Podrobnosti o príbehu Alpha Universe
Polárna žiara naživo vďaka fotoaparátu α7S II

Steve Collins

Keď Steve Collins narazí na problém, vyrieši ho. „Ak zistím, že niečo nefunguje tak, ako chcem, snažím sa rýchlo nájsť riešenie, inak ma to hnevá,“ hovorí.

Vďaka tomuto postoju spolu s bratom Tonym vytvorili projekt Live Aurora Network, vďaka ktorému môže každý na svete naživo sledovať polárnu žiaru v skvelej kvalite pomocou aplikácie v smartfóne.

steve collins sony alpha 7SII jasná polárna žiara, ktorá akoby vstupovala zo siluety hory

© Steve Collins | Sony α7S II + 20mm f/1.4 | 1s @ f/1.4, ISO 800

Steve prvý raz videl polárnu žiaru počas svadobnej cesty s manželkou. Budík si nastavil tak, aby ho zobudil každú hodinu, až kým sa mu ju nepošťastilo zahliadnuť. „Po pár nociach som ju konečne zbadal,“ smeje sa, „no nebolo to také, ako vídať na fotografiách. Nehrala farbami a pripomínala skôr hmlistý biely oblak.“

steve collins sony alpha 7SII odraz svetlozelenej polárnej žiary na pokojnom mori

© Steve Collins | Sony α7S II + 24mm f/1.4 GM | 2s @ f/1.4, ISO 5000

Steve a Tony boli rozhodnutí vidieť polárnu žiaru v plnej kráse, takže si čoskoro naplánovali cestu do nórskeho mesta Tromsø a stiahli si všetky možné aplikácie na predpoveď počasia. Žiadnej sa však ani približne nepodarilo predpovedať výskyt polárnej žiary, a preto Steve začal hľadať webové kamery.

Vďaka nim mohol sedieť v pohodlí a teple domova, sledovať ich a von vyraziť len vtedy, keď ukázali polárnu žiaru. „Načasovali sme to dokonale! Päť nocí po sebe sme zažili dokonalé divadlo,“ hovorí nám.

„Tento výlet,“ vysvetľuje, „ma inšpiroval k projektu Live Aurora Network. Chcel som vytvoriť aplikáciu, ktorá by ľudí upozornila na polárnu žiaru prostredníctvom živého záznamu.“

steve collins sony alpha 7SII polárna žiara tancujúca nad vzdialenými horami a snehom pokrytými cestami

© Steve Collins | Sony α7S II + 20mm f/1.4 | 4s @ f/1.6, ISO 1200

Ako nastaviť skupinu fotoaparátov rozmiestnených vo viacerých krajinách a kontinentoch, ktoré naživo prenášajú obraz nočnej oblohy? Stevovi napadlo vytvoriť algoritmus, ktorý by monitoroval jas, farbu, sýtosť a pohyb nočnej oblohy, na základe čoho by vedel, kedy dochádza k polárnej žiare.

steve collins sony alpha 7SII polárna žiara a hviezdy visiace na oblohe nad drevenou budovou na islande

© Steve Collins | Sony α7S II + 20mm f/1.4 | 2s @ f/2.0, ISO 1250

Steve najprv na skúšku umiestnil CCTV kameru na islandský dom, aby mohol sledovať oblohu, a keď si overil, že to funguje, celú myšlienku rýchlo rozpracoval. Začal používať fotoaparáty α7S od spoločnosti Sony so snímačom formátu Full Frame, ktoré mu v porovnaní s CCTV kamerami umožnili získať kvalitnejšie zábery.

steve collins sony alpha 7SII vysielanie naživo z kanála live aurora network zobrazujúce svetlozelené svetlo nad horou

© Steve Collins | Sony α7S II + 20mm f/1.4 | 3.2s @ f/1.4, ISO 800

Steve však zistil, že na to, aby kanál Live Aurora Network naozaj fungoval, je potrebné umiestniť fotoaparáty do vzdialenejších lokalít s tmavšou oblohou. Objavil americkú spoločnosť, ktorá mu na zákazku vyrobila skrinky na fotoaparáty α7S s ventilátorom, vyhrievacím telesom, počítačom so systémom Windows 10 a 4G smerovačom, ktoré umožňovali nadviazať sieťové pripojenie na sledovanie obrazu a ovládanie fotoaparátu.

Ako projekt Live Aurora Network napredoval, Steve sa rozhodol použiť na jeho realizáciu fotoaparát α7S II s objektívom FE 24 mm f/1,4 G Master. Nie vždy to bolo jednoduché a bolo sa treba popasovať s mnohými problémami, napríklad s tým, ako na diaľku ovládať všetky nastavenia expozície fotoaparátov. „Najnovšie fotoaparáty sme nainštalovali na relé, aby sme mohli prepínať medzi prenosom videa a používaním softvéru na diaľkové ovládanie fotoaparátu od spoločnosti Sony,“ vysvetľuje, „čo nám umožňuje meniť nastavenia a fotografovať.“

steve collins sony alpha 7SII výrazná zelená polárna žiara tancuje nad islandským vodopádom

© Steve Collins | Sony α7S II + 20mm f/1.4 | 1s @ f/1.4, ISO 800

Predtým všetky Stevove snímky pochádzali zo živého prenosu, takže boli pomerne zrnité. Teraz však môže fotoaparát α7S II diaľkovo prepnúť do režimu fotografovania a vytvoriť snímky vo formáte JPEG, ktorých rozlíšenie je dostatočne dobré aj na reklamné účely.

V rámci tohto pôsobivého projektu vytvoril pomocou piatich fotoaparátov rozmiestnených od Nórska až po Island archív s viac ako 450 000 snímkami polárnej žiary, ako aj jej videozáznamom. Steve dúfa, že čoskoro bude môcť do živého prenosu pridať ďalšie dva fotoaparáty – jeden na golfovom ihrisku Lofoten Links na nórskom ostrove Lofoten a druhý pri meste Anchorage na Aljaške. Následne plánuje vytvoriť celosvetovú sieť 24 fotoaparátov umiestnených po celej severnej pologuli.

steve collins sony alpha 7SII polárna žiara v tvare šípky nad kamenistou plážou

© Steve Collins | Sony α7S II + 20mm f/1.4 | 1s @ f/1.4, ISO 800

Samotná aplikácia mala veľký úspech a každú noc si polárnu žiaru pozrelo 14 000 ľudí. Pôvodným cieľom projektu Live Aurora Network bolo síce zaistiť, aby ľuďom, ktorí cestujú, neunikla polárna žiara, no nakoniec nabral vlastný smer.

„Nájdu sa ľudia, ktorí sedia doma a pozorujú polárnu žiaru v telefóne alebo si ju prehrávajú v televízore,“ vysvetľuje Steve. „Vždy ma poteší, keď mi niekto povie, že ďakuje za možnosť sledovať to, pretože sa mu splnil sen.“ Som hrdý, že som k tomu prispel.

A čo je na Stevovom príbehu asi najzaujímavejšie? „Nebol som fotograf, no teraz ním som.“

Vybrané produkty
ILCE-7SM2
Fotoaparát Alpha 7S II s objímkou E-mount a snímačom formátu Full Frame

ILCE-7SM2

SEL24F14GM
FE 24mm F1.4 GM

SEL24F14GM

Súvisiace články


x