Hĺbka tieňov

José M. Mercado

Či už ide o osobný projekt alebo o redakčné fotografovanie, José M. Mercado najradšej fotografuje ľudí. „Svoje fotografie si bez ľudí neviem ani predstaviť. Sú hlavným dôvodom prečo som to začal robiť,“ povedal.

Osvetlenie v jeho portrétových snímkach predstavuje kľúčový faktor – nerieši ho na poslednú chvíľu na pľaci. Zakomponovanie príbehu a osobnosti snímaných objektov do fotografie už od samého začiatku sprevádza dôkladné plánovanie. Keď je José pripravený stlačiť spúšť, väčšinu práce už má v podstate hotovú. 

jose m mercado sony alpha 9 žena s vlnenou čiapkou pred čiernym pozadím

© José M. Mercado | Sony α9 | Vario-Sonnar T* 24-70mm f/2.8 ZA SSM | 1/200s @ f/5.6, ISO 100

„Za každou z mojich fotografií sa skrýva komplexný tvorivý proces, ktorý niekedy zahŕňa celé mesiace práce. Hoci je každá úloha iná, modus operandi zostáva rovnaký,“ vysvetľuje.

Počas fázy prieskumu zbiera informácie o téme, na ktorej pracuje, aby dokázal vyjadriť svoj uhol pohľadu. V tvorivej fáze zas pripravuje kresby, ktoré mu pomáhajú nájsť to správne rozloženie a rozmiestnenie svetiel na finálnu fotografiu. Ako potom vyzerá samotné vyhotovenie konečnej snímky? „Všetko je už takmer hotové,“ pokrčil plecami, „už ostáva iba preniesť fotografiu z mojej hlavy či kresieb do fotoaparátu.“

jose m mercado sony alpha 99 dáma omotaná červenou látkou visiaca z visutej hrazdy

© José M. Mercado | Sony α99 | Vario-Sonnar T* 24-70mm f/2.8 ZA SSM | 1/500s @ f/5,0, ISO 400

Josému to umožňujú fotoaparáty Alpha od spoločnosti Sony – používa ich hneď niekoľko spolu s rôznymi objektívmi od spoločnosti Sony a na každú úlohu si starostlivo vyberá tie najvhodnejšie. Keď fotografuje športovcov a športovkyne v ateliéri, používa fotoaparát α9 od spoločnosti Sony, ktorý mu poskytuje rýchle automatické zaostrovanie a rýchlosť snímania 20 snímok/s na zachytenie pohybu. Ak potrebuje čo najvyššiu kvalitu obrazu, používa fotoaparát α7R III od spoločnosti Sony so 42,4 megapixelovým snímačom. Pokiaľ však fotografuje na súkromných cestách či v uliciach pre svoje osobné projekty, José siahne po fotoaparáte α7S pre jeho snímač s vysokou citlivosťou a tichú uzávierku.

Výber objektívu závisí predovšetkým od konkrétnej úlohy, no medzi tými, čo používa, sú objektívy FE 70 – 200 mm f/4 G OSS, FE 85 mm f/1,4 GM, Vario-Tessar® T* FE 16 – 35 mm f/4 ZA OSS či E 35 mm f/1,8 OSS. Najčastejšie však používa objektív FE 24 – 105 mm f/4 G OSS.

jose m mercado sony alpha 99 baletka sa opiera o stenu vedľa okna a obzerá sa v zrkadle

© José M. Mercado | Sony α99 | Vario-Sonnar T* 24-70mm f/2.8 ZA SSM | 1/60s @ f/3.5, ISO 1250

Keď si pozriete Josého rozsiahle portfólio portrétových snímok, ožiari vás jeho štýl a vízia, ktoré sa zakladajú na osvetlení. Jeho fotografie sú o opatrnej hre svetla a tieňov, pričom osvetlené sú práve detaily, ktorými nám José chce porozprávať príbeh svojho snímaného objektu.

jose m mercado sony alpha 9 base jumper nad strechou budovy Telefónica

© José M. Mercado | Sony α9 | Vario-Tessar T* FE 16-35mm f/4 ZA OSS | 1/1250s @ f/9.0, ISO 100

„Podľa mňa je dôležité vedieť, ako v scéne ovládnuť umelé a prirodzené svetlo a rovnako aj kompozíciu,“ zhodnotil. „Práve vďaka svetlu je možné fotografovať a kompozícia zas pomáha usporiadať prvky, ktorú budú súčasťou fotografie. Keď ako fotografi ovládneme tieto dva koncepty, môžeme sa vyjadriť oveľa jasnejšie.“

jose m mercado sony alpha 7S huslistka pred tmavým pozadím

© José M. Mercado | Sony α7S | FE 24-105mm f/4 G OSS | 1/125s @ f/7.1, ISO 100

José sa snaží pochopiť osvetlenie skúmaním okolitého prostredia. Všíma si, ako rôzne perspektívy a zdroje dokážu osvetliť priestor či ľudskú tvár a ako vytvárajú tiene – ústredný znak mnohých jeho fotografií. „Svetlo mám naozaj rád, no tiene mám popravde oveľa radšej,“ prezradil.

Pred niekoľkými rokmi José vytvoril jedno cvičenie, aby sa o svetle dozvedel viac. To spočívalo v sledovaní okoloidúcich v metre, autobusoch či baroch, ktorí vynikali práve spôsobom, akým boli osvetlení.

Vysvetľuje: „Sledovali ste ich spolu s tieňmi a hádali ste, ktoré svetlá ich práve osvetľujú, o aký typ svetla ide a v akom uhle je umiestnené. Vďaka tomuto cvičeniu som sa stal všímavejším a tiež som značne vylepšil osvetlenie vo svojich fotografiách.“

jose m mercado sony alpha 99 portrét profilu hráča amerického futbalu

© José M. Mercado | Sony α99 | Vario-Sonnar T* 24-70mm f/2.8 ZA SSM | 1/200s @ f/11, ISO 100

Fotoaparáty od spoločnosti Sony Josému iba umožňujú byť kreatívnym. Motiváciu fotografovať a inšpiráciu mu prináša jeho túžba vyjadriť svoje pocity skrz fotografie. Fotografovanie neberie ako prácu či povolanie, je to niečo, čo jednoducho robiť musí.

„Do sveta fotografovania som nevstúpil s tým, že sa to raz stane mojou prácou. Vlastne doteraz to tak nevnímam. Fotografujem, lebo cítim, že musím, lebo bez fotografovania by časť zo mňa umrela. Potrebujem vyjadrovať svoje pocity a momentálne to robím skrz fotografie.“ 

jose m mercado sony alpha 9 muž skáče ponad úzky kanál počas súmraku

© José M. Mercado | Sony α9 | Vario-Tessar T* FE 16-35mm f/4 ZA OSS | 1/1000s @ f/4.0, ISO 100

Pokračuje: „Neplánujem zanechať nejaký odkaz. Fotografujem, lebo ma to baví, a na budúcnosť nemyslím. Vychutnávam si každý záber, a práve to ma drží pri fotografovaní.

Produkty spomínané v tomto článku
ILCE-7S
Fotoaparát α7S s objímkou E-mount a snímačom Full-Frame

ILCE-7S

ILCE-9
Bezzrkadlový fotoaparát a9 Full Frame s vrstveným snímačom CMOS

ILCE-9

SLT-A99V
Fotoaparát α99 s objímkou A-mount a 35 mm snímačom Full-frame

SLT-A99V

SAL2470Z2
Vario-Sonnar® T* 24 - 70 mm F2,8 ZA SSM II

SAL2470Z2

SEL1635Z
Vario-Tessar® T* FE 16 – 35 mm F4 ZA OSS

SEL1635Z

SEL24105G
Objektív FE 24-105mm F4 G OSS

SEL24105G


x