo mimoriadne rýchle zaostrovanie a rýchlosť snímania fotoaparátu α9.

Christophe-Brachet-Sony-Alpha-9 jean dujardin oblečený v dobovom kostýme jazdí na koni

© Christophe Brachet | Sony α9 + 85mm f/1.8 | 1/6400s @ f/2.2, ISO 50

K ďalším rozhodujúcim okamihom došlo pri snímaní záberov herečky padajúcej do jazera a vojaka jazdiaceho na koni. Christophe vysvetľuje: „Tieto dve fotografie som zachytil pomocou režimu série záberov fotoaparátu α9 pri frekvencii 20 snímok/s.“ Vďaka tomu si mohol vybrať dokonalý záber, ten najpôsobivejší okamih.

„Keď fotografujete týmto spôsobom, nemusíte sa báť, že objekt stratíte, pretože zaostrenie fotoaparátu α9 je dokonale presné a sledovanie objektu zas neuveriteľne spoľahlivé. Vďaka snímkovej frekvencií a zaostrovaniu sa môžem naplno sústrediť na snímaný objekt,“ prezradil.

Christophe Brachet Sony Alpha 7RII francúzsky herec v otrhanom kostýme drží vrece a stojí vedľa dostavníka

© Christophe Brachet | Sony α7R II + 85mm f/1.8 | 1/3200s @ f/1.8, ISO 100

Okrem „živých“ fotografií z pľacu sa musí fotograf filmových scén postarať aj o propagačné zábery a zábery zo zákulisia, na čo Christophe používa fotoaparát α7R II.

„Moje fotografie sa používajú na propagáciu filmu a tiež na tvorbu plagátov. Takže síce som túto snímku herca Jeana Dujardina zachytil uprostred natáčania, snažil som sa zachytiť aj realistickosť, ktorú vytvoril rekvizitár,“ prezradil.

Christopha často volajú aj na snímanie pózovaných fotografií, ktoré vyzdvihnú detaily kulís a hercov. V tomto prípade sa spolieha na vysoké rozlíšenie snímača fotoaparátu α7R II. „Na filme pracuje množstvo umelcov a chcem, aby ich skvelú prácu bolo vidno na všetkých fotografiách,“ podelil sa.

Christophe Brachet Sony Alpha 7RII jean dujardin a melanie laurentová sa smejú počas toho, ako sa pripravuje klapka na ďalšiu scénu

© Christophe Brachet | Sony α7R II + 85mm f/1.8 | 1/1600s @ f/1.8, ISO 100

Keďže sa prostredie a situácie pri natáčaní neustále menia, Christophe a jeho fotoaparáty či objektívy sa im musia rýchlo prispôsobovať s rovnakou presnosťou. Náročná môže byť napríklad práca s osvetlením na pľaci. „Osvetlenie má na starosti hlavný kameraman, takže s ním musím spolupracovať, aby som vo svojich fotografiách dokázal zachytiť ním vytvorenú atmosféru,“ prezradil. Christophe sa našťastie nemusí obávať scén so slabým svetlom, pretože snímače od spoločnosti Sony sú úžasne citlivé a potláčajú šum aj pri vysokých hodnotách ISO.

Christophe Brachet Sony Alpha 9 jean dujardin a melanie laurentová oblečení vo formálnych kostýmoch stoja pred sviečkami

© Christophe Brachet | Sony α9 + 85mm f/1.8 | 1/125s @ f/1.8, ISO 1250

Aby dostupné svetlo využil čo najviac, používa najmä rýchle pevné a transfokačné objektívy radu G Master Series od spoločnosti Sony vrátane objektívov 24 mm f/1,4 GM, Zeiss Batis 85 mm f/1,8, Zeiss 55 mm f/1,8 od spoločnosti Sony a 24 – 70 mm f/2,8 GM.

Pre fotografov ako Christophe pripravujeme množstvo ďalších skvelých objektívov: „Neviem sa dočkať, kedy začnem používať nový objektív 135 mm f/1,8 GM,“ usmial sa a dodal, „preferujem pevné objektívy, keďže sa rád pohybujem medzi zábermi a skúmam okolie. A to mi umožňujú práve fotoaparáty od spoločnosti Sony.“

Vybrané produkty
ILCE-7RM2
α7R II s obrazovým snímačom Full Frame so zadným osvetlením

ILCE-7RM2

ILCE-9
Fotoaparát α9 vybavený vrstveným snímačom CMOS Full-Frame

ILCE-9

SEL2470GM
FE 24 - 70 mm F2,8 GM

SEL2470GM

SEL70300G
FE 70-300mm F4.5-5.6 G OSS

SEL70300G

Súvisiace články
Christophe Brachet
Alpha Universe

Christophe Brachet

Francúzsko

„Svoj fotoaparát α7S mám rád, lebo je malý a nenápadný, vďaka čomu môžem zachytiť prirodzené okamihy.“

Zobraziť profil


x