jorge miguel jaime baez sony alpha 7RIII silueta nevesty a ženícha so zaostreným závejom

Ako fotografujem | Svadobná fotografia

Jorge Miguel Jaime Baez

Pri fotografovaní svadby treba myslieť predovšetkým na to, že rozprávate príbeh. Neprestajne hľadám zábery, vďaka ktorým vytvorím príbeh tohto výnimočného dňa. Mám to na mysli pri každom zábere, ktorý zachytím. Príbeh robia jedinečným drobné detaily a nepatrné momenty. Ak máte všetky tie chvíle zachytiť a vytvoriť kvalitné fotky, bez organizácie, dôvery a dokonalého fotoaparátu sa nezaobídete.

jorge miguel jaime baez sony alpha 7RIII ženích a svedkovia stoja v kruhu a objímajú sa

© Jorge Miguel Jaime Baez | Sony α7R III + 25mm f/2 | 1/250s @ f/5.6, ISO 2000

Dôvera je kľúčová Ako dokumentárny fotograf musím byť neviditeľný. Musím splynúť s prostredím a pomaly sa pohybovať, aby som na seba neupútal pozornosť.

A to dokážem aj vďaka tichej uzávierke fotoaparátu α7R III od spoločnosti Sony. Či už snímam dokumentárne fotografie verejného podujatia alebo fotografujem svadbu, recept na zachytenie emócií objektu zostáva rovnaký. Snažím sa s nevestou a ženíchom stráviť čo najviac času, aby som ich mohol spoznať, zistiť, akí sú, a o nič neprísť. Chcem, aby nevesta, ženích a aj ich rodina s priateľmi cítili, že som ich vo svojich fotografiách naozaj zachytil, že som dokonale zvečnil ich pocity. To dokážete iba vtedy, keď sa s nimi dostatočne zblížite, aby ste si s nimi vytvorili vzťah a získali ich dôveru.

jorge miguel jaime baez sony alpha 7RIII nevesta objímajúca sa pred obradom s otcom

© Jorge Miguel Jaime Baez | Sony α7R III + 25mm f/2 | 1/200s @ f/2.5, ISO 3200

Plánovanie a príprava

As much as I am there to document and react to the events around me, there is a lot of planning involved. I need to know the order of the day, meet the family members, and of course it is essential that I am respectful to the ceremony and the people around me. I try to plan as much as I can in advance so that I merge in to the surroundings and don’t get in the way of the day’s festivities.

However, despite all the planning you may have thought of, there is always an unexpected element and the more prepared you are, the more successfully you can react to those unforeseen events.

jorge miguel jaime baez sony alpha 7RIII nevesta sa smeje spolu s priateľmi pred obradom

© Jorge Miguel Jaime Baez | Sony α7R III + 25mm f/2 | 1/200s @ f/5.0, ISO 3200

Nová perspektíva

Každá svadba a podujatie so sebou prináša nové príležitosti, ktoré vám umožnia predstaviť inú perspektívu. Ja sa napríklad vždy pýtam dídžeja, čo si nevesta a ženích pripravili pre svoj prvý tanec, aby som zistil, či sa na koniec chystá niečo špeciálne, ako napríklad vystrelenie konfiet. Vďaka tejto informácii si môžem pripraviť osvetlenie miestnosti a tiež viem, kam sa postaviť, aby sa mi ten okamih podarilo zachytiť.

jorge miguel jaime baez sony alpha 7RIII nevesta a ženích sa bozkávajú na tanečnom parkete, zatiaľ čo okolo nich poletujú konfety

© Jorge Miguel Jaime Baez | Sony α7R III + 25mm f/2 | 1/200s @ f/11, ISO 3200

Inokedy mi môže nový nápad vnuknúť niečo, čo uvidím. Nedávno som sa na svadbe pozrel z balkóna a všimol som si niečo namaľované na ulici. Napadlo mi, že by taká snímka nevesty mohla vyzerať zaujímavo. A tak som tam umiestnil malý fotoaparát RX0 od spoločnosti Sony a pomocou smartfónu a funkcie diaľkového snímania aplikácie Imaging Edge Mobile od spoločnosti Sony som danú snímku odfotografoval, pričom fyzicky som stál na mieste, odkiaľ som mohol zachytiť klasický záber páru vychádzajúceho z budovy. Vždy sa snažím nájsť zaujímavé alternatívne zábery, ktoré príbeh ozvláštnia.

jorge miguel jaime baez sony RX0 záber z vtáčej perspektívy na nevestu prechádzajúcu cez cestu, na ktorej je napísaný dátum svadby

© Jorge Miguel Jaime Baez | Sony RX0 | 1/1600s @ f/4.0, ISO 640

Poznajte svoju výbavu

It is vital to know how to use your camera to make the best of each situation. I currently use two Sony α 7R III cameras. A wedding is a long day of photography, and when I get tired the light weight is crucial for me.

One of the features I love about the α7R III is the electronic viewfinder. It has changed the way I expose my images as I now almost always use manual exposure. Because I can see the result that I am going to get live through the viewfinder I find it faster to manually adjust the exposure as needed. No matter how difficult the lighting situation is I can quickly adjust to it. I never have any problems shooting with the α7R III in low light conditions.

jorge miguel jaime baez sony alpha 7RIII nevesta so ženíchom na slnkom zaliatom poli s nezaostrenými škvrnami v popredí

© Jorge Miguel Jaime Baez | Sony α7R III + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/200s @ f/5.0, ISO 125

Zaostrite na to najdôležitejšie

The eye is the most important part of any image with a person in it. With this in mind I usually use continuous autofocus mode and combine this with the Eye AF mode. This enables me to make sure that the subject’s eye is pin sharp in every image.

Mounted to my cameras are the Zeiss Batis 25mm f/2 lens and Sony FE 55mm f/1.8 ZA lenses, and I also carry a Sony FE 12-24mm f/4 G lens in my bag. The 25mm and 55mm provide me with a good standard field of view, but the wide-angle 12-24mm lens is incredible. It is very light and enables me to get really close to the subject. Being close and wide is often needed as there simply may not be enough room to move further back, or you may want to fill the frame with a small detail, to add a point of interest. As much as possible I like to get the image perfectly framed inside the camera when I take the shot, but this isn’t always possible. Perhaps I didn’t have time to get as close as I wanted or I was further away so as not to interrupt a moment. However, none of this is an issue as the Sony α7R III and its 42.4 megapixel full frame sensor offers me the resolution and detail I need to crop without fear.

jorge miguel jaime baez sony alpha 7RIII smejúca sa nevesta zahalená v závoji

© Jorge Miguel Jaime Baez | Sony α7R III + FE 55mm f/1.8 ZA | 1/200s @ f/2.2, ISO 500

Neprestávajte sa učiť

Hlavné je, aby ste sa nikdy neprestali učiť a aj naďalej precvičovali svoje umenie. Fotografovanie by malo byť vašou vášňou – túžbou rozprávať príbehy zo svojho pohľadu. Základom je neprestať objavovať – či už techniky alebo autorov. Mali by ste si zadávať úlohy, určovať limity a riešiť problémy s využitím čo najmenšieho množstva zdrojov. Ako fotograf sa nikdy neprestanete učiť, pretože vaša perspektíva sa mení každú minútu a stáva sa osobnejšou a zrelšou.

jorge miguel jaime baez sony alpha 7RIII nevesta so ženíchom stoja v oceáne a pred nimi sa zdvíhajú vlny

© Jorge Miguel Jaime Baez | Sony α7R III + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/320s @ f/7.1, ISO 8

Vybrané produkty

Jorge Miguel Jaime Báez

Jorge Miguel Jaime Báez | Spain

„Históriu tvoria ľudia, ich vášne a emócie.“

Zaregistrujte sa na príjem bulletinu α Universe

Gratulujeme, máte prihlásený odber bulletinu α Universe

Zadajte platnú e-mailovú adresu

Ľutujeme, vyskytla sa chyba

Gratulujeme, máte prihlásený odber