tomasz markowski sony alpha 9 skokan na lyžiach rútiaci sa vzduchom a zasnežené hory v pozadí

Ako fotografujem | Skoky na lyžiach

Tomasz Markowski

Rovnako ako v prípade iných typov fotografovania, aj pri zimných športoch platí, že ak chcete, aby vaše zábery vynikli, musia sa niečím líšiť. Musíte nájsť svoj štýl, a keď fotografujete významné preteky, môže to byť náročné. Najmä ak fotografujete skoky na lyžiach. Roky chodíte na tie isté miesta, fotografujete rovnaké skoky a ako fotograf nemáte veľa možností na nájdenie vhodného miesta. Mojou prvou radou preto je prísť vždy skoro. Skúste byť prvým fotografom, ktorý dorazí, aby ste si mohli nájsť to najlepšie miesto. Snažím sa však vyhýbať miestam, z ktorých som fotografoval minulý rok. Neustále by ste sa mali snažiť zlepšovať a robiť veci inak, ako ste ich robili predtým, aj keď to tak fungovalo.

tomasz markowski sony alpha 9 skokan na lyžiach, ktorý oproti slnku pôsobí takmer ako silueta

© Tomasz Markowski | Sony α9 + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/2000s @ f/3.5, ISO 4000

Pri hľadaní vhodného miesta dbám na to, aby som nevytvoril snímku, ktorá vyzerá všedne. Jednou z najdôležitejších vecí je svetlo a musíte si uvedomiť, že to sa v priebehu podujatia môže meniť. Dôležitý je aj uhol. Hľadám dynamickosť, nielen bežnú snímku lyžiara alebo skokana. V závislosti od objektívu viem vytvoriť odlišný dojem, preto premýšľam, čo chcem ukázať, a tiež, čo nechcem na zábere mať. Hneď na začiatku musím urobiť správne rozhodnutia, preto na miesto prichádzam skoro a prezriem si ho. Po začiatku pretekov sa začnú športovci schádzať jeden po druhom a vtedy je už ťažké zmeniť miesto, najmä ak sú tam aj iní fotografi.

tomasz markowski sony alpha 9 skokan na lyžiach zachytený zboku s oranžovým slnkom medzi oblakmi v pozadí

© Tomasz Markowski | Sony α9 + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS | 1/32,000s @ f/8.0, ISO 1000

Fotografovanie je často pomerne priamočiare. Mám pár fotoaparátov α9 od spoločnosti Sony, na ktorých mám nasadené rôzne objektívy, aby som ich dokázal rýchlo striedať. Automatické zaostrenie nastavím na nepretržité automatické zaostrovanie a použijem rozšírené flexibilné bodové alebo jednobodové nastavenie, čo automatickému zaostrovaniu umožňuje skvele sledovať objekt. Vďaka rýchlemu a presnému automatickému zaostrovaniu sa môžem sústrediť na načasovanie a dokonalú kompozíciu záberu.

tomasz markowski sony alpha 9 skokan na lyžiach sa pred skokom rúti dole mostíkom

© Tomasz Markowski | Sony α9 + FE 100-400mm f/4.5-5.6 GM OSS | 1/2000s @ f/5.6, ISO 1000

Pri skokoch na lyžiach idú športovci dole svahom rýchlosťou až 100 km/h, takže rýchle automatické zaostrovanie je nevyhnutné. No na zachytenie ich letu tiež potrebujem vysokú rýchlosť uzávierky. Tú zvyčajne nastavím na 1/1000 alebo 1/800 sekundy a zvyšok expozície nastavím manuálne. Manuálnu expozíciu používam preto, že žiarivo biely sneh často dokáže ovplyvniť meranie fotoaparátu a stmaviť vzhľad snímok. Po nastavení rýchlosti uzávierky môžem pomocou elektronického hľadáčika a zadnej LCD obrazovky skontrolovať, ako budú finálne snímky vyzerať, a podľa toho prispôsobiť clonu, citlivosť ISO a vyváženie bielej, aby som dosiahol vynikajúcu expozície vo fotoaparáte.

tomasz markowski sony alpha 9 skokan na lyžiach sa počas letu vzduchom nakláňa vpred

© Tomasz Markowski | Sony α9 + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS | 1/125s @ f/6.3, ISO 200

Niekedy chcem ukázať obrovskú rýchlosť, ktorou sa športovci pohybujú, a v takýchto prípadoch použijem techniku snímania panorám. Rýchlosť uzávierky znížim na asi 1/100 alebo 1/80 sekundy a pokúsim sa fotoaparátom panorámovať rovnakou rýchlosťou, akou sa pohybuje športovec. Objekt tak zostane zaostrený, no dôjde k rozmazaniu pri pohybe na pozadí, čo pomáha zdôrazniť rýchlosť. Je to skvelá technika, vďaka ktorej môžu vaše snímky vyniknúť.

tomasz markowski sony alpha 9 pohľad nahor na skokana na lyžiach letiaceho vzduchom s modrou oblohou v pozadí

© Tomasz Markowski | Sony α9 + FE 16-35mm f/2.8 GM | 1/6400s @ f/6.3, ISO 1000

Čo sa týka objektívu, výber závisí od toho, kde sa nachádzate a čo sa snažíte zachytiť. Mám objektív FE 16 – 35 mm f/2,8 GM, ktorý použijem, keď chcem vytvoriť širokouhlý záber a ukázať väčšiu časť pozadia v danom prostredí. Objektív FE 24 – 70 mm f/2,8 GM používam ako všestranne využiteľný objektív a som aj veľkým fanúšikom objektívu FE 100 – 400 mm f/4,5,6 GM. Objektív 100 – 400 mm je s ohľadom na ohniskovú vzdialenosť veľmi ľahký a je skvelý, keď sa musím pohybovať po lyžiarskych svahoch. Poskytuje skvelý rozsah ohniskovej vzdialenosti pre väčšinu mojich záberov.

tomasz markowski sony alpha 9 silueta skokana na lyžiach oproti slnku a paraglajder v pozadí

© Tomasz Markowski | Sony α9 + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS | 1/32,000s @ f/8.0, ISO 640

To, čo chcem zachytiť, je emócia aj akcia. Toto sú momenty, ktoré vyhľadávam. Chcem zachytiť rýchlosť a intenzitu momentu, no vyhľadávam tiež reakcie športovcov po podujatí. Hľadám emócie a nemusia to byť len pocity športovcov, ale aj to, ako reagujú na dav povzbudzujúcich fanúšikov a podporovateľov. Tieto drobné okamihy dokážu vytvoriť naozaj nezabudnuteľné snímky.

tomasz markowski sony alpha 9 skokan na lyžiach s tmavou oblohou v pozadí letí k jasne žiariacemu slnku

© Tomasz Markowski | Sony α9 + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/2500s @ f/3.5, ISO 4000

Mojou poslednou radou je využiť každú skúsenosť s iným typom fotografovania. Okrem fotografovania množstva iných športov som sa tiež venoval fotografovaniu v uliciach miest a táto skúsenosť mi pomohla s hľadaním zaujímavých uhlov, pozadí a zaujímavého svetla. Zručnosti nadobudnuté pri inom štýle fotografovania môžete vždy využiť aj pri fotografovaní zimných športov. Všetko je to súčasťou tvorby vlastného štýlu a nápadov.

Vybrané produkty

Tomasz Tomaszewski

Tomasz Tomaszewski | Poland

„Podľa mňa vo fotografii nezáleží na tom, čo sa na obrázku ukazuje a prezentuje, ale na tom, aké otázky vyvoláva.“

Zaregistrujte sa na príjem bulletinu α Universe

Gratulujeme, máte prihlásený odber bulletinu α Universe

Zadajte platnú e-mailovú adresu

Ľutujeme, vyskytla sa chyba

Gratulujeme, máte prihlásený odber