Hľadanie dokonalého fotoaparátu 

Tomasz Tomaszewski

Poľský rodák Tomasz Tomaszewski je profesionálnym fotografom už viac než 30 rokov a spomína si, že dokonalý fotoaparát hľadal hneď od prvého dňa. Teraz si myslí, že ho objavil v modeli RX1R II od spoločnosti Sony.

RX1R II

„Keď sa obzriete do minulosti, zistíte, že 90 % najslávnejších fotografií bolo nasnímaných 35 mm objektívom. Ten spolu s nádhernými fotografiami milujem aj na fotoaparáte RX1R II. V súčasnosti je to môj najpoužívanejší fotoaparát.“ 

Tomaszewski považuje fotoaparát RX1R II za dokonalý z množstva dôvodov. Tichý režim mu umožňuje bezproblémovo sa zapojiť do situácií, ktoré často fotografuje. Takisto je neskrývane posadnutý kvalitou obrazu a súbory formátu RAW, ktoré fotoaparát vytvára, mu bezproblémovo poskytujú detaily, o ktoré sa vždy usiluje. Sú však momenty, kedy potrebuje flexibilitu tela s vymeniteľným objektívom a vtedy siahne po fotoaparáte α7R II.

© Tomasz Tomaszewski

© Tomasz Tomaszewski | Sony RX1R II | 1/250s @ f/8, ISO 250

Slide 1
© Tomasz Tomaszewski | Sony α7R II + 24 – 70 mm f/2,8 G Master | 1/250 s pri f/8, ISO 250

„Nikdy som nebol veľkým fanúšikom transfokačných objektívov a vždy som pre svoj typ práce preferoval kvalitu pevných objektívov. Avšak tieto transfokačné objektívy radu G Master sa nedajú porovnať s ničím, čo som predtým používal. V situáciách, keď potrebujem viac flexibility, veľmi rád používam objektívy G Master typu 24 – 70 mm f/2,8 a 70 – 200 mm f/2,8.”

© Tomasz Tomaszewski

 © Tomasz Tomaszewski | Sony α9 + 24 – 70 mm f/2,8 G Master | 1/125 s pri f/8, ISO 1 000

Keďže je pravidelným prispievateľom do National Geographic, precestoval celú zemeguľu a jeho fotografické eseje vydali okrem iných aj časopisy The New York Times, Paris Match, Stern, Time, Fortune Elle a Vogue. Je aj autorom niekoľkých kníh a mal sólové výstavy v USA, Kanade, Izraeli, Japonsku, Brazílii, na Madagaskare, v Holandsku, Nemecku, Francúzsku, Taliansku, Indonézii a v Poľsku.

Slide 1
© Tomasz Tomaszewski | Sony RX1 | 1/500 s @ f/8, ISO 200

„Moje fotografie musia rozpovedať príbeh, musia čitateľovi niečo odovzdať. Nie je to iba o mojom egu alebo vizuálnej perspektíve, snažím sa veci vizuálne zobraziť tak jednoducho, aby fotografiám porozumel každý a všade. Henri Cartier Bresson raz povedal: ‚Mali by sme hľadať rozhodujúci okamih.‘ Z tohto citátu si beriem túžbu zaznamenať vo svojich fotografiách úprimnosť, aby ľudia scénu pochopili bez toho, že by sa museli príliš zamýšľať. Keby som svoje fotografovanie inscenoval, mal by som pocit, že viac škodím, než zaznamenávam pravdu okolo seba.“

Keď si prezerá svoje zábery všetkých situácií a miest, ktoré fotografoval, stále pre neho zostáva záhadou, prečo sú ľudia dobrí – prečo niektorí ľudia robia fantastické veci bez toho, aby na to mali zjavný dôvod.

„Nemyslím, že to robia preto, aby neskôr získali ocenenie. Robia to preto, že sú dobrými ľuďmi. Je pre mňa úžasným zážitkom, že som toho svedkom. Ak takéto správanie dokážem zachytiť na svojich záberoch, pomáha mi to rásť.“

© Tomasz Tomaszewski | Sony RX1R II | 1/250s @ f/7,1, ISO 320

Produkty spomínané v tomto článku
ILCE-9
Bezzrkadlový fotoaparát a9 Full Frame s vrstveným snímačom CMOS
ILCE-7RM2
Fotoaparát α7R II s obrazovým snímačom Full Frame so zadným osvetlením
DSC-RX1RM2
Profesionálny kompaktný fotoaparát RX1R II s 35 mm snímačom
SEL2470GM
FE 24 - 70 mm F2,8 GM
Tomasz Tomaszewski
Alpha Universe

Tomasz Tomaszewski

Poľsko

Podľa mňa vo fotografii nezáleží na tom, čo sa na obrázku ukazuje a prezentuje, ale na tom, aké otázky vyvoláva a k akej reflexii dokáže priviesť človeka, ktorý sa naň pozerá.

Zobraziť profil

TEST


x