Podrobnosti o príbehu Alpha Universe
Podrobnosti o príbehu Alpha Universe
Ako fotografujem
Svadobná fotografia s Davidom Bastianonim 

Úloha svadobného fotografa

Verím, že úlohou svadobného fotografa je zachovať spomienky pre ďalšiu generáciu. Učíme deti a dávame rodine skvelú spomienku na jeden z najdôležitejších dní v ich živote. Keď fotografujem svadbu, musím mať, samozrejme, na pamäti nasnímanie výrazného záberu, no zároveň musím byť aj fotožurnalistom a rozpovedať celý príbeh.

 

david bastianoni sony alpha 7M3 záber zhora na zdobenú svadobnú pozvánku na stole

© David Bastianoni | Sony α7 III + 35mm f/2.8 | 1/250s @ f/2.8, ISO 1000

Je to však viac než len dokumentárna fotografia. Ide o kombináciu množstva rozličných štýlov a zručností – fotografovanie v exteriéri, fotografovanie podujatí, zátiší, portrétov a krajín. Je potrebné rátať s tým, že sa v krátkom čase budete musieť venovať každému z nich. Potrebujem fotoaparát, ktorý mi pomôže snímať všetky tieto situácie, a preto používam α7 III od spoločnosti Sony.

 

david bastianoni sony alpha 7M3 nevesta sa pripravuje pred zrkadlom a dve družičky sa na ňu pozerajú

© David Bastianoni | Sony α7 III + FE 55mm f/1.8 ZA | 1/320s @ f/2.0, ISO 50

Fotoaparát α7 III od spoločnosti Sony a dynamický rozsah

Fotoaparát α7 III od spoločnosti Sony je pre mňa ako pero – je to nástroj. S perom si môžem čokoľvek zapísať a fotoaparátom α7 III zasa môžem čokoľvek odfotografovať. Je ľahký, má skvelú stabilizáciu obrazu, dve zásuvky na pamäťové karty, výnimočnú kvalitu obrazu a skvelý dynamický rozsah.

david bastianoni sony alpha 7M3 jednoduchý záber na nevestu pozerajúcu sa mimo fotoaparát

© David Bastianoni | Sony α7 III + FE 55mm f/1.8 ZA | 1/250s @ f/1.8, ISO 250

Dynamický rozsah je pre mňa veľmi dôležitý, pretože nie vždy fotografujem pri najlepšom svetle. Niekedy je svetlo slabé, inokedy príliš jasné a v oboch prípadoch potrebujem, aby všetky detaily nevestiných bielych šiat zostali zachované a neboli preexponované. S dynamickým rozsahom fotoaparátu α7 III od spoločnosti Sony to nie je žiaden problém. Používam jeden trik – záber trochu podexponujem, aby som zachoval svetlé detaily šiat, a počas postprodukcie potom zvýšim jas tieňov a vyzdvihnem detaily.

david bastianoni sony alpha 7M3 ženích a jeho svedkovia sa počas slnečného dňa usmievajú do fotoaparátu

© David Bastianoni | Sony α7 III + FE 55mm f/1.8 ZA | 1/2000s @ f/2.5, ISO 160

Nastavenie fotoaparátu a objektívy

V svadobný deň so sebou mávam dva fotoaparáty α7 III – na každej strane jeden. Jednou veľmi užitočnou funkciou fotoaparátu α7 III je, že môžem svoje nastavenia uložiť a jednoducho ich preniesť do iného fotoaparátu na karte SD. Vďaka tomu sú oba moje fotoaparáty vždy nastavené identicky a všetky nastavenia a vlastné tlačidlá sú rovnaké, nech si vyberiem ktorýkoľvek fotoaparát.

david bastianoni sony alpha 7M3 družička pomáha neveste upraviť závoj

© David Bastianoni | Sony α7 III + FE 55mm f/1.8 ZA | 1/640s @ f/1.8, ISO 400

Na ľavom pleci mám fotoaparát α7 III s objektívom FE 28 mm f/2 alebo FE 35 mm f/1,8. Verte či nie, mám všetky objektívy radu G Master od spoločnosti Sony, no objektívy FE 28 mm f/2 a FE 35 mm f/1,8 sú ľahšie a oba snímajú veľmi ostro. Počas letnej svadobnej sezóny môžem fotografovať svadby aj každý deň, takže pre mňa sú tieto objektívy skvelou kombináciou kvality, veľkosti a váhy. Umožňujú mi snímať celý deň bez toho, aby som to fyzicky pocítil. Takisto umožňujú zaostrovanie zblízka, takže ich môžem použiť na zachytenie detailných záberov.

david bastianoni sony alpha 7M3 objímajúci sa pár so slnkom v pozadí

© David Bastianoni | Sony α7 III + FE 55mm f/1.8 ZA | 1/800s @ f/1.8, ISO 125

Na pravom pleci mám druhý fotoaparát α7 III od spoločnosti Sony s objektívom Sonnar T* FE 55 mm f/1,8 ZA. Opäť by som mohol siahnuť po objektíve 50 mm f/1,4, no kvalita obrazu objektívu 55 mm f/1,8 je skvelá a objektív je navyše menší a ľahší. Kvalita obrazu objektívov radu G a G Master je očividne výborná, no tieto objektívy stredného rozsahu tiež ponúkajú výnimočnú kvalitu.

david bastianoni sony alpha 7M3 čiernobiely profilový záber nevesty

© David Bastianoni | Sony α7 III + FE 55mm f/1.8 ZA | 1/160s @ f/1.8, ISO 100

Zaostrenie na tváre 

S fotoaparátom α7 III je zaostrenie objektívov jednoduché. Vždy používam režim nepretržitého zaostrovania a v prípade, že sa pokúšam zachytiť pohyb, napríklad kráčajúcu nevestu alebo ženícha, používam ho spolu s režimom sledovania. V prípade portrétov používam automatické zaostrovanie na oči, aby som presne zaostril na oči objektov. Vďaka tomu mi neunikne jediný záber a všetky moje portréty sú skvele zaostrené na oči objektov.

david bastianoni sony alpha 7M3 nevesta a jej priateľky sa spolu smejú pred obradom

© David Bastianoni | Sony α7 III + FE 55mm f/1.8 ZA | 1/2000s @ f/2.2, ISO 200

Mám jeden trik a tým je používanie detekcie a registrovania tvárí. Na začiatku dňa preto urobím jednoduchý portrét nevesty a ženícha pomocou funkcie registrovania tvárí. Táto funkcia je taká dobrá, že keď fotoaparát na scéne rozpozná viacero tvárí, automaticky zaostrí na tvár nevesty alebo ženícha, ak sa nachádzajú v zábere. Môžem tiež nastaviť prioritu, aby fotoaparát napríklad uprednostnil nevestinu tvár pred ženíchovou.

david bastianoni sony alpha 7M3 smejúci sa pár novomanželov prechádza uličkou

© David Bastianoni | Sony α7 III + FE 55mm f/1.8 ZA | 1/3200s @ f/1.8, ISO 160

Tieto funkcie zaostrovania mi umožňujú sústrediť sa na tú najdôležitejšiu časť, ktorou je zachytenie emócií. Musím byť pripravený zachytiť výraz ženícha, keď otočí hlavu, aby sa prvýkrát pozrel na nevestu prichádzajúcu uličkou. Jeho výraz ako taký nie je dôležitý. Môže sa usmievať alebo plakať, no ja jednoducho viem, že tento moment musím zachytiť autenticky, aby sa na túto spomienku mohol pozerať navždy.

Vybrané produkty
ILCE-7M3
α7 III s 35 mm obrazovým snímačom formátu Full Frame

ILCE-7M3

SEL55F18Z
Sonnar T* FE 55 mm F1,8 ZA

SEL55F18Z

SEL28F20
FE 28 mm F2

SEL28F20

Súvisiace články
David Bastianoni
alpha universe

David Bastianoni

Taliansko

„Fotografia pre mňa znamená riešenie problémov, rozprávanie o živote, komunikáciu s každým v tichosti. Neexistujú žiadne pravidlá, neexistujú žiadne hranice. Musíte len zaspávať s myšlienkou, že nasledujúci deň budete mať ďalšiu príležitosť prežívať naplno radosť, ktorú môžete mať len vtedy, ak fotografujete naplno.“

Zobraziť profil


x