Podrobnosti o príbehu Alpha Universe
Podrobnosti o príbehu Alpha Universe
Ako fotografujem
Výnimočná krajina s Michaelom Schaakeom 

Najdôležitejšími vecami pri fotografovaní krajiny je zostať trpezlivý a užiť si čas, ktorý v nej strávime. Veľkú časť dňa môžete stráviť na túre a čakaním na svetlo, takže si pobyt v prírode treba užiť.

michael schaake sony alpha 7RM3 zasnežená krajina s horami v pozadí osvietená ružovým svetlom

© Michael Schaake | Sony α7R III + FE 16-35mm f/4 ZA OSS | 1/30s @ f/16, ISO 500

Plánovanie a príprava

Keď fotografujem krajinu, chcem ľudí, ktorí si budú zábery pozerať, vziať na cestu a ukázať im ju tak, ako som ju videl ja. Chcem, aby ich scéna ohúrila rovnako ako mňa, keď som ju fotografoval. Jedným zo spôsobov, ktorým to dosahujem, je, že si o danom mieste zistím čo najmenej informácií. Ak vidím priveľa záberov od iných fotografov, pokazí to pocit senzácie z prvotného objavenia miesta.

Skúmanie scény

Tie najvýnimočnejšie miesta často bývajú ťažko dostupné a keďže väčšinu svojich záberov tvorím v severských krajinách, dostať sa na ne si vyžaduje veľa turistiky. Nikdy nepodceňujem náročnosť túry, preto je pre mňa nevyhnutné nosievať so sebou ľahký fotoaparát, akými sú tie z radu Alpha od spoločnosti Sony, s ktorým môžem miesto jednoducho preskúmať.

 

michael schaake sony alpha 7RM4 búrková obloha nad horami a morom, cez ktorú v diaľke presvitá slnko

© Michael Schaake | Sony α7R IV + FE 16-35mm f/4 ZA OSS | 4s @ f/22, ISO 50

Keď som pripravený, prechádzam sa krajinou. Nehľadám aktívne záber, ktorý by som zachytil, no zvyčajne mi niečo padne do oka. Hľadám niekoľko vecí, ktoré musia na zábere fungovať – samostatne alebo v kombinácii. Sú nimi smer a kvalita svetla, spôsob, akým to tvaruje krajinu, zaujímavé štruktúry a vodiace čiary. Čo sa týka farby, ranné a večerné hodiny sú, samozrejme, obzvlášť zaujímavé, takže sa svoje zábery pokúšam načasovať na tieto časti dňa.

michael schaake sony alpha 7RM4 dve chatky s doskovou strechou a výhľadom na prírodnú oceánsku zátoku

© Michael Schaake | Sony α7R IV + FE 16-35mm f/4 ZA OSS | 1/30s @ f/13, ISO 250

Jeden z mojich obľúbených záberov som urobil v starej švédskej dedine patriacej Saamom. Používa sa len obradne a po zvyšok času nie je obývaná. Kempoval som v nej cez noc vo svojej dodávke a vstával som o siedmej ráno, aby som zistil, aké bude svetlo. V ten deň bolo veľmi hmlisto a atmosféra bola neopísateľne krásna. Spätne by som povedal, že je to jedno z najpokojnejších a najúžasnejších miest, aké som kedy navštívil.

Videl som krásnu, oblú líniu pobrežia vedúcu k chatke. Jazero bolo pokojne ponorené v hmle a slnko vytváralo pekný balans pre kompozíciu záberu. Tento záber som proste musel urobiť. Čakal som asi 10 minút, kým slnko nevyšlo z hmly, a vtedy nastal ten správny moment na to, aby som začal fotografovať.

michael schaake sony alpha 7RM4 malý vodopád stekajúci z útesu vedľa oceánu

© Michael Schaake | Sony α7R IV + FE 16-35mm f/4 ZA OSS | 1/20s @ f/13, ISO 100

Nastavenie fotoaparátu

Používam rozličné fotoaparáty od spoločnosti Sony a výber závisí čisto od toho, čo fotografujem a kam cestujem. Existuje nespočetne veľa dôvodov, prečo nimi rád fotografujem – od širokého dynamického rozsahu snímačov cez výdrž batérie až po vysoké rozlíšenie.

michael schaake sony alpha 7RM4 búrková obloha nad oceánskym útesom s ostrými hranami

© Michael Schaake | Sony α7R III + FE 24-105mm f/4 G OSS | 1/2500s @ f/9.0, ISO 100

Najčastejšie používam fotoaparát α7R IV od spoločnosti Sony, ktorý mám rád pre jeho 61-megapixlové rozlíšenie. Okrem toho mám ešte fotoaparáty α7R III, α9 a α6400 od spoločnosti Sony. Mám k nim veľa objektívov, no keď som na túre, počíta sa každý gram záťaže. Potrebujem šetriť energiu, a preto cestujem čo najviac naľahko, veľmi často len s fotoaparátom α7R IV a objektívom FE 16 – 35 mm f/4 ZA OSS.

Ak som na túre niekoľko dní, možno si do batoha pridám aj objektív FE 24 – 105 mm f/4 G OSS, ktorý mi poskytuje flexibilitu a umožňuje vyzdvihovať detaily krajiny.

michael schaake sony alpha 7RM4 rad stromov stojacich na horizonte zasneženej krajiny

© Michael Schaake | Sony α7R IV + FE 24-105mm f/4 G OSS | 1/60s @ f/5,6, ISO 250

Čo sa expozície záberu týka, zvyčajne snímam v režime s prioritou clony a s citlivosťou nastavenou na automatický režim ISO pri minimálnej rýchlosti uzávierky. Pri snímaní tiež často využívam režim manuálnej expozície, čo závisí od toho, ako fotoaparát zmeria scénu. S ohľadom na to často používam maticové meranie, aby som scénu preskúmal, alebo zmeriam svetlé tóny, aby som sa uistil, že zachovám čo najviac detailov.

 

Farby a fotografovanie vo formáte RAW

Vždy fotografujem zábery vo formáte RAW. Umožňuje mi to zachytiť najväčšie množstvo detailov, vďaka čomu mám potom väčšiu slobodu pri úprave záberov.

Neznamená to však, že pôvodný záber je pred úpravami príliš nevýrazný. Odporúčam pri fotografovaní vo formáte RAW využiť vo fotoaparáte prirodzený kreatívny štýl. Upravte ho tak, že nastavíte kontrast a farbu na minimum. Keď sa pozriete cez hľadáčik, uvidíte nevýraznejší záber, ktorý má blízko k tomu, ako bude vyzerať vo formáte RAW. Nemusí vyzerať najlepšie, no umožní vám vidieť oveľa viac detailov v jasných aj tmavých miestach, takže hneď budete vedieť, s čím budete v súbore RAW pracovať.

 

michael schaake sony alpha 7RM4 rad ihličnanov v zasneženej krajine počas západu slnka

© Michael Schaake | Sony α7R IV + FE 24-105mm f/4 G OSS | 1/50s @ f/10, ISO 125

Pri úprave súborov RAW je vždy mojím cieľom opätovne vytvoriť scénu tak, ako si ju pamätám. Môžem sa hrať s kontrastom, aby som navodil určitú náladu, no snažím sa, aby farby pôsobili prirodzene a čo najviac sa približovali tomu, čo mám v pamäti. A presne takto chcem, aby ľudia videli moje zábery.

 

Vybrané produkty
ILCE-7RM4
Fotoaparát α7R IV s 35 mm snímačom formátu Full Frame a automatickým zaostrovaním a 61,0 MP

ILCE-7RM4

ILCE-7RM3
α7R III s 35 mm snímačom Full Frame a automatickým zaostrovaním

ILCE-7RM3

ILCE-9
Fotoaparát α9 vybavený vrstveným snímačom CMOS Full-Frame

ILCE-9

SEL1635Z
Vario-Tessar® T* FE 16 – 35 mm F4 ZA OSS

SEL1635Z

SEL24105G
FE 24 – 105 mm F4 G OSS 

SEL24105G

SEL70300G
FE 70-300mm F4.5-5.6 G OSS

SEL70300G

Súvisiace články
Michael Schaake
alpha universe

Michael Schaake

Nemecko

„Byť v tom správnom okamihu na správnom mieste a vidieť tú nádheru prírody môže byť úžasnou inšpiráciou a veľmi osobným zážitkom. Dúfam, že vďaka mojim obrázkom budete putovať so mnou.“

Zobraziť profil


x