Fotografovanie krajiny ohňa a ľadu

Iurie Belegurschi

Keď sa Iurie Belegurschi v roku 2006 presťahoval z rodného Moldavska na Island, okamžite sa zamiloval do krajiny a jej obyvateľov. O trinásť rokov neskôr je Island jeho domovom a miestom, kde riadi poprednú cestovnú agentúru Iceland Photo Tours. Krása islandskej prírody Iurieho očarila natoľko, že ju začal fotografovať a už s tým neprestal. Dalo by sa povedať, že sa meniaca krajina stala jeho stálym projektom.

Vďaka bezprostrednej blízkosti k polárnemu kruhu, premenlivému počasiu a neustále sa meniacim svetelným podmienkam má Iurie po ruke množstvo fotografických príležitostí.

iurie belegurschi sony alpha 7RIII polárna žiara pri brehu s veľkou zasneženou skalou v diaľke

© Iurie Belegurschi | Sony α7R II + FE 16-35mm f/2.8 GM | 15s @ f/2.8, ISO 1000

„Podnebie a svetlo mali vždy veľký vplyv na moje fotografie. Preto potrebujem sledovať počasie, aby som sa vždy vedel čo najlepšie pripraviť, byť v správnom čase na správnom miestne a zachytiť tie najlepšie zábery.“

Svetelné podmienky na Islande sa od seba výrazne líšia. Zatiaľ čo zimné dni sú veľmi krátke, letné dni trvajú takmer 24 hodín, vďaka čomu má Iurie s čím pracovať.

„Ak mi podmienky v zime prajú a na oblohe vidno polárnu žiaru, môžem fotografovaním stráviť takmer celú noc. V lete je zas skoro celé dni svetlo, takže mám na prácu dostatok času. Najlepšie svetlo je však počas zlatej hodiny, ktorá môže okolo polnoci trvať aj niekoľko hodín, a tak zvyknem počas dňa oddychovať a v noci fotografovať,“ povedal.

iurie belegurschi sony alpha 7RIII breh s východom slnka na horizonte a veľkými osvetlenými ľadovými kryhami v popredí

© Iurie Belegurschi | Sony α7R II + FE 16-35mm f/2.8 GM | 1/13s @ f/22, ISO 50

Okrem toho, že sám Iurie musí pri fotografovaní bojovať s počasím a udržať sa v teple, je dôležité, aby aj jeho fotoaparáty zvládli náročné podmienky. A v tom sa môže spoľahnúť na výbavu radu Alpha od spoločnosti Sony.

„Výdrž batérie a obrazovka LCD starších fotoaparátov v chladnom počasí často trpeli. To sa však netýka fotoaparátu α7R III, ktorého výdrž batérie je úžasná a vďaka izolácii chrániacej pred vplyvmi počasia môžem aj v zime fotografovať oveľa dlhšie,“ povedal.

Na vulkanický ostrov v každom ročnom období pôsobia rôzne prírodné sily, čím krajinu neustále pretvárajú. A práve preto Iurieho jej fotografovanie nikdy neprestane baviť a aj naďalej ostane jeho stálym projektom.

iurie belegursch sony alpha 7RIII slnko vytŕča spoza horizontu a osvetľuje obrovský gejzír

© Iurie Belegurschi | Sony α7R II + FE 16-35mm f/2.8 GM | 1/8s @ f/16, ISO 500

Vysvetľuje: „Každý rok sa objavia nové ľadové jaskyne a ľadovcové rieky neustále menia smer toku. A teda nech akokoľvek často fotografujete jednu lokalitu, každý rok si tam nájdete novú kompozíciu. Môžem sa na tie isté miesta vracať pravidelne a svetelné podmienky a počasie sú zakaždým iné, vždy je to vzrušujúce.“

Dobrý záber krajiny si nepochybne vyžaduje dobré svetelné podmienky, no Iurie sa sústreďuje predovšetkým na detaily v krajine, ktoré okamžite upútajú pozornosť a vtiahnu vás do scény. „Keď sa mi podarí skombinovať niečo pútavé s dobrým osvetlením, viem, že som zachytil jedinečný záber,“ prezradil.

iurie belegurschi sony alpha 7RIII odraz polárnej žiary na pokojnom toku so snehovou prikrývkou na zemi

Iurie Belegurschi | Sony α7R II + FE 16-35mm f/2.8 GM | 30s @ f/2.8, ISO 1600

Na zachytenie takýchto scén používa širokouhlé objektívy a momentálne so sebou najčastejšie bráva objektív 16 – 35 mm f/2,8 G Master od spoločnosti Sony. „Často ho používam na fotografovanie objektu v popredí zblízka. Naschvál to preháňam, aby som aj z niečoho obyčajného spravil niečo zaujímavé. Okrem toho tak pridám scéne hĺbku,“ prezradil.

Keď Iurie nájde scénu, ktorú chce zachytiť, sústredí sa na nájdenie dokonalej expozície. Vysvetľuje: „Všetky svoje snímky exponujem manuálne. Pomáham si pritom histogramom na obrazovke fotoaparátu. Chcem sa hlavne vyhnúť preexponovaniu v svetlých častiach a podexponovaniu v tieňoch. Našťastie to vďaka dynamickému rozsahu fotoaparátu α7R III pre mňa nepredstavuje veľký problém, keďže zachytáva neskutočné detaily v svetlých častiach, ako aj v tieňoch.“

iurie belegurschi sony alpha 7RIII polárna žiara nad horami v pozadí a nazeleno osvetlený gejzír v popredí

© Iurie Belegurschi | Sony α7R II + FE 16-35mm f/2.8 GM | 10s @ f/2.8, ISO 3200

Keďže scénu už zachytil, Iurieho teraz čaká úprava, posledná fáza jeho kreatívneho procesu, ktorú si užíva skoro tak ako samotné fotografovanie. „Je to príležitosť pre fotografa zvýrazniť svoj vlastný štýl,“ prezradil. „Keď fotografiu doupravujem, väčšinou ju nechám niekoľko dní odležať a potom sa na ňu pozriem čerstvým pohľadom. Čudovali by ste sa, koľko toho potom budete na nej chcieť zmeniť.“

iurie belegurschi sony alpha 7RIII osamelý fotograf na vrchole hory obklopenej nízkymi oblakmi

© Iurie Belegurschi | Sony α7R II | 1/1000s @ f/8.0, ISO 200

A čo by Iurie poradil všetkým, čo sa chystajú na Island? „Uistite sa, že ste sa naozaj dobre pripravili,“ zdôraznil, „a že nič nenecháte na náhodu. Nielenže potrebujete vedieť, kam pôjdete fotografovať, ale tiež si to musíte naplánovať, aby ste fotografovali pri tom najlepšom svetle. Dá to zabrať, ale aspoň si môžete byť istí, že sa domov vrátite s očarujúcimi zábermi.“

Produkty spomínané v tomto článku
ILCE-7RM3
α7R III s 35 mm snímačom Full Frame a automatickým zaostrovaním

ILCE-7RM3

SEL1635GM
FE 16-35mm F2.8 GM

SEL1635GM


x