Portréty a pútnici

Alys Tomlinson

Súťaž Sony World Photography Awards, jedna z najväčších a najznámejších fotografických súťaží na svete, je každoročnou udalosťou v kalendári fotografických súťaží a aktuálny 12. ročník má za cieľ ukázať to najlepšie zo súčasnej svetovej fotografie.

Nedávno sme sa rozprávali s Alys Tomlinson, výherkyňou ocenenia Fotograf roka 2018, a spýtali sa jej, ako sa získaním celkového víťazstva za projekt Ex-Voto zmenili jej život a kariéra.

Mohli by ste nám povedať niečo o vás a o tom, ako sa začala vaša fotografická kariéra?

Na univerzite som študovala anglickú literatúru a komunikáciu a pridala som sa do fotografického klubu. Veľa času sme trávili vo fotokomore a takto som si obľúbila čiernobielu fotografiu. Po absolvovaní štúdia som sa presťahovala do New Yorku a vo voľnom čase fotografovala mesto, čo náhodou viedlo k práci na sprievodcoch Time Out. Keď som sa vrátila do Británie, rozhodla som sa, že chcem pracovať ako fotografka a študovala som fotografiu na vysokej škole Central St. Martins.

alys tomlinson polorozpadnutý dom

© Alys Tomlinson

Aký typ komerčnej práce robíte?

Je to rôzne. Robím veľa editoriálov a pracujem s niekoľkými dizajnérskymi agentúrami, no väčšina mojej práce je vo vzdelávacom sektore. Zvyčajne všetko fotografujem digitálnym fotoaparátom a farebne, čo je výrazne odlišné od mojich osobných projektov, no mám rada diverzitu oboch.

Čisto zo zvedavosti, čo vás primälo zapojiť sa do súťaže Sony World Photography Awards?

Vtipné je, že som o ocenení vedela, no nebola som si istá, či sa moja práca do niektorej kategórie hodí, takže som sa predtým neprihlasovala. Potom som tesne pred termínom podania dostala e-mail a dozvedela sa o nových kategóriách, jednou z ktorých bola Discovery (Objavenie), a pomyslela som si, že moja práca by sa sem dobre hodila. Musím povedať, že lákadlom bolo aj bezplatné prihlásenie sa, takže som, myslím pár dní pred konečným termínom, nakoniec odoslala svoje snímky, no nemyslela som si, že by som naozaj mala šancu vyhrať.

alys tomlinson portrét very v habite

© Alys Tomlinson

Podarilo sa vám to. Museli ste byť nadšená!

Bola som! A bola som absolútne nepripravená na rozhovory pre tlač a videorozhovory, ktoré nasledovali. Bolo to však skvelé a výhra grantu mi tiež umožnila vrátiť sa k projektu a dokončiť ho. Mala som už dosť fotografií, no chcela som natočiť film o Vere, mníške žijúcej v Bielorusku, ktorú som fotografovala na začiatku projektu. Moja prax je fotografická, no našťastie, moja asistentka je vynikajúca filmárka, takže sme spolu cestovali do Bieloruska, žili s Verou v jej kláštore a urobili tento pekný film, ktorý je štýlovo veľmi príbuzný mojim fotografiám.

alys tomlinson portrét very so zovretými rukami

© Alys Tomlinson

Bolo to prvý raz, čo ste používali bezzrkadlový fotoaparát od spoločnosti Sony. Aký vám pripadal?

Úprimne, bola radosť používať ho, najmä pre tú tichosť. Filmovali sme situácie, ktoré vyžadovali veľmi diskrétny prístup, napríklad rannú modlitbu o piatej, kedy by ste počuli padnúť špendlík na zem. Fakt, že fotoaparát α7S II bol tichý, znamenal, že sme mohli zapadnúť do scény a naša prítomnosť nebola zrejmá.

alys tomlinson mníšky zúčastňujúce sa rannej modlitby

© Alys Tomlinson

Čo vás tento rok zamestnávalo okrem návštevy Bieloruska a natočenia filmu o Vere?

Po získaní ocenenia som mala bláznivý rok a naozaj to zmenilo smer mojej kariéry. Publicita spojená s víťazstvom bola obrovská! Mala som šťastie a vyhrala aj iné ocenenia, no toto je zatiaľ jednoznačne tým najväčším. Myslím, že pracujem už dosť dlho na to, aby som bola celkom dobre etablovaná, no za posledných pár mesiacov ma oslovila prestížna londýnska galéria a vystavila moje práce v Paríži. Pracujem tiež na knihe projektu financovanej cez Kickstarter a hoci je to niečo, čo som dúfala, že budem môcť urobiť ešte pred získaním ocenenia, dôsledkom dosahu, ktorý vďaka výhre mám, som sa k svojmu cieľu dokázala veľmi rýchlo dostať.

alys tomlinson odraz lesných stromov v potoku

© Alys Tomlinson

Považujete projekt Ex-Voto za ukončený alebo je to projekt, ktorý môže pokračovať po neobmedzený čas?

Je lákavé povedať, že by som mohla pokračovať, pretože ľudia budú vždy putovať a bolo by zaujímavé vidieť, kam by som sa s projektom mohla dostať, no v konečnom dôsledku si myslím, že vydaním knihy sa to pre mňa prirodzenie uzavrie.

Ak chcete zistiť viac o súťaži Sony World Photography Awards a pozrieť si Alynu víťaznú galériu, navštívte lokalitu


Alysin film Vera bude mať premiéru v apríli 2019 v priestoroch Somerset House. Do súťaže sa môžete prihlásiť do 4. januára 2019 a účasť v nej je bezplatná.

Produkty spomínané v tomto článku
ILCE-7SM2
Fotoaparát α7S II s objímkou E-mount a snímačom Full-Frame

ILCE-7SM2

SEL50F14Z
Planar T* FE 50mm F1.4 ZA

SEL50F14Z

SEL35F14Z
Distagon® T* FE 35 mm F1,4 ZA

SEL35F14Z

SEL85F18

FE 85 mm F1,8

SEL85F18


x