Podrobnosti o príbehu Alpha Universe
Ako fotografujem | Vytváranie módneho príbehu

Ki Price

Skôr než začnete fotografovať, musíte si všetko poriadne naplánovať. Vymyslieť niečo originálne môže byť niekedy to najťažšie, nikdy však neviete, kedy a kde vás kopne múza.

Inšpirácia

Pri jednom z nedávnych fotografovaní som sa vlastne inšpiroval návštevou zubára. Objavil som skvelý priestor s názvom Banging Dental a pomyslel som si, že by som tam mohol niečo nafotiť. Celom rád zachádzam do podobných extrémov. Mám v obľube vyhľadávať zvláštne a svojské lokality, no nájsť a vymyslieť niečo originálne, čo ešte nikto nespravil, je dnes stále ťažšie.

Ki Price Sony alpha 9 modelka sedí v ružovom zamatovom kresle s prekríženými nohami

© Ki Price | Sony α9 + FE 55mm f/1.8 ZA | 1/200s @ f/2.5, ISO 100

Keďže lokalitu, tú skvelú zubnú ambulanciu som už našiel, bolo načase vymyslieť príbeh. Ako som tak sedel v čakárni u zubára, ja, 46-ročný chlap, zrazu sa mi v hlave vynoril nápad: Lady a Tramp! Napadlo mi, že tak budem môcť prestriedať širokú škálu módnych štýlov. Navyše išlo aj o to zvláštne spojenie s priestorom – prečo by vôbec niekto chcel u zubára fotografovať? Väčšinu ľudí by to vystrašilo.

Ki Price Sony alpha 9 model sediaci v zubárskom kresle sa namosúrene pozerá do fotoaparátu a vedľa neho stojí žena držiaca zubársku lampu

© Ki Price | Sony α9 + FE 55mm f/1.8 ZA | 1/200s @ f/3.2, ISO 100

Spolupracovníci

Po vytvorení konceptu je potrebné nájsť tých správnych spolupracovníkov. Tak, ako ja mám vlastný fotografický štýl, chcem spolupracovať so štylistami, kaderníkmi a maskérmi, ktorí ho majú tiež. Zároveň však ich pohľad musí dopĺňať môj, aby sme mohli pracovať na rovnakom cieli. V prípade zubárskeho projektu som spolupracoval so štylistkou Amy Stillovou a kaderníkom a maskérom Tomom Gillianom, ktorí vzali moju víziu a koncept a pridali im vlastný podpis.

Ki Price Sony alpha 9 mladý pár nazerá cez sklené dvere zubárskej ambulancie

© Ki Price | Sony α9 + FE 24mm f/1.4 GM | 1/160s @ f/2.8, ISO 50

Kvalitná tímová spolupráca je veľmi dôležitá, a tak zvyknem pri fotografovaní pravidelne robiť niekoľko vecí. Dávam si záležať na tom, aby som bol na pľaci prvý a mohol sa so všetkými porozprávať. Potom zbehnem po kávu. Nepošlem po ňu asistenta. Chcem tam vytvoriť dobrú atmosféru, a preto musím začať od seba.

Moja tajná zbraň

Môže to byť náročné, najmä keď toho máte v každodennom živote veľa, no je naozaj dôležité, aby ste na pľac prišli pozitívne naladení. Samotné fotografovanie je v podstate najmenej dôležité. Ja sa snažím dobrú náladu navodiť hudbou. V taške okrem fotoaparátu α7R III od spoločnosti Sony nosím aj reproduktor s technológiou Bluetooth. Brávam ho so sebou všade a je v podstate mojou tajnou zbraňou. Takmer vždy na pľaci púšťam hudbu. Mám pripravených hneď niekoľko zoznamov skladieb, z ktorých si vyberám podľa typu fotografovania.

Ki Price Sony alpha 7RM3 muž a žena v bohémskom oblečení pózujú pred fotoaparátom

© Ki Price | Sony α7R III + FE 55mm f/1.8 ZA | 1/160s @ f/5.0, ISO 320

Výbava

Čo sa týka výbavy, skoro stále používam fotoaparát α7R III, lebo často fotografujem s bleskom, aby som mohol používať mechanickú uzávierku pri rýchlosti 10 snímok/s. Možno to znie ako nezmysel, keďže so zachytávaním rýchleho pohybu sa zvyčajne spája fotoaparát α9, no ak snímam akciu využitím blesku, väčšinou na to používam fotoaparát α7R III.

Z objektívov najčastejšie používam asi Zeiss Sonnar T* FE 55 mm f/1,8 ZA od spoločnosti Sony. Vždy ho mám pri sebe. Je ľahký, fotografuje extrémne ostro a pozadia vďaka nemu vždy vyzerajú skvele. Do tašky na fotoaparát si ho vždy balím ako prvý. No zbožňujem aj objektív FE 85 mm f/1,4 GM od spoločnosti Sony. Je jednoducho úžasný, neviem si ho vynachváliť. Keď fotografujem na veľmi malom priestore, kde nemôžem dostatočne ďaleko odstúpiť, aby som kompozíciu zachytil takú, akú chcem, vtedy nasadím 55 mm objektív, ktorý mi to umožní, hoci výsledná snímka je trochu širšia.

Ki Price Sony alpha 9 mladík sedí v ružovom zamatovom kresle a jeho priateľ stojí vedľa neho a má na kresle vyložené koleno

© Ki Price | Sony α9 + FE 55mm f/1.8 ZA | 1/200s @ f/2.5, ISO 100

Skvelým objektívom je podľa mňa aj FE 70 – 200 mm f/2.8 GM. Používam ho však len vtedy, keď fotografujem prehliadky na móle a potrebujem dostatočnú flexibilitu na nasnímanie rôznych záberov. Je to škoda, pretože by som ho rád využíval častejšie.

Ki Price Sony alpha 7RM4 modelka vo farebnom oblečení pózuje s rukou vyloženou na vešiaku

© Ki Price | Sony α7R IV + FE 55mm f/1.8 ZA | 1/200s @ f/3.2, ISO 800

Rada na záver

Tým, čo s fotografovaním len začínajú, by som poradil, aby sa zamerali na ľudí a nadväzovanie známostí. Choďte asistovať fotografovi. Rozprávajte sa s redaktormi fotografie pre časopisy. Hľadajte nové známosti cez Instagram. Označujte štylistov, maskérov a modelky. Označujte časopisy a redaktorov fotografií a nebojte sa zdvihnúť telefón. A ak sa vám nedostane odpovede, nevzdávajte sa a tvorte! Celé je to o hľadaní kontaktov a vytváraní obsahu.

Vybrané produkty
ILCE-9
Fotoaparát α9 vybavený vrstveným snímačom CMOS Full-Frame

ILCE-9

ILCE-7RM3
α7R III s 35 mm snímačom Full Frame a automatickým zaostrovaním

ILCE-7RM3

ILCE-7RM4
Fotoaparát α7R IV s 35 mm snímačom formátu Full Frame a automatickým zaostrovaním a 61,0 MP

ILCE-7RM4

SEL24F14GM
FE 24mm F1.4 GM

SEL24F14GM

SEL55F18Z
Sonnar T* FE 55 mm F1,8 ZA

SEL55F18Z

Súvisiace články
Ki Price
Alpha Universe

Ki Price

Spojené kráľovstvo

„Odfotografovať niečo s telefónom dnes zvládne každý, len málo ľudí však dokáže zvládnuť umenie tvorby fotografie.“

Zobraziť profil


x