Podrobnosti o príbehu Alpha Universe
Ako fotografujem | Fotografovanie veľkých afrických mačkovitých šeliem s Chrisom Schmidom

Môže sa to zdať ako samozrejmosť, ale podľa mňa asi tou najdôležitejšou vecou pri fotografovaní života v prírode je, aby ste boli pre to zapálení. Milujem fotografovanie veľkých afrických mačkovitých šeliem. Ich správanie ma fascinuje a ich fotografovanie je, samozrejme, zaujímavé. Je neskutočne nádherné, keď ich môžem zachytiť v prirodzenom prostredí. Tu je niekoľko základných tipov, ktoré by som dal každému, čo chce zachytávať úchvatné zábery zo života v divočine.

Poznajte svoj objekt

Ak chcete vytvárať skvelé snímky, musíte svoje objekty poznať. Trávim nespočetné množstvo hodín spoznávaním správania rozličných mačkovitých šeliem. Väčšinou sledujem len jednu-dve, aby som mohol pochopiť ich individuálne chovanie.

Napríklad raz som niekoľko dní sledoval leoparda, ktorý prišiel o ľavé oko. Vtedy sme si uvedomili, že slabý zrak mu znemožňuje loviť, a aby sa nakŕmil, kradol zdochliny iným leopardom. Keď sledujete len jeden alebo dva tvory, môžete im skutočne porozumieť a rozpovedať ich príbeh.

chris schmid sony alpha 9 3 leopardy africké žerú svoj úlovok a jeden z nich sa pozerá priamo na fotografa

© Chris Schmid | Sony α9 + FE 70-200mm f/2.8 GM OSS | 1/5000s @ f/4.0, ISO 320

Buďte trpezliví a rozhodní

Každý deň je iný a stať sa môže čokoľvek. Z kempu odchádzam vždy skoro ráno, ešte pred východom slnka, a vždy sa najskôr snažím nájsť stopy zvierat, ktoré sledujeme. Niekedy sa vám nepodarí nájsť žiadne, no namiesto nich narazíte na znamenia, ktoré musíte pozorovať a počúvať. Možno počujete paviány, ktoré na seba volajú, alebo ste našli podivne tiché miesto – ide o znamenie, že by neďaleko mohol byť predátor. Musíte vnímať všetko – stopy, znamenia, zvuky, pachy.

chris schmid sony alpha 7RIII svorka levov lenivo sedí na strome, za ktorým zapadá slnko

© Chris Schmid | Sony α7R III + FE 24-105mm f/4 G OSS | 1/800s @ f/5.6, ISO 500

Najlepšie svetlo je hneď ráno počas takzvanej zlatej hodiny. Keďže v Afrike je svetlo tvrdé, musíte byť naozaj pripravení snímať už počas týchto prvých pár hodín. Keď ráno odídete a nedarí sa vám nájsť žiadne stopy ani znamenia, musíte sa rozhodnúť. Buď sa zastavíte a pokúsite sa fotografovať slony v skvelom svetle, alebo zotrváte s vedomím, že o to najlepšie svetlo možno celkom prídete. Musíte urobiť zásadné rozhodnutie.

Rozhodnite sa, čo chcete snímať, skôr ako začnete

Zvyknem snímať v režime úplnej manuálnej expozície. Považujem za dôležité vedieť, aký obraz chcem zachytiť, skôr ako sa pozriem do hľadáčika. Takto nasnímate menej fotografií, pretože presne viete, čo chcete zachytiť, a nefotografujete len preto, aby ste fotili.

chris schmid sony alpha 9 osamelý leopard križujúci trávnatú pláň a hľadajúci korisť

© Chris Schmid | Sony α9 + FE 400mm f/2.8 GM OSS + 1.4x Teleconverter | 1/2000s @ f/4.5, ISO 400

Elektronický hľadáčik fotoaparátov α9 a α7R III od spoločnosti Sony využívam na to, aby som už vo fotoaparáte dokázal vytvoriť snímku, ktorá sa čo najviac priblíži požadovanej finálnej verzii. Zvyknem však klásť väčší dôraz na svetlé oblasti, pretože viem, že snímku môžem podexponovať, čím získam skvele vyzerajúcu oblohu, a tiene v snímke vo formáte RAW potlačím pri úprave. Oba moje fotoaparáty radu Alpha disponujú snímačmi ponúkajúcimi dynamický rozsah, ktorý mi to umožňuje.

chris schmid sony alpha 9 leopardie mláďa pozerá z bezpečia previsnutých vetiev priamo na fotografa

© Chris Schmid | Sony α9 + FE 400mm f/2.8 GM OSS + 1.4x Teleconverter | 1/1600s @ f/4.0, ISO 320

Objektívy a výber objektu

Mám šťastie, že môžem používať fotoaparát α9 a dva fotoaparáty α7R III od spoločnosti Sony. Fotoaparát α9 kombinujem s držadlom batérie, ktoré ho pomáha udržať v rovnováhe a stabilný, keďže väčšinou používam objektív 400 mm f/2,8 G Master a niekedy 1,4x telekonvertor. Vďaka tomu môžem snímať portréty objektov a pritom ich nerušiť. Jedným z kľúčových faktorov pri zachytávaní dobrých záberov je nerušiť snímaný objekt. Preto je tichá uzávierka radu Alpha tiež úžasnou funkciou.

chris schmid sony alpha 9 levica so zatvorenými očami leží a spí na strome

© Chris Schmid | Sony α9 + FE 100-400mm f/4.5-5.6 GM OSS | 1/500s @ f/5.6, ISO 400

Mojou ďalšou radou týkajúcou sa objektívov je, že menej je často viac. Mnohí ľudia majú tašky plné objektívov a je pre nich preto ťažšie rozhodnúť sa, ktorý použiť. Ja používam objektív 70 – 200 mm f/2,8 GM na širokouhlejšie zábery a 400 mm f/2,8 na telefotografické zábery. Na druhom fotoaparáte mám nasadený objektív 24 – 105 mm. Navyše nosenie nepotrebných objektívov a výbavy v spaľujúcej horúčave je tým posledným, čo by ste chceli robiť, a preto takmer vždy fotím bez statívu, aby som sa mohol voľne pohybovať.

Kompozícia

Rád sa vždy najskôr postavím tak, aby som sa dostal na úroveň očí mačkovitej šelmy, prípadne pod ňu, vďaka čomu získam skvelú perspektívu na rozpovedanie jej príbehu. Pokiaľ ide o kompozíciu, vyhovujú mi jej klasické pravidlá. Používam elektronický hľadáčik, kde si zobrazím tretinovú mriežku, a tiež hľadám dobré diagonálne vodiace čiary, ktoré pritiahnu zrak k objektu. Podľa mňa je dôležité vytvoriť v snímke hĺbku – mať popredie, objekt a pozadie, pretože tak môžete objekt umiestniť do kontextu jeho vlastného prostredia, ako aj pritiahnuť na neho pozornosť.

chris schmid sony alpha 7RIII levica sedí na vysušenom strome a sleduje trávnaté pláne

© Chris Schmid | Sony α7R III + FE 100-400mm f/4.5-5.6 GM OSS | 1/640s @ f/8.0, ISO 500

Ak však cítite, že by ste pravidlo kompozície mali porušiť, jednoducho verte svojmu úsudku a choďte do toho – všetko sa mení tak rýchlo, že nemusíte dostať ďalšiu šancu.

Vybrané produkty
ILCE-9
Fotoaparát α9 vybavený vrstveným snímačom CMOS Full-Frame

ILCE-9

ILCE-7RM3
α7R III s 35 mm snímačom Full Frame a automatickým zaostrovaním

ILCE-7RM3

SEL24105G
Objektív FE 24-105mm F4 G OSS

SEL24105G

SEL70200GM
FE 70 - 200 mm F2,8 GM OSS

SEL70200GM

SEL100400GM
Supertransfokačný teleobjektív radu G Master s rozsahom FE 100 – 400 mm

SEL100400GM

SEL400F28GM
FE 400 mm F2,8 GM OSS

SEL400F28GM

SEL14TC
1,4x telekonverzný objektív

SEL14TC

Súvisiace články
Chris Schmid
Alpha Universe

Chris Schmid

Švajčiarsko

Obraz je mocný. Jediný záber dokáže zachytiť emóciu alebo vyvolať vnútorné pocity.

Zobraziť profil


x