Nič sa pre mňa nevyrovná tomu, keď obklopený chladnou tmavou arktickou nocou sledujem na oblohe čarovné svetelné divadlo a snažím sa zachytiť severnú polárnu žiaru. Je veľmi nepredvídateľná, takže tento lov a čakanie sú nesmierne vzrušujúce. Veľa vecí do seba musí zapadnúť, aby ju bolo dobre vidno, a potom, tak rýchlo, ako sa zjavila, môže aj zmiznúť. Všetky aurory sú unikátne, preto vždy, keď ich predpovedajú, poteší ma to a teším sa na tú krásu.
Čo snímať a kde?
Fotografovanie polárnej žiary stojí na pomedzí dvoch smerov: krajinnej fotografie a astrofotografie. Rovnako ako v prípade krajinnej fotografie musia mať zábery polárnych žiar pôsobivé popredie aj pozadie. V centre pozornosti je miesto a dramatickosť rozžiarenej oblohy.
Zvyčajne si ako pútavé pozadie volím pohoria a ako zaujímavý prvok do popredia jazero alebo rieku. To mi tiež dáva možnosť zachytiť odraz polárnej žiary na hladine, vďaka čomu dokážem zachytiť skvelé zábery, aj keď úkazy na oblohe nie sú práve najvýraznejšie.
Nastavenie expozície záberu
Tak ako pri každom type fotografie, nastavenia expozície pri snímaní polárnej žiary závisia od konkrétnej situácie.
Ak sú aurory slabé, musíte použiť pomalšiu rýchlosť uzávierky, aby ich bolo lepšie vidno. Takmer určite by ste mali siahnuť po objektíve s clonou aspoň f/2,8, ktorá umožňuje zachytiť maximálne množstvo svetla. Na zachytenie hĺbky scény zvyčajne používam ultraširokouhlé objektívy, buď FE 16 – 35 mm f/2,8 GM, alebo nový FE 12 – 24 mm f/2,8 GM od spoločnosti Sony.
Keďže úkazy sú často zo začiatku veľmi slabé, je dôležité strážiť si nastavenia expozície a flexibilne ich upravovať. Ak sú aurory výrazné, snímam pri čo najvyššej rýchlosti uzávierky. Vďaka tomu sa v nich zachytí viac akcie a lúče sú viditeľnejšie, takže celý obraz nevyzerá ako vyblednutá zelená šmuha, s čím sa často stretávame na záberoch s dlhou expozíciou.
To znamená, že budete musieť citlivosť ISO fotoaparátu zvýšiť. Vďaka fotoaparátom radu Alpha 7R od spoločnosti Sony ju bez obáv nastavím na takú vysokú hodnotu, akú potrebujem, pretože mám istotu, že šum bude minimálny a ja budem môcť vytiahnuť detaily v tienistých oblastiach.
Zaostrovanie
Pri fotografovaní polárnej žiary chcete mať poväčšine zaostrené na hviezdy. A docieliť to za chladnej a tmavej zimnej noci môže byť na klasickej digitálnej zrkadlovke náročné. Na fotoaparátoch od spoločnosti Sony však môžem použiť zabudovanú funkciu stupňovania zaostrenia (Focus Peaking), ktorá zvýrazní zaostrené oblasti. Mám tiež aktivovanú funkciu asistenta manuálneho zaostrovania (Manual Focus Assist), ktorá vo fotoaparáte automaticky priblíži zobrazenie, keď otočím zaostrovacím krúžkom objektívu. Vďaka tomu nájdem hviezdy a zaostrím na ne ešte jednoduchšie.
Pri používaní veľkej clony, ako je napríklad f/2,8, treba myslieť na to, že prvky v popredí nebudú vyzerať veľmi ostro, ak máte zaostrené na hviezdy. Vo všeobecnosti platí, že keď používate 16 mm širokouhlý objektív s clonou f/2,8 na fotoaparáte formátu Full Frame, väčšina prvkov v popredí približne 3 až 4 metre od fotoaparátu bude primerane ostrá aj pri zaostrení na hviezdy. No ak ich chcete mať dokonale ostré, možno budete musieť nasnímať viacero záberov zaostrených na rôzne body a spojiť ich pomocou skladania snímok (Focus Stacking).
Nezabúdajte, že to tam nemáte pod palcom vy, ale polárna žiara. Najmä, keď sa hýbe rýchlo. Snažte sa o krátky expozičný čas, ak je to možné, tak pod 1 sekundu, a nebojte sa zvýšiť citlivosť ISO.
Takisto buďte pripravení na všetko, čo môže v takých podmienkach nastať. Polárnu žiaru som svojou výbavou Alpha v exteriéri snímal už aj pri –35 °C a žiadny problém. Také nízke teploty však sú pre všetky elektronické zariadenia náročné. Preto si batérie vždy vložím do vreciek na bunde, aby boli v teple a vydržali mi dlhšie. Extrémne nízke teploty môžu ovplyvniť aj obrazovku LCD, takže si fotoaparát zvyknem obaliť kusom látky, ktorý ho aspoň trochu zohreje, kým čakám na dokonalý okamih.
Nezabúdajte na to, že popredie na snímke má slúžiť ako úvod k majestátnemu pohoriu v pozadí, ponad ktoré sa vynímajú úchvatné polárne žiary. A ak máte šťastie alebo ste si to dobre naplánovali, podarí sa vám tiež zachytiť ich odraz na hladine rieky práve v tom popredí.