„Nevyrastala som v kreatívnom prostredí,“ začína svoje rozprávanie cestovateľská fotografka Carmen Huterová, „žila som však v rakúskych Alpách a bola som každodenne obklopená krásou prírody. Až v momente, keď som ako 18-ročná vycestovala študovať a spoznávať svet na Nový Zéland, získala som na veci iný pohľad. V mojom prípade doslovne. Prvýkrát som opustila svoje malé hniezdo, sama absolvovala dlhý let a prišla do novej krajiny, kde som nikoho nepoznala, v čase, keď som bola ešte dieťa… Táto skúsenosť pre mňa bola oslobodzujúca a ten pocit som chcela zachytiť a sprostredkovať ho spolu s tým, čo som videla, ostatným.“
„V podstate som si povedala, že cestovanie je skvelé a omnoho dostupnejšie, než som si ako dieťa myslela,“ pokračuje, „a vo svete, samozrejme, je čo vidieť a je sa čo naučiť. Napokon som ho teda precestovala celý a žila aj pracovala v niekoľkých krajinách.“ Carmen sa v súčasnosti ako profesionálna cestovateľská a komerčná fotografka venuje „prevažne fotografovaniu krajiny, ktorá ju inšpiruje“. „Moja práca sa prepája s cestovným ruchom, v rámci ktorého tvorím pre množstvo rôznych klientov vrátane leteckých spoločností, hotelov, poskytovateľov spotrebného tovaru a časopisov,“ vysvetľuje.
Hoci Carmen vytvára aj klasické zábery krajiny a interiérov, pre väčšinu jej prác je charakteristické to, že do scény vnáša ľudský element – niekedy seba, niekedy modelov a modelky. Podľa jej slov to slúži na komunikáciu a pomáha ľuďom, ktorí si zábery pozerajú, predstaviť si samých seba v danom prostredí.
„Tento prístup k fotografovaniu krajiny je rozhodne novší,“ hovorí, „a zároveň veľmi atraktívny, pretože záberov krajiny vytvorených tradičným, štylizovaným spôsobom existuje neúrekom. Pridanie ľudského faktora umožňuje tvoriť inak a určitým spôsobom to podľa mňa pomáha uvedomiť si, že počas cestovania sme súčasťou planéty a nie sme od nej oddelení.“
Na cestách ju zvyčajne sprevádza fotoaparát Alpha 7R IV od spoločnosti Sony. „Mojimi obľúbenými objektívmi sú FE 100 – 400 mm f/4,5 – 5,6 GM, FE 16 – 35 mm f/2,8 GM a ešte FE 35 mm f/1,4 GM a FE 85 mm f/1,4 GM,“ hovorí Carmen, „no hneď, ako som zbadala nový FE 14 mm f/1,8 GM, vedela som, že do tejto zbierky zapadne a zrejme aj nahradí môj 16 – 35 mm model. Ide totiž o vysokokvalitný objektív radu G Master s veľkou maximálnou clonou f/1,8, no je omnoho ľahší a menší, ako som očakávala. A to je nesmierne dôležité, keď ma čaká túra na miesto fotografovania alebo si nesiem výbavu ako príručnú batožinu. Zároveň tiež veľa vydrží a má ochranu proti poveternostným vplyvom, čo je na miestach, kam sa vyberám, takisto dôležité.“
„Ďalšia vec, ktorá mi napadla, len čo som tento objektív zbadala,“ pokračuje, „je, že bude užitočný na komerčné fotografovanie hotelových interiérov a podobných prostredí. Tým, že vďaka dvom mimoriadne asférickým prvkom XA ponúka taký široký uhol a zároveň ostrosť po celej ploche snímky, bude na tieto typy záberov nesmierne ideálny. Vinetácia je tiež prakticky nebadateľná.“
Pri práci v interiéroch s množstvom detailov aj v divočine je podľa Carmeniných slov na jej prácu nevyhnutný širokouhlý objektív. Vďaka nemu sa ľudia môžu priam načiahnuť a dotknúť snímanej scény. V kombinácii s malou hĺbkou poľa, ktorú vytvára široká maximálna clona, pre ňu bude „užitočný pri snímaní rozsiahlej krajiny so zaujímavým popredím, napríklad poľa s kvetmi“. „Dokonale zaostrené popredie je vždy skvelým spôsobom, ako preniesť ľudí na miesto a sprostredkovať vlastný zážitok. Rýchlosť objektívu FE 14 mm f/1,8 GM ho tiež robí vhodným na astrofotografiu,“ hovorí Carmen, „a odkedy som ho rozbalila, modlím sa, aby bola jasná obloha.“
„Rýchle a tiché automatické zaostrovanie z neho robí objektív pre odborníkov, ktorý možno používať pri množstve objektov,“ uzatvára svoje rozprávanie, „či už ide o cestovanie, krajinu, nehnuteľnosti, komerčné objekty, fotografovanie pri slabom svetle, alebo dokonca svadby. Takýto špecializovaný pevný objektív celkovo dokáže pomôcť fotografom, ktorí chcú skúšať nové veci, nové uhly a perspektívy. Posúva vpred vašu kreativitu a mňa rozhodne motivuje ísť von a tvoriť tak často, ako sa dá.“
„Tvorte viac, než spotrebujete“