Za objektívom 

Luigi Baldelli

Je zvláštne, že predtým, než Luigi Baldelli pred viac než 30 rokmi vzal do rúk fotoaparát, bolo jeho detským snom stať sa lekárom. Možno to napokon nie je až také zvláštne, keď vezmeme do úvahy, že množstvo času strávil fotografovaním konfliktov vo vojnami postihnutých krajinách ako Sýria, Afganistan a Sierra Leone. Sprostredkovanie kritickej situácie ľudí v týchto krajinách širšej verejnosti môže byť liečivé iným spôsobom.

Svoju kariéru začal v roku 1987 ako fotograf talianskej agentúry Contrasto, neskôr sa presunul do ďalšej agentúry, Grazia Neri, a od roku 2001 pracuje na voľnej nohe. 

Luigi Baldelli
© Luigi Baldelli | Sony NEX-7 + 18 – 55 mm f/3,5 – 5,6 | 1/15 s @ f/3,5, ISO 800

„Dúfam, že moje fotografie zakaždým hovoria príbeh a že pocit, ktorý mám, keď ich fotím, sa prenesie až k čitateľovi.“

Počas práce pre agentúru, keď dokumentoval vojnu v Bosne a Hercegovine, stretol uznávaného talianskeho novinára Ettoreho Moa, ktorý o konflikte písal pre noviny Corriere della Sera. Stali sa partnermi a úzko spolupracovali ako tím až do roku 2015. Spolu vyprodukovali množstvo príbehov, ktoré sa objavili v rôznych publikáciách po celom svete.

Baldelli sa prvýkrát zoznámil s produktmi Sony, keď pred desiatimi rokmi hľadal ľahšiu alternatívu svojho MacBooku. Keďže na neho zapôsobila kvalita a rýchlosť počítača Vaio, začal sa zaujímať aj o fotoaparáty, ktoré spoločnosť Sony ponúkala. Najviac sa mu zapáčila veľkosť fotoaparátov α7 a keď uvidel kvalitu obrazu, presedlal asi pred piatimi rokmi úplne na tieto produkty.

Luigi Baldelli
© Luigi Baldelli | Sony α7R II + 28 mm f/2 | 1/80 s pri f/4, ISO 2 500

„Jednou z vecí, ktoré na α7 milujem, je spôsob, akým môžem fotografovať ľudí zblízka a oni si sotva uvedomujú, že som tam – skrátka to nie je dotieravý fotoaparát.“

Keďže musí za svojimi pracovnými zadaniami cestovať po celom svete, rád cestuje naľahko a momentálne používa fotoaparáty α7 II a α7R II a niekoľko objektívov: Vario-Tessar T* FE 24 – 70 mm f/4 ZA OSS, FE 28 mm f/2 a Sonnar T* FE 55 mm f/1,8 ZA. Hovorí, že veľkosť mu pomáha lepšie zapadnúť do prebiehajúcich situácií a jeho objekty sa cítia pohodlne. 

Luigi Baldelli
© Luigi Baldelli | Sony α7R II + 28 mm f/2 | 1/3200 s pri f/10, ISO 2 500

„Kvalite objektívov nemôžem nič vyčítať – sú rovnako dobré, ak nie lepšie, ako vybavenie, s ktorým som pracoval v minulosti.“

Postprodukcia je veľkou časťou práce každého profesionálneho fotografa, no Baldelli zistil, že keď pracuje s týmto fotoaparátom, nemusí venovať toľko času úprave svojich záberov. Je tiež veľmi spokojný so snímaním vo formáte JPEG namiesto snímania vo formáte RAW a kvalita aj rýchlosť spracovania vyhovujú jeho štýlu.

Vo veľkej časti Baldelliho práce sa vyskytujú opakujúce sa motívy – silné lúče svetla a tmavé tiene, ktoré štýlom pripomínajú taliansku barokovú maľbu. Je to niečo, čo on sám s potešením priznáva a považuje za poctu svojmu obľúbenému maliarovi Caravaggiovi.

Luigi Baldelli
© Luigi Baldelli | Sony α7 + 28 – 70 mm f/3,5 – 5,6 | 1/1 600 s pri f/9,0, ISO 1 600
TEST

„Fotiť ľudí ako hlavný objekt a svetlo ako vedľajší je pre mňa vedomým rozhodnutím. Záber sa dá ľahko preplniť, a preto sa radšej snažím ponechať v ňom iba dva alebo tri elementy.“

 Produkty spomínané v tomto článku 
ILCE-7RM2
Fotoaparát α7R II s obrazovým snímačom Full Frame so zadným osvetlením
Telo/súprava fotoaparátu ILCE-7
Fotoaparát α7 s objímkou E-mount a snímačom Full Frame
SEL2870
FE 28 – 70 mm F3,5 – 5,6 OSS
SEL1855
E 18 - 55 mm F3,5 - 5,6 OSS
Luigi Baldelli
Alpha Universe

Luigi Baldelli

Taliansko

Pre mňa osobne fotografovanie neponúka odpovede, ale emócie a otázky.

Zobraziť profil


x