yves schepers sony alpha 9 newly weds stand in front of a brick wall with silhouetted leaves in the foreground

Ako fotografujem | Realizmus na svadbách

Yves Schepers

Všetky svadby sú si veľmi podobné. Hoci má každá svoj vlastný štýl a spôsob organizácie, tradície a rozvrhnutie dňa sa väčšinou nemenia. Mojou úlohou je preto zachytiť tie výnimočné prvky každej svadby. A to sa dá dosiahnuť jedine tak, že si vytvorím puto s nevestou a ženíchom.

yves schepers sony alpha 9 otec nevesty v emocionálnom objatí so svojou dcérou spieva pieseň

© Yves Schepers | Sony α9 + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/400s @ f/5.6, ISO 800

Nie je to iba o fotografovaní najbližších priateľov a rodiny. Rád sledujem, ako novomanželia komunikujú s ostatnými a zisťujem, aké sú medzi nimi vzťahy. S kým sa budú smiať a vtipkovať?

yves schepers sony alpha 9 novomanželia v šťastnom objatí po obrade

© Yves Schepers | Sony α9 + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/500s @ f/5.6, ISO 500

Keď nájdete tie dôležité osoby a odhalíte, aké majú medzi sebou vzťahy, hravo zachytíte intímne chvíle a okamihy, na ktoré bude pár s radosťou spomínať.

yves schepers sony alpha 9 malá družička sa drží nevestinej nohy počas toho, ako si šťastný pár vymieňa manželské sľuby

© Yves Schepers | Sony α9 + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/400s @ f/4.0, ISO 640

Document Don’t Direct

Pri fotografovaní svadieb využívam dokumentárny prístup, aby som zachytil vývoj udalostí dňa. Samozrejme, že nezabúdam ani na klasické portrétové zábery, pretože všetci ich chcú, no väčšinou ľudí neoslovujem, aby mi zapózovali alebo sa niekam presunuli. Chcem, aby si novomanželia o niekoľko rokov pri pohľade na fotografie spomenuli na všetky tie emócie, ktoré vtedy cítili, a nie na to, ako im niekto stále hovoril, aby pózovali.

yves schepers sony alpha 9 ženích chystajúci sa odohnať osu od nevesty sediacej vedľa neho

© Yves Schepers | Sony α9 + FE 85mm f/1.8 | 1/800s @ f/4.0, ISO 400

Humor sa snažím nájsť v každej situácii a to sa dá, keď poznám vzťahy medzi ľuďmi. Keď chcem zachytiť vtipné alebo emocionálne okamihy, potrebujem sa správať ako nindža. Prechodom z digitálnej zrkadlovky na fotoaparát α9 som získal funkciu tichého snímania, čo zmenilo spôsob, akým fotografujem. Teraz sa už môžem k ľuďom priblížiť bez toho, aby som ich vyrušil, čo mi dáva možnosť zachytiť tie výrečné, čisté okamihy. Často, keď snímané objekty započujú cvaknutie fotoaparátu, okamžite ich to rozruší a momentka je fuč.

Najčastejšie používam objektív FE 24 – 70 mm f/2,8 GM. Vďaka nemu sa môžem voľne a rýchlo pohybovať a ohnisková vzdialenosť je ideálna. Tiež so sebou brávam objektív FE 85 mm f/1,8, a keď chcem byť čo najnenápadnejší, s objektívom FE 35 mm f/2,8 ZA je moja výbava ľahko prehliadnuteľná.

yves schepers sony alpha 9 novomanželia si dávajú po obrade pusu

© Yves Schepers | Sony α9 + FE 35mm f/2.8 ZA | 1/800s @ f/4.0, ISO 100

Use Your Surroundings

A wedding really is playtime for me. I love hunting around a scene for unconventional portraits and finding the extraordinary in the ordinary. I want someone to look at the final image and say ‘wow! How did the photographer do that?’

For example, I recently used glass panels in a roof to create a leading line down to a couple who were stood in a pool of light. I didn’t retouch it, I just exposed for the highlights and the natural light in the scene did the rest. Using the electronic viewfinder of my α9 I could see exactly what the shot was going to look like before I fired the shutter.

yves schepers sony alpha 9 novomanželia v tmavej miestnosti osvetlení iba strešnými panelmi

© Yves Schepers | Sony α9 + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/400s @ f/5.6, ISO 160

Action and Reaction

Dokonalá dokumentárna snímka sa vyznačuje tým, že v sebe zachytáva celý príbeh. Takže v nej potrebujete mať akciu aj reakciu.

yves schepers sony alpha 9 ženích je na tanečnom parkete, zatiaľ čo jeho novomanželka čupí za ním a sleduje ho

© Yves Schepers | Sony α9 + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/400s @ f/3.2, ISO 4000

Podarilo sa mi odfotografovať snímku, kde ženích tancuje pre nevestu. Zachytil som množstvo záberov toho tanca, no mojím najobľúbenejším je ten, ktorý je zaostrený na smejúcu sa nevestu a pred ňou ženích tancuje rukami, no nie je mu vidno tvár. Mohol som odfotografovať len ju, no nevedeli by ste, prečo sa smeje. Tým, že som do záberu umiestnil aj tancujúceho ženícha, rozostreného, vidíte celý príbeh – akciu aj reakciu.

yves schepers sony alpha 9 svadobní hostia si zakrývajú oči pred slnkom jedálnymi lístkami

© Yves Schepers | Sony α9 + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/1250s @ f/5.6, ISO 64

Ďalšou mojou obľúbenou fotografiou je tá, na ktorej hosť drží jedálny lístok vo vzduchu. Tá snímka má v sebe všetko. Humor, grafické prvky a nie je umelo vytvorená. Priestory boli také presvetlené, že slnko svietilo do očí hosťom, ktorí si ich zakrývali zdvihnutými jedálnymi lístkami. Okrem toho, že je to vtipné, zúčastneným to bude pripomínať detaily celého dňa – priestory, úžasný slnečný svit, jedlo, hostí – a to všetko na jednej fotografii. Navyše je to skvelý a nezvyčajný detail na jedálne lístky.

yves schepers sony alpha 9 nevesta posielajúca pusu družbom sediacim v červenom autobuse

© Yves Schepers | Sony α9 + FE 24-70mm f/2.8 GM | 1/1000s @ f/4.0, ISO 64

Ďalšou fotografiou je tá, na ktorej nevesta posiela pusu družbom v autobuse. Aj na tejto fotografii som zachytil akciu – posielanie pusy – a reakciu – družbov búchajúcich na okno autobusu. Pri snímaní tejto fotografie som sa spoľahol na vysokú snímkovú frekvenciu a automatické zaostrovanie so sledovaním fotoaparátu α9 od spoločnosti Sony. Keď som uvidel nevestu utekať k autobusu, hneď som vedel, že musím bežať za ňou. Celé sa to udialo tak rýchlo. Nevesta poslala pusu a ja som mal asi pol sekundy na to, aby som umiestnil jej hlavu do okna autobusu a našiel taký uhol, v ktorom má ruku oddelenú od brady. Vďaka automatickému zaostrovaniu a rýchlosti snímania 20 snímok/s fotoaparátu α9 od spoločnosti Sony som mohol nasnímať skupinu fotografií a nájsť tak správny záber počas toho, ako im posielala pusu.

Na záver dodáva: „Potom som zistil, že sa mi podarilo zachytiť dokonalý záber, čo len dokazuje, akú významnú úlohu hrá na snímaní dokonalých fotografií výbava.“

Vybrané produkty

Yves Schepers

Yves Schepers | Belgicko

„Hľadanie dokonalosti v nedokonalosti.“

Zaregistrujte sa na príjem bulletinu α Universe

Gratulujeme, máte prihlásený odber bulletinu α Universe

Zadajte platnú e-mailovú adresu

Gratulujeme, máte prihlásený odber